AAVE Nedir?

0 549

Sayıları oldukça fazla olan kripto para birimlerinden birisi olan AAVE aynı zamanda borç alıp vermenin sağlandığı bir platformda sunmaktadır. Basit bir ödeme aracı ortaya çıkarmanın yanında bir sorunun çözümü olması hedeflenene AAVE bu konuda en başarılı kripto para birimlerinden birisidir.

Daha önceleri LEND adı ile piyasada olan AAVE süreç içerisinde değiş göstermiş ve güvenilir kripto para birimleri arasında yerini almıştır. Kullanıcılara açık kaynaklı ve maliyetsiz bir protokol sunan platform özellikle 20 kripto para birimi üzerinden merkezi olmayan ve sabitlenmiş faiz oranları ile borç almasına olanak tanımaktadır.

DeFi olarak adlandırılan merkeziyetsiz finans alanında teminatsız bir şekilde kredi seçeneğini sunan platform bir teminat gerektirmeden kripto parayla borç alınmasını sağlamaktadır. Platform Ethereum sisteminde uygulanmakta olan kredilendirme işlemlerinin yetersiz olması nedeniyle bir çözüm olarak piyasaya çıkmıştır. Kurucusu Stani Kulechov bu projeyi geliştirmeye Blockchain sistemlerinin başladığı dönemlerde başlamıştır.

AAVE Platformu Nasıl Çalışmaktadır?

Platform üzerinde biriken kredilerden borç alan ve veren kişiler işlemlerini yapmaktadır. Borç veren kullanıcılar mevcutta olan birikimlerini sistemdeki havuza aktararak sunulan faiz olanaklarından yararlanırlar. Havuzda bulunan likidite içerisinden borç almak isteyenler yine sabit faiz oranları ile borç alırlar.  Bu durumda her iki tarafından kolay, hızlı ve güvenilir şekilde sorunlarını çözmesi ve kazanım sağlaması hedeflenmektedir.

Havuzda bulunan kripto para biriminin düzeyi faiz oranlarının yönünü de belirlemektedir. AAVE nedir dendiğinde bir kripto para birimi yanında borç alıp vermenin sağlandığı bir platform olduğu da akla gelmelidir. Havuzda likiditenin fazla olması ve borçlanmanın az olması durumunda borçlanma faizlerinin aşağı çekilmesi, borçlanmanın fazla olup likiditenin az durumlarda ise yatırım faizlerinin arttırılması sistemi uygulanmaktadır.

AAVE Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bir kripto para birimi olmanın yanında sunduğu platform ile çeşitli çözümlerde sunan AAVE madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Ancak bu durum AAVE kazanımını olanaksız hale getirmemektedir. Madenciliği yapılamayan birçok kripto para biriminde olduğu gibi bu kripto para biriminde de çeşitli alternatifler mevcuttur.

AAVE madenciliği yapılamasa da kolayca AAVE kazanımı ortaya çıkan faizler ile sağlanabilmektedir. Yatırımlarınızı ve mevcut sermayenizi bu platformda değerlendirdiğinizde ortaya çıkacak faiz ödemesi AAVE üzerinden verilmektedir. Bu şekilde hem kazanım sağlamak hem de AAVE elde etmek mümkün olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.