Bilinmesi Gereken Kripto Para Terimleri

0 832

Son yıllarda değeri ve popülerliği artan kripto paralar ilginin daha fazla üzerini çekilmesini sağlamakta. Yatırımcıların başlarda oldukça riskli gördüğü ve geleceğinden şüphe ettiği kripto para işlemleri günümüzde oldukça yüksek hacimli işlemlere dönmüş durumda. Her piyasanın olduğu gibi kripto para piyasasının da kendine özgü bir terminolojisi ve dili oluşmuş durumda.

Özellikle bu piyasada işlemlerine yeni başlayacak olan yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının ilk etapta kafasını karıştırmak olan bu terimleri ve kısaltmaları aşağıda detaylı olarak inceleyeceğiz. Bu şekilde kripto para piyasasında yaşanılan gelişmeleri takip etmek, anlamak ve başarılı şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Blockchain Nedir?

Kripto para konusunda belki de en çok karşımıza çıkan terimlerden birisi olan Blockchain blok zinciri demektir ve kayıt defterini ifade etmektedir. Yapılan tüm işlemlerin arka arkaya işlenmesi şekilde oluşturulan bir zinciri ifade etmektedir. Bu durum veri güvenliğini de sağlamaktadır.

DApps Nedir?

Decentralized Applications kısaltması olan bu terim Merkezi Olmayan Uygulamalar anlamına gelmektedir. Bundan kast edilen ise belirli bir oluşturulan Blockchain ağının merkezi olmayan bir uygulama ile sağlandığıdır.

Altcoin (Alternatif Coin) Nedir?

Belki günümüzde en değerli olan ve en çok bilinen coin Bitcoin olsa da bunun yanında çok sayıda kripto para birimi bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerinden bazıları yüksek işlem hacmine ve değere sahip olan coinler olmaktadır. Nispeten daha düşük işlem hacmine sahip olan coinlerden söz ederken Altcoin yani alternatif coinler terimi kullanılmaktadır.

CEX (Merkezi Kripto Para Borsası) Nedir

Kripto paraların alım satım işlemlerinin yapılması son dönemdeki değer kazanımları oldukça yüksek seviyelere ulaşmış durumdadır. Bu alım satım işlemlerinin yapıldığı online ticaret platformlarına ise CEX yani merkezi kripto para borsası denmektedir.

DAO nedir?

Decentralized Autonomous Organization kısaltması olan DAO Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelmektedir. Dapps sisteminden de farklı olarak herhangi bir hükümete bağlı olmadan kodlanmış bir yazılım olarak bizlere belirli kurallar kümesini sunmaktadır.

DEX (Merkezi Olmayan Kripto Para Borsası) Nedir?

CEX yani Merkezi Olan Kripto Para Borsasının tersine bir Merkezi Olmayan Kripto Para Borsası anlamına gelmektedir. CEX yanında DEX çeşitli avantajlar sunduğu için tercih edilebilmektedir.

DeFi Nedir?

Decentralized Finance kısaltması olan DeFi Merkezi Olmayan Finans anlamına gelmektedir. Bundan kast edilen ise merkezi olan bir kurumun içerisinde olmadığı tamamen halka açık bir Blockchain yani blok zincirinden söz edildiğidir.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Belki de en popüler olan konulardan ve terimlerden birisi olan madencilik en basit anlatım ile yeni coin oluşturma işlemidir. Dijital cihazlar yardımı ile oldukça karmaşık olan denklemlerin çözümü ile Blockchain yani blok zincirine eklem yapılmasıdır. En hızlı şekilde bu eklemeyi yapan madenci ise ödüllendirilmekte ve coin kazanmaktadır.

Blok Ödülü Nedir?

Kripto para madencilerinin yaptıkları işlem sonrasında Blockchain yani blok zincirine yaptıkları eklemenin onaylanması ise aldıkları ödül anlamında kullanılmaktadır.

KYC Nedir?

Know Your Customer kısaltması olan KYC Müşteri Tanıma anlamındadır. Kripto para işlemi yapan kullanıcıların kimliklerinin sorunsuz bir şekilde başarılı olarak tanımlaması sürecini ifade etmektedir.

ICO Nedir?

Intitial Coin Offering kısaltması olan ICO İlk Para(Coin) Arzı anlamına gelmektedir. Özellikle yeni oluşturulan kripto para şirketlerinin halktan sermaye toplamak için başlattıkları bir süreci ifade etmektedir.

IEO Nedir?

Initial Exchange Offering kısaltması olan IOE İlk Borsa Teklifi anlamına gelmektedir. Bu terim kripto para borsaları tarafından kaynak yaratma süreçlerindeki işlemi ifade etmektedir.

Dijital Adres Nedir?

Kripto para işlemlerinde her kullanıcıda bulunacak olan dijital cüzdanların kodunu ifade etmektedir. Bu kod 27 veya 34 rakam ve harfin kullanımı ile oluşturulmakta ve her kullanıcı için bir adet üretilmektedir.

Dijital Cüzdan Nedir?

Kripto para işlemleri yapmakta olan yatırımcıların veya kripto para sahiplerinin bu dijital paraları depolayacağı pc veya mobil uygulamalar ile oluşturulan sanal cüzdan anlamında kullanılan bir terimdir.

PoS (Proof-of-Stake) Nedir?

Bu terim Hisse Kanıtı anlamına gelmektedir. Bir ağda işlem yapan kullanıcıların oluşturdukları bloğu kilitlemelerine ve sonraki bloğu kimin yapacaklarına karar vermeleri anlamında kullanılmaktadır.

Proof-of-Work (PoW) Nedir?

Bu terim ise İş Kanıtı anlamına gelmektedir. Bu algoritma yapılan işlemleri onaylamak ve bloğa eklemeler yapmak için kullanılmaktadır.

FOMO Nedir?

Fear Of Missing Out kısaltması olan FOMO kaybetme korkusu olarak tercüme edilebilir. Yatırımcıları davranışlarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

HODL Nedir?

İngilizce Hold sözcüğünün bozulmuş bir çimi olarak kullanılan terimdir. HODL olarak tanımlanan yatırımcılar fiyat gözetmeksizin Bitcoin’i ellerinde tutarlar ve satış işlemlerinden uzak dururlar.

FUD Nedir?

Yatırımcı davranışları yanında piyasayı tabir etmek için kullanılan bu terim Belirsizlik, şüphe veya korku anlamlarında kullanılmaktadır.

Satoshi Nedir?

En temel Bitcoin birimini ifade etmektedir. Adını Bitcoin yaratıcısından alan bu terimde söz edilen satoshi değeri ise 1 Satoshi = 0.00000001 BTC şeklindedir.

ATH Nedir?

All-Time High Kısaltması olan bu terim tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamında kullanılmaktadır. Fiyat rekorlarında kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.