Bitcoin Fiyatları Düşüyor, Düşüş Ne Zaman Duracak?

0 367

Bitcoin düşüş çizgisine girerek önemli oranlarda kayıp yaşadı. Lider kripto para birimi son olarak 20 Ekim’de kendi fiyatında rekor kırmıştı. Bu durum ise yatırımcıların sevinmesine ve piyasaların hareketlenmesine neden olmuştu. Ancak bu tarihten sonrasında Bitcoin fiyatı düşüş göstermeye başladı ve yatırımcılar endişe duyuyor.

Bitcoin Fiyatının Düşüşünde Önemli Kayıplar

Bitcoin yükselecek mi sorusu özellikle 20 Ekim tarihindeki rekordan sonra sık sorulur olmaya başlamıştı. Ancak BTC son hareketleri ile birlikte 60 bin dolar bandının altına düştü ve beraberinde altcoinlerin de düşüş göstermesine neden oldu. Son verilere bakıldığında ise birden fazla kripto borsasında toplamda 517,02 milyon dolar kaldıraçlı işlem likit olarak kapanış yaşadı.

Bu tutarın 503 milyon doları ise Binance, Bitfinex, Huobi ve FTX borsalarında long pozisyon olarak tasfiye edilmiş oldu. Bitcoin’in fiyat analizi kapsamında sadece birkaç dakika içinde son günlerde birkaç bin dolar kayıp yaşadığı görülüyor. Düşüşün bu şekilde sert olması yatırımcıların da tedirgin olmasına yol açtı. Aynı zamanda Bitcoin halihazırda uzun vadeli trader’ların kârlarının da bir kısmının silinmesine yol açıyor. Bu durum ise genelde BTC fiyat açısından rekor kırdıktan sonra yaşanıyor ve kimi uzmanlara göre olağan olarak görülüyor.

Bitcoin Fiyatı İçin Uzmanlar Ne Diyor?

Bitcoin rekor seviyeye 20 Ekim tarihinde 67 bin dolar bandı ile ulaşmıştı. Ancak bundan sonrasında düşüş eğrisi yaşayarak fiyatını 58 bin dolar bandına kadar son olarak çekti. Kimi uzmanlara göre Bitcoin’in düşüşü devam edecek mi sorusu bir süre daha geçerlilik taşıyacak olarak görünüyor. Uzmanlar rekor seviyelerin görülmesi sonrasında birimin kendini toparlaması için geri çekilme yaşamasını olağan görüyor. Ancak yine de piyasa dinamikleri başka etmenlere de bağlı olduğundan yatırımcıların dikkatli hareket etmesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

Bunun yanında Bitcoin fiyatı için kimi uzmanlar Taproot güncellemesi başta olmak üzere Tesla’nın vereceği yatırım mesajı ve ETF onayları gibi gelişmeler ile olumlu bir seyir olabileceğine işaret ediyor. Fakat bu gelişmelerin tam olarak ne zaman gerçekleşeceği henüz belli değil. Eğer bu gelişmeler kısa vadede gelişirse BTC için olumlu bir hava tekrar oluşabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.