Ayı Sezonunda Ne Yapılmalıdır?

0 1.068

Menkul kıymet fiyatlarının en yüksek seviyelerden %20’lere kadar veya daha fazla düştüğü durumları ifade eden piyasada meydana gelen uzun süreli fiyat düşüşlerine ayı sezonu denir.

Ayı sezonunun ne kadar süreceği kesin olarak bilinmediği için, burada bir süre fiyatların düşmeye devam etmesi beklenir.

Eğer piyasa ayı piyasası etkisi altında ise bu piyasadaki ürünlere olan talep azalmakta ve o ürünlerin alımı azalmakta böylece fiyatlarda meydana gelen düşüş devam etmektedir.

Bir ayı piyasasının nedenleri değişmekle beraber eğer zayıf, yavaşlayan veya durağan bir ekonomi mevcut ise bu durum ayı piyasasını meydana getirir.

Zayıf ya da yavaşlayan bir ekonomi belirtileri şunlardır:

  • Düşük istihdam
  • Düşük harcanabilir gelir
  • Zayıf üretkenlik ve
  • İş kârında gizlidir.

Ayrıca hükümetin ekonomi üzerinde oluşturacağı bir müdahale ayı piyasasını tetikleyebilir. Böylece vergi ya da faiz oranlarının etkisi ayı piyasasında birtakım değişikliklere yol açabilir.

Yatırımcı güvenindeki düşüşü ise ayı sezonunun başlangıcını ifade eder.

Yatırımcılar bu dönemde piyasada birtakım değişiklikler olacağını düşünerek kayıpları önlemek adına hisse satarlar.

Bu dönem dijital paraların değer kaybettiği ayrıca sürekli olarak eksilerde seyrettiği bir dönemdir.

AYI TUZAĞI (BEAR TRAP) NEDİR?

Boğa sezonunun genel piyasalar üzerinde etkili olduğu dönemde gerek manipülasyonların etkisi, gerek ise balina olarak tabir edilen ve büyük yatırımcıların sahip oldukları mevcut ürünün satış etkisiyle aniden %20 seviyelerine kadar düşüşe geçmesine ayı tuzağı denir.

Ayı tuzağında amaç küçük yatırımcılar için panik ortamı oluşturup ellerindeki ürünü düşük fiyattan satması istenir. Piyasalar üzerinde oluşturulan bu düşüş sonrasında piyasalar hızlı bir yükseliş trendi sergiler.

AYI SEZONU NE ZAMAN BİTER?

Ayı piyasalarının ne kadar süreceği kesin olarak bilinmemekle beraber piyasa duruma bağlı olarak değişir. Bu durum bazen birkaç hafta sürerken bazen yıllarca sürebilir. Örneğin bir önceki sezon 4 yıl sürmüştür.

Ayı piyasası yani diğer bir ifadeyle “bear market” piyasanın karamsar ayrıca fiyatların da düşüş gösterdiği dönemi ifade eder. Ayı sezonu döneminde Bitcoin ya da dijital paraların talebinde azalma fiyatlar da ise düşüş devam eder.

Boğa piyasası yani “bull market”  ise tam aksine piyasadaki ürünlere yönelik talebin arttığı ayrıca alımların başladığı ve piyasanın yükselişe geçtiği dönem olarak ifade edilir.

Boğa sezonunda yatırımcılar genellikle gerçekleşen uzun vadeli yükselişin devam edeceğine inanırlar ve bu durumda ilk adım olan toplama aşamasını faaliyete geçirirler.

Toplama aşamasına göre zararda olan ya da piyasadan çekilmek isteyen bazı yatırımcılar ürünlerini satışa çıkarırlar ardından satışı gerçekleştirilen ürünler büyük yatırımcılar aracılığıyla alınır.

Özellikle bu dönemde belirgin bir yükseliş trendi hâkim olmadığı için piyasaya olan ilgi de hala azdır.

Toplama aşamasının ardından sonraki aşama ise alım aşamasıdır. Yatırımcının burada alım yapmasıyla birlikte işlem hacimlerinde bir artış meydana gelir. Son olarak da doygunluk aşaması oluşur.

Alımlar sonucunda oluşan hacim artışı neticesinde piyasa belirli bir doygunluğa ulaşır sonrasında alıcıların azalması ile boğa sezonu biter.

Ardından ayı sezonunun piyasalar üzerinde kendini göstereceği  %15-%20 civarında sert düşüş dalgasının gelmesi beklenir.

Ayı ve boğa piyasasının ne kadar süreceği ise piyasada var olan ürünlere ve ortam koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

Ayı ve boğa dönemini etkileyen faktörler yalnızca arz talep dengesi ile sınırlı kalmamaktadır. Ayrıca Bitcoin ve diğer dijital paraların güvenirliği, bilinirliği ve entegrasyonunda ana trend olan alım-satımların yönünü belirler.

Bitcoin ve dijital para yatırımcıları birtakım teknik analizler neticesinde alım satım işlemi yaparlar bu işlem sırasında ise ayı ve boğa piyasasındaki bazı mevcut işaretleri ise birtakım göstergeler kullanarak yorumlarlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.