Bitcoin’de Fiyat Düşüşünün Sebebi Nedir?

1 586

‘Bitcoin neden düşüyor?’ sorusunun cevabını siz gibi birçok kripto para yatırımcısı merak ediyor. Neden düşüyor, nasıl düşüyor, her gün değişir mi? Bu soruların tabii ki net bir cevabı yok. Ancak belli başlı sebepleri vardır. Bunlar birden fazla ve farklı nedenler olabilir.

Bitcoin fiyatını kripto para borsalarındaki arz ve talebin etkilediğini biliyoruz. Peki bu arz ve talebin fiyatların değişiminde nasıl bir etkisi vardır?

Arz ve talep her yatırım aracında olduğu gibi Bitcoin ve kripto para çeşitlerinde de oldukça etkilidir. Fiyatı belirleyen etken yatırımcıların beklentileridir. Bu beklentiler, yatırımcının borsadan talebidir. Özetlemek gerekirse; yatırımcının alım talebi fazla olduğunda fiyat yükselir, bu durum tam tersi olduğunda -satış talebi fazla olduğunda- fiyat alçalır.

Bitcoin’de fiyat düşüşünün sebeplerini sizler için derledik;

Spekülasyon, ticari kullanımıyla vurgunculuk olarak bilinir. İlerleyen yıllarda fiyat değişikliğine uğrayabilecek malların, yıllar içinde oynayan fiyat farkından yararlanarak kâr etmek maksadıyla alınmasıdır. Bir kripto paranın büyük miktarını elinde tutan ve ‘Balina’ olarak adlandırılan yatırımcıların alım satımları büyük spekülasyonlara sebep olur. Spekülasyon, her malda olduğu gibi Bitcoin ve çeşitli kripto paralarda da uygulanır. Bu yöntemin kullanılması da Bitcoin fiyatlarını olumsuz etkiler.

Yalan haberler, yatırımcıları panikleterek satış yapmasına ve satış yapıldığı için talebin azalarak fiyatın düşmesine sebep olur.

İllegal işlerde kullanılması, bitcoin alıcıları yatırım yapacağı kripto paranın yasal olmasını ister. Yasal olmayan kripto parayı ise elden çıkarmak, satmak ister. Bu şekilde satış yapılması talebi azaltarak düşüş sağlar.

Devletlerin baskısı, bu konuya Çin’i örnek verebiliriz. Devletin kendi dijital parasını piyasaya sürme fikri yürürlükte olması sebebiyle, kripto para baskısı yapılmaktadır. E-ticaret şirketlerine rakip olması amaçlanırken talebin devletin dijital parasına akması hedeflenmektedir. Bitcoin’e olan baskı “Birinci neden, kendi dijital para birimlerine sahip olmaları. İkincisi nakit çıkışlarının kontrol edilemiyor olması, üçüncü neden ise insanların dolandırılmasının önüne geçmek.” olarak özetleniyor.

Arzın azalması, kripto para birimlerinin arzı sınırlıdır. Kısıtlı arza karşı talebin artması, kripto para biriminin fiyatının artmasına sebep olur. Bu durum tam tersi olduğunda kripto para biriminin fiyat düşüşüne sebep olur.

Güncel olaylar, gündemdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler kripto para birimlerinin düşüş ve artışlarında oldukça etkilidir. Yatırımcıların diğer birimlere güveni azaldığında kripto para birimlerine yönelmeleri olasıdır. Bu talep fiyat artışına sebep olabilir.

Yeni kripto para birimleri-altcoinler, sürekli olarak üretilen altcoinler piyasada bölünmeye sebep olur. Talep akışının yön değiştirmesi de fiyatların düşüş ve yükselişini etkiler.

1 yorum
  1. Huseyin Alhas diyor

    Umarım düşüş fazla uzun sürmez bence bir aya boğa piyasasına gireriz gibi duruyor. 100 bin dolar olsa ne güzel olurdu :)))

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.