Bitcoin Neden Düşer?

1 402

Kripto paralardaki ani düşüş, birtakım ekonomistler ve Avrupa ülkelerinde ekonomi bakanlarının yapmış olduğu yorumlar ile başladı ve bu açıklamalarla birlikte insanlar ellerindeki sanal paraları bozdurmaları beraberinde bitcoin para piyasalarında bir düşüşe sebep oldu. Zaten dinamik bir yapıya sahip olan kripto para piyasası bu durumdan fazlasıyla etkilenmiştir.

Kripto paralarda yaşanan hızlı düşüş sebebiyle bazı yatırım kaynakları yaşanan bu hızlı büyüme sonrası bir miktar direnç kırılması ve buna bağlı olarak da kripto para yatırımcıları zarar etme korkusuyla karşı karşıya kaldıklarını belirterek sahip oldukları kripto paraları bozdurdular.

Peki Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerinin Değeri Neden Düşer?

Aslında bu düşüşünün birçok nedeni bulunuyor;

  • Regülasyon
  • Arzın talebi karşılamaması
  • Kripto para birimlerindeki güvenlik sorunu
  • Hükümetlerin müdahalesi ve
  • Siber saldırı sonucunda kaçak yaşanma riskinin bulunması başlıca sebepler arasındadır.

Ayrıca; 

  • Kripto para borsasının sallanmasındaki en büyük etkenlerden bir diğeri de Güney Kore, Hindistan ve Çin hükümetlerinin Ocak ayında yaptığı açıklamalar olmuş, bu açıklamalar sonrasında kripto paralar üzerinde yeni düzenlemeler yapılacağı konuşulmuş sonrasında ise Coincheck kripto para şirketine gerçekleştirilen siber saldırı ile 533 milyon dolar değerindeki Bitcoin çalınmıştı.

Olaylar bu şekilde seyrederken Hindistan Maliye Bakanı duruma ilişkin yaptığı açıklama ile kripto paraların kullanımını yasa dışı hale getireceklerini duyurmuş böylece Bitcoin ve diğer kripto para piyasalarında hızlı düşüş yaşanmıştı. Sanal paralara yönelik yapılan bu tip açıklamalar neticesinde, bitcoin ve diğer kripto para piyasalarında ciddi oranlarda bir düşüş yaşanmıştır.

Öte yandan kripto paraların finansal piyasalara oranla daha küçük hacimli piyasa sahip olması nedeniyle anlık gelişmeler Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para piyasasını çok kolay şekilde etkileyebiliyor. Ayrıca bitcoin piyasalarına yönelik talebin arzı karşılamadığı zamanlarda da bitcoin fiyatının düştüğünü görüyoruz. Buna rağmen Bitcoin kripto para piyasasında yıllar içerisinde hızlı bir şekilde gelişmiş ve çevresel etmenlerden daha az etkilenerek hale gelmiştir.

Kripto para piyasasında Bitcoin ve altcoinlerde yaşanan düşüş devam ederken Elon Musk’ın twitter hesabından bitcoin ve altcoinler için yapmış olduğu açıklamalar sebebiyle de yatırımcılar bu durumdan Elon Musk’ı sorumlu tutuyor. Üstelik Bitcoin’deki bu düşüş diğer altcoinleri de doğrudan etkiliyor.

Farklı tespitlere göre ise; yapılan fiyat düzeltmesi ile, ABD yapılan vergi yasasındaki yaşanılan değişiklik coin, bitcoin ve kripto paralarda düşüşe sebep oluyor.

Kripto para piyasasındaki düşüşün bir diğer sebebi olarak, Çin’deki bazı finans ve ödeme hizmeti veren kuruluşların kripto para işlemi yapmasını yasaklaması olarak görülüyor.

Ayrıca Çin hükümetinin iki büyük kripto para madencisini denetleyeceğini ve bu şirketlere faaliyetlerine ara vermelerine yönelik yazı yollamasının ardından kripto para piyasası düşüşe geçti.

Buna istinaden Türkiye’de ciddi yatırımcıya sahip olan, altcoin’lerden olan HOLO, Bittorent ve DENT gibi coinler de bu durum sebebiyle fazlasıyla değer kaybetti.

Özellikle kurumlar ve bankaların dijital paraya yönelik yapmış olduğu olumlu açıklamalar ile bitcoin piyasaların gözdesi haline gelmişti.

Ancak CNBC kanalı bu duruma ilişkin birtakım haberler yayınlamış, yayınladığı habere göre ise, vadeli sözleşmelerde yatırımcıların bitcoin’den uzaklaştığını yatırım için altını tercih ettiklerini duyurmuştu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı ise kripto para birimini komik bir iş olarak yorumlamış, bitcoin’i suç işlemeyi kolaylaştırmakla suçlamıştı.

Son olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da kripto para birimlerinin bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasakladığını duyurdu.

1 yorum
  1. Alhas diyor

    Sürekli düşüyor 🙁

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.