Ayı Sezonu Nedir, Ne Zaman Başlar ve Biter?

0 980

Piyasadaki fiyatların düşüş gösterdiği dönem Ayı sezonu olarak ifade edilir. Bu dönemde kripto paraya yatırım yapmak isteyen acemi yatırımcılar alım-satım işlemleri sırasındaki karar sürecinde zorluk yaşayabilirler. Ayrıca bu dönemde alınan yanlış bir karar neticesinde büyük kayıplara sebebiyet verebilir. Ayı sezonunda, fiyatlarda meydana gelen orta vadedeki bir düşüşün devam ediyor olması bu dönemde beklenen bir durumdur.

Nedeni ise satışların fazla olması ile birlikte fiyatların düşmesi ve pek çok yatırımcının alım emri vermekten kaçınmasıdır. Ayı sezonu, piyasadaki satış oranlarında meydana gelen talep artışı neticesinde ortaya çıkar.

Eğer boğa piyasasında alım talepleri doyuma ulaşırsa, yatırımcılar bu durumda ayı piyasası üzerinden işlemlerinin yapabilirler. Bu yöntemle satışlar bir süreliğine de olsa artış gösterir. Yüksek satışların hemen sonrasında bir arz artışı meydana gelirse fiyatlar düşmeye başlar.

Peki Ayı Piyasası Nelere Sebep Olur?

Ayı sezonunda fiyatlarda meydana gelen düşüşle birlikte bu dönemde birçok yatırımcı piyasadan çekilme kararı aldı. Aslında yatırımcıların buradaki amacı kazançlarını kaybetmek değil tam aksine uzun vadede kazanabilecekleri varlıkları riske atmamaktır. Yatırımcılar ayı piyasasının sahip olduğu karamsar havadan kurtulmak ve piyasadan çıkmak için varlıklarını satışa çıkarabilir. Aslında buradaki amaç satışların yükselmesi için piyasa üzerinde domino etkisi oluşturmaktır. Böylece satışlarda büyük oranda bir artış meydana gelir ve beraberinde piyasada kısa dönemli işlem yapan yatırımcı sayısında da azalma olur.

Neden Ayı ve Neden Boğa?

Aslında bu konuyla alakalı kesinleşmiş bir bilgi olmamakla beraber ismi hakkında bazı hikayeler anlatılmaktadır.

  • Boğa sezonu için olan yaklaşıma göre:

Boğaların avına gerçekleştirmiş olduğu saldırı anında avını boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırmaları.

  • Ayı sezonu için olan yaklaşıma göre ise:

Ayıların avlarını tuttuktan sonra yere düşürerek avını etkisiz hale getirmesi olarak yorumlanmıştır.

Peki Ayı ve Boğa Sezonu Farkı Nedir?

Ayı ve boğa piyasa sezonu temel farkları ile şu şekilde sıralanabilir:

  • Ayı sezonunda gerçekleşen fiyat oynaklığı daha düşüktür ve piyasa hareketinde devam eden bir alçalış söz konusudur.
  • Boğa sezonunda ise fiyat oynaklığı fazla olması beraberinde yaşanan rekor fiyatların ardından seri düşüşler ya da tekrar eden yükselişler meydana gelebilir.
  • Ayrıca Ayı piyasasında belirsizliğin mevcut olmasından dolayı yatırımcılar bu dönemde beklemeyi ya da satışı tercih ederler.
  • Fakat Boğa sezonunda tam aksine bir hareketlilik mevcuttur ve yatırımcılar bu dönemde fiyatın ne kadar yükselebileceğini görmek ister böylece yatırımcılar varlıklarını rekor fiyattan satmak ister.

Ayı Piyasası Döneminde Nasıl Davranılmalı?

Ayı piyasası ilk defa yatırım yapmak isteyen deneyimsiz yatırımcılar belirsizlik ortamından etkilenip paniğe kapılmamalı eğer herhangi bir alım satım yapmak istiyorlarsa da, sabit coinler üzerinde işlemlerini gerçekleştirmeleri gerektiğidir.

Fiyatlarda oluşan bu sert düşüşten endişe duyan yatırımcılar boğa piyasasının gelmesini bekleyebilirler. Böylece uzun süreli bir kar etme süreci oluşur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.