Binance Uygulamasında Kaldıraçlı İşlem Nedir?

0 435

Kripto para borsalarındaki yatırımınızın sahip olduğu katları ile işlem yapmanızı sağlayan işlem tipidir. Bazı kripto para borsalarında kripto paralarda katlı olarak işlem yapılabilmekte ve elde edilecek kar yatırım için göze alınan risk ile orantılıdır.

Bu tarz işlemlerde iti tip işlem vardır;

Bunlar LONG ve SHORT işlemlerdir.

  • Long İşlemler; kripto paranızın değerinin artacağı durumlar söz konusu olup değerlendirildiğinde alım yapılarak işleme dahil olmaktır.
  • Short İşlem; kripto paranızın değerinin düşeceği durumlar söz konusu olup değerlendirildiğinde satış yapılarak işleme dahil olmaktır.

Kaldıraçlı işlemlerin dezavantajlarından bir tanesi çok riskli işlemler olduğu için bu işlemlere yalnızca yeterli tecrübe ve donanıma sahip kişilerin doğru zamanı kollayıp doğru kripto parayla piyasaya girmeleri hayati önem taşır. Eğer tam aksi bir durumla piyasaya giriş yaparsanız kar elde etmek yerine zarar edebilirsiniz.

BİNANCE KALDIRAÇLI İŞLEMLER

Dünyanın en büyük kripto para borsası sahip olan Binance ile açmış olduğunuz hesap ile ve kripto para alım-satımı işlemlerini bu hesap üzerinden yapabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemin çalışma felsefesi kripto para terminolojisinde piyasaya küçük bir tutarla giriş yaparak bu işlem sayesinde daha fazla yatırım yapabilirsiniz. İşte bu tarz işlem yapmayı sağlayan mekanizmaya kaldıraç denir.

Binance borsasında kripto paraların adlarının yanında yer alan 2x, 5x, 10x ve 125x bu rakamlar işlem yapacağınız kripto varlığın katlarını ifade eder ayrıca bu rakamlar o kaldıracın büyüklüğünü ifade etmek için kullanılır.

BİNANCE KALDIRAÇLI İŞLEMLER RİSK İÇERİYOR MU?

Evet maalesef bu tarz işlemler yüksek risk içerir ve hesabınızda Binance kaldıraçlı işlem hesabı açmanız sahip olduğunuz bakiyenizin tamamını kaybetmenizle bile sonuçlanabilir.

PEKİ BİNANCE KALDIRAÇLI TOKENLAR NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Spot piyasasında alınıp satılabilen varlıklardır ve sürekli vadeli işlem sözleşmelerinde yer alan açık pozisyonları temsil eder.

Binance kaldıraçlı tokenler ilk olarak BTCUP ve BTCDOWN olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

  • BTCUP; Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde kaldıraçlı bir kazanç sunmayı amaçlayan binance kaldıraçlı tokenlerdir.
  • BTCDOWN; Bitcoin fiyatı düştüğünde yaşanan kaldıraçlı kazanç sunmayı amaçlayan binance kaldıraçlı tokenlerdir.

Ayrıca:

  • Binance Kaldıraçlı Tokenlar yalnızca Binance üzerinde listelenebilir.                                                
  • Binance üzerinden alınıp satılabilir.
  • Binance Kaldıraçlı tokenları kendi cüzdanınıza çekemezsiniz.
  • Binance kaldıraçlı tokenlar yalnızca Binance spot piyasasında alınıp satılır.
  • Yalnızca kendi değerleri nispetinde nakde çevrilebilirler ve nakite çevrilme işlemi esnasında cüzi bir miktarda bozdurma ücreti ödemeniz gerekir.

NASIL ÇALIŞIR?

Önden işlem yapma işlemini engellemek için, kullanılacak olan kaldıraç sabittir ve herkese açık şekilde görüntülenebilir değildir. Burada hedef alınan kaldıraç sabit olmadığı için tokenların tekrar dengeleme yapması söz konusu değildir.

BUNUN İÇİN NE KULLANILIR?

Binance kaldıraçlı token işleminde Oynaklık direnci adında bir teknik kullanılır ve bu teknik sayesinde işleminiz sırasındaki gerçekleşecek olan oynaklığın yatırımlarınızı ne kadar etkileyeceği hesap edilir.  İşleminiz sırasında yatırımlarınızda gerçekleşen oynaklık ne kadar yüksek olursa kaldıraçlı tokenların yatırımlarınız üzerinde gerçekleştireceği oynaklık direnci etkisi de o kadar fazla olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.