Bitcoin Neden Yükselir?

0 400

Bitcoin ve Kripto Para Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin ve diğer kripto para değeri arz talebe göre belirleniyor. Bu yüzden Bitcoin’in standart kabul edilir bir fiyatı bulunmuyor. Bitcoin altın ve gümüş gibi değerli metallerin aksine arzı sınırlı olan ve yıllar içerisinde üretilebilecek olan miktarı yalnızca matematik sayesinde öngörülebilir.

Arz-talep ilişkisi bitcoin ve diğer kripto para fiyatını belirleyen en temel etkenlerden bir tanesidir.

PEKİ BİTCOİN FİYATI NEDEN YÜKSELİYOR?

Bitcoin’e olan güvenin sürekli artması bu durumun başlıca sebepleri arasında. Son dönemlerde bireysel ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e ilgisinin artması sebebiyle talepte yaşanan patlama neticesinde bitcoin fiyatı çok ciddi oranlarda yükseliş kaydetmiştir.

Yani özetle; Popüler kripto para biriminin sınırlı arzı nedeniyle arzın talebi karşılayamamasıdır, diyebiliriz.

Kripto Para Piyasası;

Çin Hükümetinin kripto para için uyguladığı yasaklar, Elon Musk bitcoin’e yönelik spekülasyonları, Japonya Merkez Bankası Başkanı’nın kripto para hakkındaki açıklamaları ve birçok olumsuz haberle birlikte düşüşe geçmiştir.

Fakat tüm bunlara rağmen Bitcoin’in neden düştüğüne dair hala küresel bir merak söz konusu. Ayrıca en fazla kar getirisine sahip olan kripto para piyasası son zamanlarda beklenmedik bir gerileme yaşıyor. Bu duruma istinaden Türkiye’de de bitcoin gibi farklı kripto para uygulamalarının da piyasadan kalkması tüm yatırımcılar için tedirgin bir ortam oluşturdu.

Analistlere göre ise Bitcoin’deki bu düşüşün sebepleri arasında, ABD Başkanı’nın yapmış olduğu sermaye kazancı vergisini arttırmaya yönelik kongreye sunacağı teklif olarak görülüyor. Eğer Joe Biden, bu teklifle beraber sermaye kazancı vergilerini arttırırsa, yatırımcılar, ödemeleri gereken verginin iki katını ödemek zorunda kalacaklar.

Bitcoin’in sınırlı bir varlık olduğunu unutmamak gerekir ayrıca, şirketler, ünlü yatırımcılar ve PayPal gibi şirketler bitcoin alırken ortada sınırsız bir bitcoin arzı yok, bu yüzden bitcoin günde yalnızca 900 adet üretilebiliyor. Bu rakamın üzerine çıkmak ise imkansız. Dolayısıyla arz sınırlı olduğundan talep fazla olunca fiyat da buna göre artış yaşıyor.

Elon Musk, kurucusu olduğu Tesla şirketinin sahip olduğu Bitcoin’lerden yalnızca yüzde 10’unu sattığını duyurmuş, Bitcoin madenciliğinin yüksek enerji tüketimli olması nedeniyle bu duruma mesafeli olduğunu açıklayan Musk, daha temiz enerji harcanması durumunda Tesla şirketinin ödemelerde tekrar bitcoin kabul edeceğini açıkladı.

BİTCOİN YÜKSELMESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

PANDEMİ VE ABD SEÇİMLERİ

Bitcoin’de yaşanan yükselişi tetikleyen bazı konjonktürel etkiler de söz konusu oldu. Bu konjoktürel etkilerden dolayı insanlar paralarının değer kaybetmeyeceği hatta değer kazanacağı yeni yer arayışına girdiler. Aslında Bitcoin insanlara tam olarak bu faydayı sağladı. Pandeminin ilk başladığı dönemlerde dolar fiyatı 7 bin seviyesindeydi.  Ancak sonrasında 3 bin 800 seviyelerine kadar çekildi. Sonrasında ise çok hızlı bir şekilde toparlandı ve 11 bin dolar seviyelerine kadar ulaştı.

KURUMSAL YATIRIMCI’NIN BİTCOİN FİYATI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Küresel ekonomide yaşanan birtakım olumsuzluklar, pandeminin etkisi ve ABD seçimlerinde yaşanan birtakım belirsizlikler ile Bitcoin üretimi beliri bir süre zarfında yarıya düşmüş bu durumu avantaja çevirmek isteyen kurumsal yatırımcılar kripto para birimi Bitcoin’i kendi portföylerine dahil etmeye başladılar.

Bitcoin gibi alım satım ve saklama hizmetleri veren tamamı ve Batı menşeili olan Bakkt, Grayscale, Square ve Fidelity gibi finansal kurumların yanına bir de PayPal dahil oldu.

Bununla birlikte JP Morgan, Citibank ve Deutsche Bank gibi bazı finans kuruluşları da yatırım çeşitlerinden biri olan Bitcoin’i 21. yüzyılın altını olarak görmektedir.

Her geçen gün Bitcoin’e yönelik artan ilgi ile günümüzde Bitcoin artık bir ödeme aracı halinden çıkıp dijital bir varlık, dijital bir maden ve hatta dijital bir altın görevini üstlenmiştir.

Konunun uzmanları, bitcoin’e yatırım yapıp iyi bir kazanç elde etmek isteyenler için dijital okur yazarlığı az olan yatırımcıları uyardı ve dinamik bir yapıya sahip olan Bitcoin’in ne zaman yükselip düşeceğini bilmek zor, bu nedenle dijital finans okuzyazarlığı az olan yeni yatırımcıların Bitcoin gibi kripto para piyasasına girerken çok daha dikkatli olmaları gerektiği ve bu konuda herhangi bir bilgisi ve tecrübesi olmayan kişilerin az bir miktar ile yatırım yapmaya başlamaları gerektiği görüşü ileri  sürüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.