Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining) Nedir ve Nasıl Üretilir?

2 567

Bitcoin mining, Blok zincir ağı üzerinde gerçekleştirilen bir dizi işlemin güvenliğini sağlamak maksadıyla ve ağ üzerindeki her bir işlemin onaylanması ayrıca bu işlemlerin ana blok zincir ağına eklenmesi için madencilik işlemi yapan kişilerce kullanılır böylelikle bilgisayarlar vasıtasıyla matematiksel problemlerin çözülmesi için kullanılan hesaplama gücü olarak ifade edebiliriz.

Bitcoin madenciliği bir dizi işlemi, blok zincir teknolojisi ile işler ve burada yapılan işlemler bloklarda kayıt altında tutulur böylece bitcoin madencilerinin anlık çözmeye çalıştıkları birtakım problemlerle Bitcoin üretme işlemi gerçekleşir. Bitcoin üretmeyi altın madenciliğine benzetebilirsiniz çünkü, ne kadar çok üretim yapılırsa o kadar çok kazanç elde edersiniz. İşlem sonunda ise bitcoin madencisi ödül olarak bitcoin alır ayrıca bitcoin ile yapılan işlemlerin sayısı gün geçtikçe arttıkça blok uzunlukları da artış göstermektedir.

BTC Mining aslında Bitcoin üretim işlemi olup birtakım finansal transfer işleminin gerçekleşmesini sağlayan bununla birlikte yapılan finansal işlemlerin onaylama işlemi ve yeni Bitcoin üretiminin gerçekleştirilmesini sağlayan bir yapıdır. Burada gerçekleştirilen Bitcoin mining (bitcoin madencilik) süreci, Blok Zinciri teknolojisiyle gerçekleşmektedir.

Blochcain temeli, zincire benzetilen bir altyapıya sahiptir bu zincirde yer alan full node’lar aracılığıyla Genesis Block’da gerçekleştirilmekte olan tüm işlemler burada kayıt altına alınır. Genesis Block’u kısaca tanımlayacak olursak;

Genesis Block şimdiye kadar çıkarılmış ilk bitcoin’dir ve Miner Node olarak ifade ettiğimiz bu Node’lar anlık çözmeye çabaladıkları sorunlarla Bitcoin üretme işlemi gerçekleşmiş olur.

Ayrıca Bitcoin madenciliği ile ilgilenen ve bu işle meşgul olan kişiler madenci (miner) olarak adlandırılır.

Bitcoin madenciliği yapmak isteyen kişi, piyasada bulunan mevcut bitcoin için Bitcoin üretimi gerçekleştirmek istiyorsa üretim için gerekli olan makinelere belli miktarda yatırım yaparak kendi bitcoin’ini üretebilme imkanına sahiptir. Fakat bu işlemin maliyeti oldukça yüksektir ve kişi sermayesinin haricinde güçlü bir donanıma sahip olmalı ayrıca güncel olarak da piyasayı takip etmelidir.

Peki Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bunun için en önemli ve öncelikli ihtiyacınız, internet bağlantısı ve ayrıca uygun donanıma sahip olmanız gerekir. Bununla birlikte son derece güçlü bir işlemci ile işletim sistemine de sahip olunması gerektiği de unutulmamalıdır. Tüm bu donanımlara sahip iseniz, harcadığınız elektrik tüketimi ve karşılığında size sağladığı getirisi hususundaki birtakım hesaplamalar yapılmasıyla birlikte bitcoin madencilik işlemi kolay bir şekilde yapılabilir.

Bitcoin üretimi esnasında mevcut blokların şifreli versiyonları oluşturulur, onaylatılır ve çalışır hale getirilir. Bloklar vasıtasıyla Bitcoin’de yer alan finansal işlemler bulunur. Bu finansal işlemlerde ASIC adı verilen cihazlar vasıtasıyla madencilik işlemini yapabilmek için 3 farklı yol tercih edilir.

Bunlar:

– Donanım vasıtasıyla mining (madencilik)

– Cloud mining (bulut madenciliği)

– Bilgisayar kullanımı vasıtasıyla mining (madencilik) tir.

Bitcoin Madenciliği (BTC Mining) Nasıl Yapılır?

