BitTorrent (BTT) CEO’ları Bram Cohen ve Ashwin Navin Kimdir?

0 589

Bram Cohen, Bittorent’in keşfeden kişidir. Ashwin Navin ise Cohen ile birlikte BTT geliştirmesi için birlikte çalışmaktadır. Bram Cohen ve Ashwin Navin, 2004 yılından bu yana BitTorrent’in gelişimine katkı sağlıyor. Nawin, Samba TV’nin CEO’su ve kurucu ortağı ve Hint kökenli Amerikalı iş adamıdır. 2004 yılında BitTorrent’in mucidi olan Cohen’in ekibine katıldı. Bram Cohen ise 1975 yılında Amerika’da doğdu. Daha küçük yaşlarda programlamaya ilgisi olan Cohen 5 yaşında BASİC programlama dilini öğrendi. Lise öğrenimini Stuyvesant High School’da tamamladı. Daha sonra eğitim hayatına üniversitede devam eden Cohen, web ve yazılım çalışmaları için üniversite hayatını yarıda bıraktı.

BitTorrent Nedir?

2001 yılında Bram Cohen tarafından piyasaya sürülmüş bir dosya transferi sağlayan yazılımdır. 2004 yılında Ashwin Navin’in de Cohen’in ekibine katılımıyla günümüze kadar gelişerek gelen bir uygulamadır. BTT, dosyaların tek bir ana bilgisayar yerine çeşitli serverlardan indirilmesi ve yüklenmesini sağlayan merkeziyetsiz bir yazılım uygulamasıdır. Her türlü dosya, klasör vb. dökümanların telif hakkına takılmadan yasal yollar ile kullanıcıların ulaşmasını sağlar.  Inc firmasına ait bir uygulamadır. Ashwin Navin ve Bram Cohen ikilisinin yakaladığı uyum sayesinde uygulama daha da ilerliyor. BitTorrent, günlük internet trafiğinin %45’ini meşgul ediyor. Her ay 180 milyon kişi BTT kullanıyor.

Kripto Para Dünyasında BitTorrent

Ashwin Navin ve Bram Cohen ikilisinin geliştirdiği Bittorent uygulaması kripto para dünyasına kayıtsız kalmadı. Uygulama ek olarak entegre edilen Token uygulaması ile BitTorrent token, kısa adı BTT ismiyle sanal para dünyasına merhaba dedi. Yazılım, 2001 yılında piyasa sürülmüş ve TRON platformu üzerine geliştirilmiştir. BTT, kripto dünyasının ilk merkeziyetsiz para birimlerinden biridir. 20 sene içerisinde büyük gelişme gösteren programın amacı dosya indirme ve yükleme işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Özellikle ücretli olan dosya transfer işlemlerinde BTT kullananlar daha kısa sürede işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

BitTorrent Almalı Mıyım?

BTT, ilgi gören dijital para birimidir. Çeşitli para birimleri ile alım yapılabilir. Kripto borsaları üzerinden alım/satım gerçekleştirilir. Türk lirası ile alım yapmak isteyenler Paribu borsasını kullanıyor. BTT, her ne kadar potansiyeli olan blockchain uygulaması olmasına rağmen henüz kendini kanıtlayamadı. Başarı elde edememesi yatırımcılarda güvensizlik yaratmakta ve eleştirilere neden olmaktadır. Ayrıca kullanışlılığı ve pratikliği ile ilgili tartışmalar da yapılıyor. Ancak BTT ile dosya transferlerinin hızlıca yapılabileceği de unutulmamalıdır. İlgilenenlerin, avantajları ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak yatırım yapması tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.