Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamato Kimdir?

0 559

Satoshi Nakamato, Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen bir bilgisayar bilimcidir. 5 Nisan 1975 tarihinde dünyaya gelmiştir. Japonya’da yaşadığı söylenmektedir. Dünyada ilk Blockchain veri tabanını tasarlayan isimdir. Ayrıca iyi bir kriptografi uzmanıdır. Satoshi Nakamato, daha çok gizemli yönüyle ön plandadır. Çocukluğu, eğitim hayatı ve iş hayatı hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Her ne kadar Japon asıllı olduğu söylense de İngilizce’ye ana dili gibi hâkim olması ve Avrupa saat sistemini kullanması Avrupa veya Amerika doğumlu olma iddialarını güçlendiriyor. 2008’de dünyada çok ses getiren bir olaya imza attı ve ilk kripto para birimi olan Bitcoin’i piyasaya sürdü. Bitcoin’i nasıl kodlağı hakkındaki bilinmezlikler de devam ediyor.

Bilinmeyenleriyle Satoshi Nakamato

Satoshi Nakamato, yaptığı buluş ile dünya ilk defa kripto para kavramı ile tanıştı. Merkezi kontrol sistemi bulunmayan açık bir plaform olan Blockchain veri tabanı uygulaması ve ilk kripto para birimi olan Bitcoin’i piyasa sürdüğü günden beri adından söz ettiriyor. Kimi zaman Bitcoin’in kurucusu olmadığını söylese de herkes onu Bitcoin kurucusu olarak tanıyor. Kendini gizleyen bir karaktere sahip olan Satoshi Nakamato hakkında bilgi bulunmamaktadır. İlk zamanlar ürettiği ve değeri milyarlarca doları bulan Bitcoinleri nakit paraya çevirmeden ortadan kaybolması hakkındaki soru işaretlerini de arttırdı. Bitcoin’in hangi işletim sistemi üzerinde yazdığı da bilinmiyor. Uzmanlar Windows üzerinde kodlandığını iddia ediyor.

Satoshi Nakamato Kendini Neden Gizliyor?

Nakamato neden kendi saklıyor sorusu 2009 yılından bu yana akıllardan çıkmıyor. Belki de eşine az rastlanabilecek bir durum olduğu için daha çok merak konusu oluyor. Hatta Satoshi Nakamato isminin gerçek bir karakter olmadığını söyleyenler de mevcuttur. Diğer kripto para üreticilerinin bilinmesine rağmen Nakamato hakkında bilgi olmaması uzmanları harekete geçirdi. Bazı araştırmacılar, Nakamato’nun gerçek kimliğine ulaşabilmek için kullandığı kelime dağarcığını, yazım stili gibi özgü unsurları analiz ediyor. Fakat bu çalışmalar da henüz istenilen sonucu vermedi.

Bitcoin’i Tanıyalım

Bitcoin, 2008 yılında piyasaya sürülen dünyanın ilk kripto para birimidir. Dijital para olarak bilinir. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak birim değerinde artış veya azılış yaşanan ve yatırım aracı olarak kullanılan dijital para birimidir. Sadece bir kişiye veya bir gruba ait olmayıp açık kaynak kodlu bir sanal platformdur. Geleceğin para birimi olarak kabul edilmektedir. Madeni ve kağıt paralarda olduğu gibi merkeze bağlı bir yönetimi bulunmuyor. Merkezsiz, Blockchain olarak adlandırılan bir veri tabanı üzerinden çalışıyor. Bir Bitcoin’in ülkelerin para birimlerine göre birim değer karşılığı bulunur. Yatırımcılar bu değerlere bakarak Bitcoin yatırımlarına karar verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.