Bitstamp Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 735

Bitstamp, 2011 yılında Slovenya’da kurulmuş, faaliyette olan en eski kripto borsalarından biridir. 2013 yılında kayıtlarını Lüksemburg’a geçiren şirketin şuanda CEO’su Nejc Kodric olup merkezi İngiltere’de bulunmaktadır. Kendilerini, kripto para borsasının köşe taşı olarak tanımlayan Bitstamp, tam lisanslı ilk AB kripto borsasıdır.

Hâlihazırda Türkiye’nin de içinde bulunduğu toplamda 64 ülkede kullanılabilir durumdadır. Kullanıcılara 167 coin için 318 çift işlem sunmaktadır. Bitstamp farklı ticaret seçenekleri sunmakta olup bitcoin, ripple, litecoin, ether, bitcoin cash ve fiat para birimleri olarak da USD, GBP ve EUR ile işlem almaktadır.

Bitstamp, 2015’te yaşadığı kimlik avı saldırısı sonucunda 5,1 milyon değerinde bitcoin kaybetmiş, o zaman için nispeten büyük sayılabilecek bu saldırının ardından 6 gün kapalı kalmış ve akabinde pek çok yeni güvenlik önlemi almıştır.

Bitstamp Üzerinden Nasıl İşlem Yapılır?

Bitstamp, üzerinden işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle sistemde bir üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Bu üyeliğin onaylanmasının ardından hesabınıza depo edeceğiniz para ile sistem üzerinden seçtiğiniz kripto para birimlerinin alımı veya satımı için direktif verebilir ve ardından direktifi onaylayıp ‘Satın Al’a basarak kolayca paranızı yönetebilirsiniz.

Bitstamp, kullanıcılara iki tür üyelik sunmaktadır: kişisel hesap ve şirket hesabı. Kişisel hesap üzerinden üyelik yapmanızın ardından site tarafından üyeliğinizin onaylanması gerekmektedir. Güvenliğe oldukça önem veren şirket, üyelik için KYC Form olarak geçen kapsamlı bir prosedür belirlemiştir. Bitstamp’e üye olduktan sonra onay için sitesinde istenenler şu şekildedir; geçerli kimlik belgesinin, adrese ilişkin kanıt olacak bir belgenin yüksek kalitede fotoğrafları.

Para Gönderme veya Çekme İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Bitstamp, kullanıcısına çeşitli şekillerde para gönderme ve çekme imkânı sunmuştur. Bunlardan ilki banka havalesidir, bu işlemin tamamlanması 2 ila 5 gün arası sürmektedir. Bir diğeri AB Bölgesinde yaşayan kullanıcılar içindir, SEPA banka havalesi yapabilen kullanıcıların işlemlerinin tamamlanması 1 ila 3 gün arası sürmektedir. Diğer bir yöntem, kredi kartı veyahut banka kartı üzerinden yapılan depozito işlemidir, bu işlem neredeyse anında tamamlanmaktadır. Son olarak da kullanıcıların kripto para yatırma ve çekme şeklinde işlem yapabilme imkânı bulunmaktadır, bu işlem süresi de piyasa yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Bitstamp Üzerinden Yapılan İşlemlerin Ücretleri Ne Kadardır?

Bitstamp üzerinden yapılan kripto para yatırma işlemleri ücretsiz olup para çekme işlemleri çekilen kripto paraya göre değişkenlik gösteren sabit ağ ücretine tabidir.

Kullanıcılar fiyat para birimleriyle para çekme ve para yatırma işlemleri için genelde ücret öderler. Uluslararası transferlerde %0.05 para yatırma ücreti (min. 7.50€) ve %0,1 para çekme ücreti (min. 25 €) kesilir. SEPA banka havalesi yapan kullanıcılar Bitstamp‘a ücretsiz para transferi yaparken, SEPA banka üzerinden para çekme işlemi 3.00 €’dur.

Ticaret işlemleri ücretleri hususunda, 30 günlük hacmi 10.000 USD’den az olan kullanıcıların yapmış oldukları tüm işlemler için ticaret ücretleri %0.50’den başlamaktadır.

Bitstamp Üzerinden Yapılan İşlemlerde Limit Var Mı?

Bitstamp, pek çok kripto para borsasında olduğu gibi günlük, aylık ve minimum olmak üzere kullanıcılara kripto para satın alımında çeşitli limitler belirlemiştir. Buna göre: günlük 2500 USD/EUR/GBP, aylık 20000 USD/EUR/GBP ve minimum satın alımlarda da limit 50 USD/EUR/GBP’dir. Bu limitlerin artırılması veya azaltılmasının mümkün olmadığı sitede açıkça belirtilmiştir.

Bitstamp Üzerinden Yapılan İşlemle İlgili Nasıl Destek Sağlanır?

Bitstamp, pek çok kripto para borsasısisteminde olduğu gibikullanıcıların karşılaşılabileceği sorunlara yönelik bünyesinde destek ekibi bulundurmakta olup sitesinde, herhangi bir durumda [email protected] üzerinden iletişime geçilmesi halinde en kısa zamanda dönüş yapılacağı bilgisine yer vermiştir. Ayrıca site üzerinden de destek kaydı oluşturulması mümkündür.

Neden Bitstamp?

  • Bitstamp, sade ve anlaşılır ara yüzü ile kripto piyasasına yeni başlayan kullanıcılara da deneyimli kullanıcılara da hitap eder.
  • Bitstamp, en uygun kripto para borsası olmamasına karşın en pahalısı da değildir.
  • İki aşamalı kimlik doğrulama ile kullanıcılarına güvenilir bir arayız sunmaktadır.
  • Kullanışlı mobil uygulaması sayesinde bilgisayar başında değilken de piyasayı takip etmenize imkân sağmaktadır.
  • Bitstamp, çeşitli para yatırma ve çekme seçenekleri ile kullanıcının işini kolaylaştırmaktadır.
  • Kripto para piyasasında kıdemli oluşu sayesinde bu süreç içerisinde sistemine eklediği iyileştirmeler sonucunda pek çok borsaya göre gelişmiş hale gelmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.