Bitcoin Nedir? Kim Çıkarmıştır?

0 565

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası resmi kuruluş vs. ilişiği olmadan ancak ülkelerin para birimleriyle satın alınıp, satılabilen bununla birlikte herhangi bir üçüncü parti hizmetindeki aracı kuruma gerek duyulmadan bitcoin transferi yapılabilen bir tür dijital değer olarak ifade edebiliriz.

Bitcoin’inin ortaya çıkma hikayesi ise şöyledir;

2008 yılında Satoshi Nakamoto mahlasını kullanan bir kişi kapalı bir mail grubuna 8 sayfadan oluşan bir whitepaper gönderdi.

Whitepaper, bir sorunun çözümüne yönelik teknik analizlerin yer aldığı bir iş plandır.

Satoshi göndermiş olduğu bu planda bankacılık sisteminin sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıların birtakım önerilerle çözülebileceğini belirtiyordu.

Satoshi’nin yollamış olduğu bu mail bir grup insanın dikkatini çekmiş ve bu düşüncesi üzerine birçok tartışmalar yapılmış bu konu daha fazla insanın dikkatini çekmiş, Satoshi ise bu süreçte bu konuyu deneysel bir çalışma olarak hayata geçirmiştir. 2009 yılına gelindiğinde ise ilk kripto para olan bitcoin ortaya çıkmıştır.

Satoshi’nin ortaya atmış olduğu bu fikre göre örneğin bir arkadaşınıza elden para verirken herhangi bir komisyon ücreti ödemiyorsunuz. Peki aynı işlemi internet üzerinden yapmak istediğinizde neden komisyon ödüyorsunuz sorusuna çözüm üretmekti.

Aslında Satoshi internet üzerinden yapılan gönderimlerde komisyon oranlarının kaldırılabileceği ya da minimize edilebileceğine dikkat çekmek istiyordu. Hem zaman kavramını ortadan kaldırmak, hem de mesai saati içerisinde olsun veya olmasın ilgili kişilerin dünyanın herhangi bir noktasından istenilen kişiye bir aracı kurum olmadan gönderim yapabiliyor olmasıydı. Amacı gönderim esnasında bankaları devre dışı bırakmaktı.

Zaman içerisinde ise Bitcoin kısa adı ile (BTC) küresel piyasalarda Dolar ve Euro’ya karşılık alternatif olarak yerini aldı.

BİTCOİN’İ NASIL SATIN ALABİLİRİM?

Sizlerde Bitcoin’e mi yatırım yapmak istiyorsunuz?

İlk olarak isteyen herkes bitcoin sahibi olabilir.

Bunun için yapmanız gereken internet üzerinden, gerek kredi kartıyla gerekse de Havale/Eft yoluyla Bitcoin satışı yapan birçok site bulunuyor, bu sitelerde kripto para borsalarını takip ederek kripto paraya yatırım yapabilirsiniz.

Eğer sahip olduğunuz bitcoini belli bir değer ile satışa çıkartıyorsanız satış çıkarttığınız fiyattan alış yapmak isteyen bir alıcı olursa satış işleminiz gerçekleşmiş oluyor. Aracılık konumunda olan borsa bu alışveriş esnasında cüzi bir miktar komisyon ücreti almaktadır.

BİTCOİN NASIL VE NE İÇİN KULLANILIR?

Öncelikle bunun için bitcoini hangi amaç için kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Yani satın aldığınız bitcoini alışveriş yapmak amaçlı mı, yoksa yatırım amaçlı mı yapacağınıza karar verin.

Bitcoininizi kullanmak için yapmanız gereken ilk iş sanal bir cüzdan oluşturmaktır. Bu cüzdanlara ait adresler sayesinde kripto para takası yapabilir ve ayrıca alışveriş de yapabilirsiniz. Bitcoininizin transfer işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak ilgili kişi ya da kuruluşa transferi gerçekleştirilmiş olur.

Bitcoin’i sanal dünya için oluşturulan alternatif bir ödeme seçeneği olarak ifade edebiliriz. Diğer ödeme yöntemlerinden tek farkı çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda ödeme yapmak için kullanılır. Bitcoin’i tıpkı kredi kartları ve çevrimiçi bankacılık gibi sanal ortamlarda kullanılan dijital para olarak tanımlayabiliriz.

BİTCOİN’E NE KADAR GÜVENEBİLİRİM?

Bitcoin’e ait protokoller sayesinde işleminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz bu protokoller sayesinde yapacağınız işlemler şifrelenerek daha güvenilir hale getirilir. Böylece kripto para cüzdanınızın şifresini çaldırma riski ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi güvenlik açıkları ortadan kaldırılmış olur.

Değerinin iki kere satılmasını engelleyen sistemi ile hileli yollardan veya haberiniz olmadan gerçekleşecek herhangi bir gönderime izin verilmez.

BİTCOİN’İN AVANTAJLARI

Bitcoin kullanımı her ne kadar riskli de olsa aslında pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu avantajlardan ilki basit ve güvenilir ve iz sürülemez olması yanı sıra enflasyon ve çökme riskinin düşük olması diyebiliriz.

Yapmış olduğunuz işlemlerin ve hesap bakiyenizin üçüncü bir kişi veya kişiler tarafından ya da devlet ve banka tarafından bilinmemesi ve kontrol edilemiyor olmasıdır.

Diğer yöntemlere göre hem daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlıdır.

BİTCOİN’İN DEZAVANTAJLARI

İz sürülemez olması bazı dezavantajlar oluşturuyor.

Ticaretinin illegal olduğu ürünlerin ödemelerinde kullanılmasında ve kara para aklama maksadıyla kullanılmasına neden olur.

Ayrıca bu teknoloji üzerinde uzmanlaşmış kişi sayısının az olması, kaybetme riski, harcama yapılabilecek platformların darlığı da sistemin diğer dezavantajları arasındadır.

BİTCOİN’İ NAKİTE ÇEVİREBİLİR MİYİM?

Borsalar üzerinde satış işlemi yapılabilir ayrıca bitcoinler de borsa üzerinde bitcoin nakit paraya karşılığı hesaplanarak reel para tutarı EFT veya havale ile ilgili kişilere gönderilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.