Aktif Yatırım Ve Pasif Yatırım Nedir?

0 645

Elinizde bulunan sermayenizi arttırmak için çeşitli borsalarda bulunan veya para piyasalarında bulunan çeşitli enstrümanlara yatırım yapmanın yanında emtiaların alım ve satımı ile de kar sağlanması mümkün olmaktadır. Yapılacak yatırımlarda yatırımın yatılacağı alan ve enstrümana göre çeşitli ayrımlar olsa da en temelde yatırımlar aktif ve pasif olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yatırımcıların risk iştahına ve piyasadan kar elde etmedeki isteklerine göre çeşitli stratejiler geliştirmesi olağandır. Bu stratejiler içerisinde aktif ya da pasif yatırım stratejileri yatırımcıların ikiye ayrılmasını sağlamaktadır. Yatırımlarını yüksek risk iştahı ile kısa süreli işlemlerde arayanlar aktif yatırım stratejilerine yönelmektedir. Daha uzun sürede ve risksiz bir yatırım tercih eden yatırımcılar ise pasif yatırım stratejilerini denemektedir.

Aktif Yatırım Nedir?

Günümüzde yatırımcıların bulundukları piyasanın kısa süreli hareketlerinden yüksek kar elde edebileceğini görmektedir. Olası spekülasyonlar, yapılan açıklamalar ve ortaya çıkan verilere göre piyasalar anlık reaksiyonlar ortaya koymaktadır. Aktif yatırım stratejilerini uygulamakta olan bir yatırımcı kısa süreli olan bu hareketlilik içerisinde yer alarak kar elde etmek amacındadır. Piyasadaki işlem süreli kısıtlı olan ve genel trend yönü içerisinde istediği hareketlilikten karını elde eden aktif yatırımcı işlemini sonlandırmaktadır. Aktif yatırımlar sürekli olarak piyasanın takibini, en küçük dalgalanmadan bile yararlanmak için her verinin detaylı şekilde okunarak analiz edilmesi gerekliliğini ortaya çıkartmaktadır.

Pasif Yatırım Nedir?

Aktif yatırımlardan farklı olarak daha uzun sürelerde ve risk iştahı düşük bir şekilde kazanım sağlamaya ise pasif yatırım denmektedir. Pasif yatırım karlılık oranı olarak yine büyük kazanımları hedeflenmektedir. Ancak pasif yatırım yapan yatırımcı piyasanın anlık hareketlerini göz ardı ederek daha uzun sürelerde ortaya çıkacak durumları analiz etmekte ve uzun süreli yatırımlarının sonuçlarını beklemektedir. Birçok durumda belirli bir trend üzerinde oluşan ters yönlü hareketlerin kısa süreli olmasından etkilenmeyerek uzun süreli trendin sonucunu beklemeyi tercih etmektedir.

Aktif ve Pasif Yatırım Arasındaki Farklar

 • Aktif yatırım yapan yatırımcı kısa sürelerde hızlı şekilde kar elde etmeyi hedeflemektedir.
  Pasif yatırım yapan yatırımcı ise belirli bir yatırım enstrümanında uzun vadede elde edeceği karı hedeflemektedir.
 • Aktif yatırımcı yaptığı işlemlerde neredeyse her zaman yüksek riski göze almaktadır.
  Pasif yatırımcı ise daha uzun sürede oluşacak trendleri hedefleyerek riski en aza indirme peşindedir.
 • Aktif yatırımcının hızlı ve çok sayıda yatırım işlemi yaptığı için maliyetleri yüksektir.
  Pasif yatırımcı az ve uzun süreli işlemler yaptığı için yatırım işlem maliyetleri düşüktür.
 • Aktif yatırımlarda birincil hedef kısa sürede ve vadede yaşanacak fiyat hareketlerinden yararlanmaktır.
  Pasif yatırımlarda ise birincil hedef uzun sürede ortaya çıkacak fiyat hareketlerinden yararlanmaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.