Avalenche ( AVAX) Nedir Projeleri Nelerdir?

0 3.688

Kripto para piyasalarına ilgi duyan kişilerin son dönemde oldukça popüler olan Avalenche projesi içinde yer almaya başladığı görülmektedir. Yerel bir tokeni bulunan ve işlem platformu olarak hizmet sunan Avalenche kripto para piyasaları için güvenilir, hızlı ve stabil çalışan bir ekosistem hedeflemektedir.

Avalenche nedir sorusunun yanıtını yıllardır kripto para birimleri ve oluşan bu sistemin açıklarını görerek çeşitli projeler hazırlayan Prf.Dr. Emin Gün Sirer hazırlanan Whitepaperda başarılı bir şekilde sunmuştur. Proje 2020 yılının eylül ayında hizmete başlasa da kısa sürede önemli ölçüde ilgi görerek katılımcı toplamış ve şu ana kadar başarılı bir şekilde amaçlarına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Avalenche Projesi Neyi Amaçlıyor?

Özellikle kripto paraların popülerliği ve sayısının fazlalığı birçok avantaj sağlasa da olumsuz birçok durumda ortaya çıkmaktadır. Avalenche projesi ortaya çıkan birçok olumsuzluğun çözümü için çeşitli önermeler yapmakta ve bunları uygulamaya alarak çok daha hızlı , stabil, kullanıcı dostu ve çevre dostu bir ekosistem bunmaktadır.

  • Oluşturulan Avalenche ağı ile tıpkı itibari para birimlerinin kullanıldığı geleneksel finans ağı gibi hızlı şekilde işleyen ve madencilik işlemlerine gerek duymayan bir sistem kurmayı amaçlamaktadır.
  • Madenciliğin yapıldığı PoW Proof of Work sistemlerindeki algoritmaların başaramadığı yüksek ölçeklerde işlemlerin yapılmasını amaçlamaktadır.

Merkeziyetsiz bir alım satım işlem platformu olan Avalenche blockchain ağında bir saniyenin altında işlem doğrulama hızına sahip şekilde alım ve satım işlemlerinin yapılmasını sağlamaktadır. Tüm katılımcılar tarafından kullanabilecek olan bu sistemde herhangi bir erişim engeli olmadan kripto para birimlerinde işlem yapmayı sağlamaktadır. Ayrıca güvenlik konusunda da başarılı bir şekilde hizmet sunmaktadır.

AVAX Token

Oluşturulan sistem içerisinde yapılacak ödeme işlemleri yerel token olan AVAX ile yapılabilmektedir. Madenciliği yapılamayan AVAX dijital cüzdana stake edilerek pasif yatırım olarak kullanılabilmektedir. Bu şekilde kazanım sağlanması mümkün olacaktır. AVAX piyasa varlığı topluluk kararı yani konsensüs ile sağlanmaktadır. Piyasada bulunan AVAX miktarının arttırılması ve azaltılması konsensüs ile sağlanmaktadır.

Maksimum arzı 720 milyon olan AVAX ilk etapta toplam arzın yarısını dolaşıma sokulmuş durumdadır. Piyasaya sürüldüğü ilk tarihlerde dolar karşısındaki değeri 2 birimin üstüne çıkan AVAX 2021 yaz aylarında 40 doların üzerini görmüş durumdadır. Piyasa değeri 8 milyarın üzerinde ve günlük işlem hacmi 2 milyara ulaşmış durumdadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.