Bitfinex Nedir? Nasıl Kullanılır?

1 1.184

Bitfinex 2012 yılında kurulmuş olup piyasadaki en köklü ve en büyük kripto para borsalarından biridir. ŞirketHong Kong menşeili olmakla birlikte daha sonra İngiltere’nin Virgin Adaları’na kayıtlı bir şirket olan iFinex Ind. himayesine geçmiştir.

Bitfinex’in sahiplerinin ayrıca 2015 yılında piyasaya sürülmüş “Tether” isimli kripto paranın yönetildiği Tether Limited’in de sahibi oldukları söyleniyor.

Bitfinex hâlihazırda toplamda 197 ülkede kabul görmektedir. Ayrıca desteklenen 72’ten fazla kripto para cinsi bulunmakta, ayrıca USD, EUR, BTC ve ETH’nin 4 temel para birimine bağlı olarak 232’ye yakın piyasa çifti bulunmaktadır.

Tether Nedir, Bitfinex ile Bağlantısı Nedir?

Tether Limited ve Bitfinex’in CEO’sunun aynı olduğu ve bu ismin JL Van der Velde olduğu daha önce Bitfinex yetkilileri tarafından açıklanmış ancak çeşitli kaynaklara göre ayrıca şirketin strateji müdürünün ve CEO’sunun da aynı olduğu belirtilmiş.

Tether, diğer adıyla USDT bir “stablecoin” olup ABD dolarına sabitlenmiş bir coin cinsidir. Tether Limited sahipleri, bu coinin piyasaya sürüldüğü miktarın her birinin karşılığı olarak şirketin kasasında 1 USD bulunduğunu iddia ediyorlar. Tether, bu anlamda dünyadaki en popüler stablecoin’dir. Riske girmek istemeyen yatırımcılar için tercih sebebidir.

Tether ve Bitfinex’e New York Başsavcısı tarafından 2019 yılında yöneltilmiş bir suçlama mevcut. Buna göre dosyada çeşitli iddialar bulunmakta, genel olarak iddianın Tether Limited’in karşılıksız piyasaya sürmüş olduğu USDT’ler ile kripto para piyasasına manipülatif hareketlerde bulunduğu olduğunu söylemek mümkün. Şubat ayında, bu suçlamalara ilişkin şirketler ile savcılığın anlaşmaya vardığı duyuldu. Anlaşmaya göre Bitfinex ve Tether’ın suçlamaların doğruluğuna ilişkin hiçbir delil bulunmadığı ortaya kondu. Ayrıca Tether Limited’in halka ve başsavcılığa USDT’nin rezerv desteğine ilişkin üç aylık bir geri bildirim vermeyi kabul ettiği bildirildi.

Bitfinex Üzerinden Nasıl İşlem Yapılır?

Diğer kripto para borsalarında da olduğu gibi Bitfinex’te de işlem yapabilmek için öncelikle bir üyelik oluşturmanız ardından da üyeliğinizin onaylanmasını beklemelisiniz. Bilgilerinizi girmenizin ardından kimlik doğrulaması için bazı kişisel bilgileri girmeniz, ikametgaha ilişkin bir belge ile kimlik belgenizin bir fotoğrafını yüklemeniz gerekmektedir. Güvenlik nedeniyle üyeliğinizin onaylanması altı ila sekiz haftaya kadar sürebilmektedir.

Üyeliğinizin onaylanmasının ardından kripto para alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Para Çekme veya Gönderme İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Bitfinex’te para çekme veya gönderme işlemleri şu yollar ile sağlanmaktadır:

  • Doğrudan hesabınızdan havale veya EFT yapmak isterseniz EUR, USD, GBO, JPY, CNH para birimlerinin tanımlı olduğu hesaplar yolu ile yapabilirsiniz.
  • Sistem üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığıyla kredi kartı üzerinden yapabilirsiniz.
  • Elektronik Cüzdanınız mevcut ise bu yol ile para çekme veya gönderme işlemi yapabilirsiniz.
  • Son olarak da Flat para birimleri üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Bitfinex Pay Nedir?

Bitfinex, yakın zamanda yatırımcılara yönelik “Bitfinex Pay” adı altında yeni bir ödeme ağı geliştirdiğini duyurdu. Şirket yetkilisi konu ile ilgili kripto para ödemelerini ana akım haline getirebilmeyi amaçladıklarını ve bunun için sorunsuz bir yol geliştirdiklerini belirtmiştir. Ayrıca yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum ile Ethereum ve Tron blok zincirleri aracılığıyla Tether cinsinden kripto para ödemelerini almaya yardım etmeyi amaçladığı belirtmiştir.

Kullanmak isteyen yatırımcılar maksimum 1.000 $ olmak üzere kripto para ödemelerinin doğrudan aktarılacağı borsada bir hesap edinmeleri gerekmekte. Hizmeti kullanabilmek için bir işlem ücreti alınmamaktadır.

Bitfinex Üzerinden Yapılan İşlemde Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Bitfinex katmanlı bir ücret alt yapısı kullanmakta olup buna göre borsanın aldığı komisyon sıfırdan %0,2’ye kadar farklılık gösterebiliyor. Şayet Bitfinex hesabınıza para yatıracaksanız ve bunu banka havalesi yoluyla yapacaksanız %0,1’lik sabit bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yine banka havalesi yolu ile para çekmek isterseniz de %0,1 oranında bir komisyon ödemeniz gerekiyor.

Bitfinex Üzerinden Yapılan İşlemlerde Limit Var Mı?

Üyeliğini onaylatmış kullanıcıların kripto para çekme veya yatırma işlemlerinde belirli bir limit bulunmuyor.

Bitfinex Üzerinden Yapılan İşlemle İlgili Nasıl Destek Sağlanır?

Sitelerinde Bitfinex Yardım Merkezi adını verdikleri bir bölüm bulunmakta olup burada sorununuza yanıt olabilecek başlıklar halinde bilgilere yer verilmiştir. Şayet burada çözüme ulaşamadıysanız sayfanın en altında yer alan destek merkeziyle iletişime geçebilir, burada da yine başlıklardan birini seçip bilgileri girip bildirim yolu ile sorunu aktarabilirsiniz. Bu aşamada dilerseniz soruna ilişkin belge de ekleyebilirsiniz. Ayrıca soruların 12 saat içerisinde cevaplanacağı belirtilmiştir.

1 yorum
  1. Alhas diyor

    Gayet açıklayıcı olmuş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.