Bitcoin’de bir hayal gerçekleşiyor mu?

0 456

Bitcoin ve kripto para varlıklarının dünya çapında herkes tarafından bilinmeye başlandığı dönemden bu yen temel bir borsa yatırım fonu yani ETF müracaatları yapılıyor. Kripto para dünyasını bir nevi resmileştirecek olan bu müracaatlar Amerika Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından bir türlü kabul edilmiyor ancak dönemde gelişmeler olabilir.

Bitcoin ETF kabul edilecek mi?

ETF tanımı varlıkların kontrol altında ve güvenilir yatırım aracına dönüştürülmesini anlatıyor. Altın, buğday gibi bir çok varlığın yatırım aracı mevcut ve bunlar Amerika Menkul Kıymetler Komisyonu – SEC tarafından onaylı.

Senelerdir Bitcoin varlığının ETF olarak kabul edilmesi için bir çok müracaat yapıldı ancak SEC her defasında bunları reddet edip durdu. Kripto paralar ile alakalı konular gündeme geldiğinde yeterli ve ayrıntılı bilgi toplen temelmaması güven vermiyor ve SEC bunu istemiyor. En büyük borsa Binance resmi olarak Amerika’de faaliyet göstermediği için örneğin Gemini gibi resmi borsaların veri tabanları yeterli bulunmuyor.

Esasında Bitcoin ETF’leri bir kaç ülkenin kuruluşları tarafından kabul edildi ancak herkezin gözü SEC’de. SEC kabul etmediği için diğer ülkelerin de pek bir önemi kalmıyor. Bununla birlikte önemli gelişmeler olabilir.

Coinbase borsasının evvel paylaştığı ardından hızlı bir şekilde kaldırdığı bir gönderide SEC tarafından onaylen temelcakkripto para ETF müracaatlarının yakın dönemde bekaaveiği bildirildi. Bu sayede kripto para fonlarında da büyüme yaşen temelcak. Son 5 seneda global kripto para fonları Yüzde 800 büyümüştü ancak ETF onayı bu noktadan sonra o büyük önem taşıyor.

Bitcoin fiyatında asıl boğa dönemini başlatacağı iddia edilen ETF süreci özellikle Çin’in kripto paraları yasaklaması sonrasında positif yöne doğru gidebilir. Ekim ayı itibariyle farklı ETF müracaatları incelemeye alınacak.

Coinler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.