Bitcoin (BTC) Korku Ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

0 1.718

Korku Ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto para piyasasında her yatırımcının asıl amacı, kar elde etmektir. Yatırımcının kar sağlayabilmesi ya da en az kayıpla kendini kurtarması, yatırımcının piyasayı okuyabilmesiyle ilgilidir. Yatırımcıların alış /satış emirlerini oluştururken, tüm piyasalar genelinde piyasanın beklentisini kavrayıp ona göre hareket etmelidir. Bu açıdan, yatırımcılara ileri görüşlülük kazandırılabilmesi adına Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi geliştirilmiştir.

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi nedir? sorusu, genel olarak bu şekilde cevaplanabilir. Bununla birlikte, kripto borsaların da davranışların duygusal olması nedeniyle farklı açılardan ortaya koyulur. Bitcoin hesapları, yükselişe geçtiğinde yatırımcılar açgözlülük eğilimine kapılır. Bu nedenle birçok yatırımcı piyasaya dâhil olur. Tam tersi, Bitcoin düşüşe geçtiğinde yatırımcılar kaybetme korkusuna kapılarak piyasadan çekilme yanılgısına düşerler.

Korku Endeksi Nedir?

Finansal varlıkların fiyatlarındaki oynama, bir başka ifadeyle getirilerinin volatilitesi, tahmin edilmesi oldukça zor olan ölçütlerden birisidir. Korku endeksi nedir? sorusu bu açıdan cevaplanabilir. Volatiliteyi tahmin etmenin iki yöntemi bulunur. Bunlardan ilki, geçmişin, geleceği temsil ettiğini kabul etmektir. Bu şekilde, geçmiş dönem verilerini kullanmak yoluyla ekonometrik yöntemlere başvurmak daha kolay hale gelir.

İkinci yöntem ise; opsiyon piyasasındaki primleri kullanarak, volatilite tahmini yapmak olarak özetlenir. Zımni volatilite; yapılan hesaplamalar yerine, geçmiş piyasanın beklentilerine dayanmaktadır.

Türev araçların en yaygın kullanılanlarından birisi olan opsiyon primi, beklenen oynaklık için önemli bir göstergedir.

Açgözlülük Endeksi Nedir?

Piyasa dinamikleri, direkt olarak insanların psikolojileriyle doğru orantılıdır. Yükselen bir ürün, genel olarak tüm dünyadaki yatırımcıların ilgisini çeker. İnsanlar yükselen ürünlere yatırım yapma eğilimi gösterir. Bu duruma, FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) adı verilir. Açgözlülük endeksi nedir? sorusu da genel anlamda bu şekilde cevaplanabilir. Tam tersi durumda, yani piyasa düşüş yaşadığında; insanlar FUD’a kapılır. Fud; korku, belirsizlik ve şüphe olarak sıralanabilir.

Veriler genel olarak, iki ana şekilde ele alınır:

  • Aşırı korku, fiyatın dip noktada olduğunu ve insanların çok endişeli olduğunu gösterir. Bu durum, alım fırsatı olarak karşımıza çıkar.
  • Aşırı açgözlülük ise, piyasada bir düzeltme olabileceği anlamına gelir. Bitcoin piyasasının mevcut duyarlılığını
  • net şekilde analiz eden bu veriler, 0’dan 100’e kadar basit bir puanlama ile gösterilir.

Bitcoin Korku Endeksi Nereden Bakılır?

Kripto korku endeksi, belli bir aralıkta ölçeklendirilir. Bu ölçek; 0 ile 100 arasında bulunur. Buna göre; aşırı korkuyu işaret eden 0-24 arası, tehlikelidir. 24-49 arası yalnızca korku; 50-74 arası ek olarak açgözlülük, aşırı açgözlülük olarak ölçeklendirilen 75-100 arası olarak ölçeklendirilir. Aşırı korkunun gerçek anlamı, yatırım yapan insanların değerinin birden bire düşmesi konusunda fazlasıyla endişeli olmasıdır.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Çalışır?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nasıl çalışır? kripto piyasa duyarlılığı için 0-100 arasında belli bir puan vermesi ile açıklanır.

Menkul kıymetler borsasını analiz etmek için en sık kullanılan yöntem; CNNMoney Korku ve Açgözlülük Endeksine dayalı olarak karşımıza çıkar.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.