BTC vasıtasıyla gerçekleştirilecek olan para transfer işlemi Bitcoin ağına duyurulur ve talep oluşturulur sonrasında taleplerden her bir düğüm (node) diğer tabiri ile Bitcoin üzerinde işlem gerçekleştiren her bir elektronik cihaz, büyüklüğü 1 MB olan birer blok meydana getirebilir.

Sistem birtakım transfer işlemlerinin meydana getirilmesi ve doğrulanmasının ardından şifreleme algoritmalarından yararlanır böylece oluşturulmuş durumda olan blok için anahtar değeri üretmeye çalışır. Bitcoin şifreleme tekniği fonksiyon olarak tersine çevrilemez bir niteliğe sahiptir. Proof of work olarak ifade edilen ve güçlü bir donanım ve yüksek enerji kullanım ihtiyacı duyulan bu işlemin, her on dakikada bir blok üretmesi gerekir, kısaca bir matematik probleminin 10 dakika içerisinde çözülmesi şeklinde ifade edebiliriz. Eğer bahsedilen bu süre uzarsa, Bitcoin sistemi hedeflenmiş olan hızın altında kalmış olur.

Ancak bahsedilen problem 10 dakika içerisinde veya 10 dakikadan kısa sürmesi halinde, hedeflenmiş olan Bitcoin hızına yaklaşılmış olunur.

Bitcoin madenciliğinin kullanım amacı:

 • Yapılan finansal işlemleri onaylamak
 • Transferleri sağlamak  
 • Yeni Bitcoin’ler üretmek için kullanılır.

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Güvenli?

BTC Mining, blockchain teknolojisiyle çalıştığı için güvenlidir ayrıca merkezi olmayan yapıya sahip olması sayesiyle de mevcut işlemin onaylanıp blok zincir’e işlenmesi hususunda tek bir kişi karar veremez, aksine alınan kararlar madencilerin ortak kararı ya da oy çokluğu ile kabul ettiği bir işlem bloklara işlenir veya işlenmez.

Bitcoin madencileri sınırsız BTC üretebilir mi?

Hayır Bitcoin madencileri sınırsız BTC üretemez.  Çünkü sistem bitcoin madencilerinin çözmesi gereken şifreyi her defasında zorlaştırır bu yüzden işlem gücü her defasında yetersiz kalır dolayısıyla Bitcoin madencileri yalnızca sınırlı sayıda Bitcoin üretebilme hakkına sahiptir. Sistemin çalışma mantığı ise en hızlı şifre çözen Bitcoin alır düşüncesiyle hareket etmektir.

Bitcoin madenciliği (mining) merkezi olmayan bir yapıya sahiptir ayrıca çevrimdışı olarak uygun donanıma sahip olan herkes katılabilir.

Bitcoin’de ağ güvenliği, merkezi olmayan (decentralized) olarak ifade ettiğimiz yapıya sahiptir. Bitcoin ağındaki karar verme süreci “fikir ayrılığı” değil aksine “fikir birliğine” dayalı karar sürecidir.

Yani blockchain’de bir bloğun blockchain’e dahil edilip edilmeyeceği hususunda herhangi bir anlaşmazlık çıkması dahilinde, kullanıcılar tarafından alınacak olan ortak bir karar madencilik gücünün yarısından fazlasını ikna etmesiyle böylece karar verilir ve madencilikteki blok ekleme işlemi tamamlanmış olur.  

Piyasadaki en fazla Bitcoin sayısı 21 milyondur. Bitcoin madenciliğinin devam etmesi için gerçekleştirilen işlemlerin devamlı olarak onaylanıp işlenmesi gerekir bunun için madencilere ihtiyaç vardır. Teknolojik bir güncelleme veya radikal bir karar çıkmadığı sürece bitcoin piyasası maksimum Bitcoin sayısına ulaşırsa madencilere çözmüş oldukları işlem için Bitcoin verilir.

2 Yorumlar
 1. Bitcoinci diyor

  Evde üretmeyi tavsiye eder misiniz ?

  1. Admin diyor

   Coinlerle sitesi olarak tavsiye vermiyoruz fakat maliyet hesaplarını düzgün bir şekilde yaparsanız gelir gider trafiğini daha iyi görürsünüz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.