Bitcoin Hakimiyeti Nedir ve Ne İşe Yarar?

0 373

Bitcoin piyasasının toplam kripto para piyasa değeri oranına Bitcoin piyasa hakimiyeti ya da diğer bir ifadeyle Bitcoin Dominance denir.

Bitcoinler ilk kripto para birimi olması sebebiyle en yüksek piyasa değerine sahip olan varlıklardır üstelik sahip olduğu değerle pek çok yatırımcıyı cezbeden para birimidir.

Bitcoin kripto para dünyasında hem ilk olması hem de mevcut piyasa büyüklüğü bakımından en önemli para birimidir. Ayrıca piyasada şu an 5 binden fazla kripto para birimi var ve her geçen gün kripto para sayısı hiç durmaksızın artış gösteriyor.

Bitcoin’in kripto para dünyasındaki şu anki piyasa değeri, diğer kripto para birimleri olan Ethereum, Ripple, Litecoin, Bilira, MenaPay, Stellar Lumens, Basic Attention Token, Avalanche gibi diğer paraların sahip olduğu mal varlık değerlerinin toplamıdır.

Ayrıca Bitcoin fiyatında yaşanan artış daha çok yatırımcı çeker ve böylece işlem hacminin yükselmesine neden olur, yanı sıra bitcoin’in diğer kripto paralardan daha fazla ilgi görmesi de piyasa hakimiyetinin yükselmesine gerekçe olarak gösterilebilir.

Eğer ki herhangi bir kripto para biriminde hakimiyet (Dominance) artışı varsa bu durum bitcoin’e para girişinin arttığını gösterir. Bu durumda iki şekilde açıklanabilir. Ya mevcut piyasaya yeni giren bir para ile bitcoin alınması ya da herhangi bir altcoinden bitcoin’e yönelik geçişin gerçekleşmesi halinde olur. Bitcoin’in dominance oranı arttıkça altcoinlerde bir azalış, Bitcoin’in dominance oranı azaldıkça altcoinlerde bir artış meydana gelmektedir.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Neden Önemli?

Bitcoin hakimiyet oranının yükselmesini 2 şekilde ifade edebiliriz.

  1. Bitcoin’ e yatırım yapmak isteyen yatırımcıların Bitcoin’e güveninin artması
  2. Altcoin’lerin değer kaybetmesi diğer bir ifadeyle altcoin’lerin Bitcoin temelli fiyatlarının erimesi. Yani paranın yönünün o anki piyasa hakimiyet oranına göre altcoin’lerden bitcoin’e  doğru geçiş yapması.

Çünkü altcoin piyasasının öne çıktığı dönemde bitcoin piyasa hakimiyeti ani düşüşlere maruz kalır. Böyle bir durumda altcoin işlem hacimleri yükseldiği için yatırımcıların bitcoin’e yönelik olan yatırımlarında azalmalar söz konusu olabilir.

Eğer Bitcoin işlemlerinde bir azalış ve altcoin işlemlerinde bir artış varsa bu durum coin’i rekor seviyeye taşır. Gerçekleşen bu duruma ise altseason (altcoin mevsimi) denir. Bu da kripto para piyasa ekosistemi üzerindeki etkisine olumlu yansır.

Ayrıca bitcion piyasa dominance verisinde yer alan birikimlerin ne kadarlık kısmını altcoin piyasasına ayırması gerektiği hakkında yatırımcıya fikir verir.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Neden Yükselir?

Bitcoin fiyatında yaşanan artışlar yatırımcıları çeker ve işlem hacminde yükselmeler meydana gelir, ayrıca diğer kripto paralardan daha fazla ilgi görmesi de bitcoin’in piyasadaki hakimiyetinin yükselmesine neden olur.

Bitcoin hakimiyetinin artması ise bitcoin’e yönelik para girişinin arttığını gösterir. Eğer piyasaya yeni para girişi yapılmış ise bu durumda ya bitcoin alınmıştır ya da altcoinlerden bitcoine geçiş gerçekleştirilmiştir. Yani kısacası;

Eğer bitcoin hakimiyet oranı artarsa altcoinlerde bir azalış, bitcoin hakimiyet oranı azalırsa altcoinlerde bir artış meydana gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.