2020 Yılının En Popüler Kripto Paraları

0 622

1.Bitcoin

Hiç şüphesiz kripto para denildiğinde akla ilk gelen kripto para Bitcoin’dir.

Piyasaya sürülen ilk kripto para olması sebebiyle piyasada en yüksek değere sahip olması BTC’yi diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliktir.

İlk çıkan kripto para birimi olması sebebiyle piyasadaki diğer kripto para arasında en tanınmış kripto para birimidir. Ayrıca en büyük piyasa değerine sahiptir ve en çok işlem gören kripto para birimidir.

Pandemiyle birlikte dünya genelinde borsaların çökmesiyle ortaya çıkan birtakım belirsizliklerle birlikte yatırımcılar nakit veya altın gibi varlıklara yönelmiştir.

Bitcoin’in değerinin artmasını ise sınırlı arza sahip olması olarak ifade edebiliriz.

Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen yatırımcılar Bitcoin’in gerçek değerini uzun vadeli bir yatırım olarak görüyor.

2.Bitcoin Cash

Bitcoin sanal para biriminin, devam projesi olarak tanımlanabilir. Burada Bitcoin’e sahip olan kullanıcılar aynı miktarda Bitcoin Cash’e de sahip olurlar.

Fakat daha sonra iki para birimi ayrıldı ve BTC ve BCH iki ayrı başlık haline geldi ve Bitcoin Cash (BCH), tek başına kullanılan bir para birimi haline geldi.

Bitcoin Cash ‘in yaklaşık değeri 707,7 dolar değerinde.

3. Ethereum

Akıllı sözleşmeleri kripto para piyasasının parçası haline getiren para birimidir, 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum coin büyük değer kazandı. Bitcoin’i takip eden Ethereum şu an 410 dolar civarında bir değere sahiptir.

 Ethereum’un yükselişi ile yatırımcılar Ethereum’u kripto para birimi portföyünün parçası olarak görmeye başladı.  Ayrıca teknoloji ve yatırım potansiyeline de sahip olması nedeniyle, Ethereum coin ikinci en büyük kripto para birimi platformu olup, 52 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahiptir.

130 $ olan Ethereum coin hızlı bir yükseliş göstererek piyasa değerini %460 oranında arttırarak 600$ seviyelerine kadar yükseltti.

4.Ripple

Rakipleri içerisinde düşük değere sahip olması kolay ulaşılıyor olmasını sağlar bu yüzden en kolay ulaşılabilen ve en popüler olan para birimlerinden bir tanesidir.

Ripple, Ripple Labs’ın ortaya çıkarmış olduğu bir buluş ve yalnız Ripple tokenı, yüksek hızlı ve düşük maliyetli para transferlerinde kullanılır.

Başlangıçta 0.18 $ seviyelerinden işlem gören Ripple, piyasa değerini %350 oranında arttırarak 0.63$ seviyelerine kadar yükseltti.

5.Litecoin

Bitcoin’in en büyük rakibidir. Hızlı işlem sürelerine sahiptir ayrıca değerli ve gelişime açık bir para birimidir.

Blok zincirine işlem eklemek için kullanılır ve bunun için farklı bir algoritma kullanır, ayrıca Bitcoin’den daha hızlı bir işlem süresine sahiptir ve Bitcoin’den 4 kat daha hızlıdır, küresel ödemeler sırasında gerçekleştirilen sırada gönderim ve alım kolaylığı sağlar. Sahip olduğu bu özellikle sadece yatırımcılar ve tüccarlar için de oldukça avantajlıdır.

Ayrıca Litecoin üzerinden gerçekleştirilen işlem ücretleri, kredi kartı şirketlerine yapmış olduğunuz masraflardan ve banka havalelerinden daha düşüktür.

6.Cardano

Az bilinen kripto para birimidir.

Cardona Coin’in birim değeri ise 1 doların altında.

7.EOS

2020 yılındaki piyasa değeri 1 dolardan biraz fazla olup tüm dalgalanmaya rağmen piyasada tutunabilen kripto para birimlerinden birisi olmuştur.

8.Stellar

2020 yılının son dönemlerinde büyük bir düşüş göstermiş fakat kısa süre içerisinde bu durum içerisinden çıkmayı başarmış ve piyasaya daha fazla sürüm yapmayı planlar hale gelmiştir.

9.Tether

Tether 2020 yılının, değerli kripto para birimleri arasına girmiş olup birim değeri 1 dolardır.

10.IOTA

Birim değeri 1 doların altında olan fakat potansiyeli değeri yüksek olan para birimidir.

11.Chainlink (LINK)

Blockchain tabanlıdır ve akıllı sözleşmelerde (smart contract) kullanılır ayrıca gerçek verileri doğrulayan ve akıllı sözleşmeler ile gerçek dışı zincir uygulamaları arasında köprü vazifesi gören, merkezi olmayan oracle sistemidir.

Pandeminin küresel piyasalar üzerindeki etkisi ve bitcoin değerindeki düşüş sebebiyle Chainlink fiyatı düştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.