Blockhain Nedir? Nasıl Çalışır?

0 521

Kullanıcılarının verilerini bir merkezi ya da otoritesi olmadan dağıtılmış bir ağda depolayan kayıt teknolojisine Blockhain denir. Blockhain merkeze veya herhangi bir kişiye bağlı değildir. Sisteme uyarlanan, adapte edilen bütün cihazlar tarafından gerekli işlemler yapılmaktadır. Blockhain blok zinciri 2008 yılında, dünyanın ilk Bitcoin isimli kripto para birimini tüm dünyaya tanıtan Satoshi Nakomoto tarafından bulunmuştur.

Her blok zincirinin asıl görevi kullanıcılarının bilgilerini değiştirilemeyen blok grupları halinde gruplandırmaktır. Her blok kendinden sonraki blokların içeriğine kodlarla bağlanır ve bir blok zinciri oluştururlar. Kullanıcıların her birisinin bu bloklara katılması ise düğüm olarak adlandırılır.

Blok zincirleri içindeki bilgiler değiştirilmez şekilde kodlanır ve bu blok zincirleri sürekli genişletilerek kayıt defterinde depolanır. Bu nedenle bilgiler, dışarıdan bir saldırı sonucunda değiştirilemez ya da sistem hacklenemez.

Blockhain sisteminin veri tabanı ise herkese açıktır. Böylece herkes şeffaf bir şekilde sistemin kontrolünü yapılabilir.

Blockhain Wallet (BLOK ZİNCİRİ CÜZDAN) NEDİR?

Blockhain Wallet, kripto para alım ve satım işlemlerini yapmak veya kripto para transferlerini yapmak için kullanılan dijital bir cüzdandır. Blockhain cüzdan kullanıcıya özel kimlik oluşturmaktadır. Özel olarak 2 farklı kodlama yaparak kullanıcılarına üst düze bir güvenlik imkânı sağlamıştır. Blockhain cüzdan üzerinden yapılan işlemlerde blok zincirine kaydedilmektedir. Para çekme ve para yatırma işlemleri son derece güvenilir ve hızlıdır. Farklı kripto para cüzdanlarına transfer yapabilirsiniz.

Blockhain HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Blockhain genel olarak kripto para birimi olarak bilinir ve bu alanda çokça kullanılır. Ancak Blockhain bir blok zinciri olduğu ve yüksek düzeyde güvenlik sistemleri içerdiği için merkezi olan ya da olmayan birçok endüstri alanında kullanılmaktadır. Bankalar, sağlık sektörü, finans sektörü, gayrimenkul ve Ağ güvenlik sektörleri diğer kullanım alanlarıdır.

Blockhain AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Herhangi bir merkeze veya kişiye bağlı değildir.
  • Blockhain bilgileri ve kullanıcı verilerini birden fazla cihazda karışık olarak saklar.  Dışarıdan gelebilecek saldırıları engeller. Güvenilir bir sistem sizlere sunar.
  • Blockhain üzerinden yapılan tüm işlemler denetlenmektedir. Sistem üzerinden anlık müdahale ile dolandırıcılık ve sahtekârlığın önüne geçilir.
  • Kullanıcılar tarafından yapılan işlemler güvenilir, hızlı ve ucuzdur.
  • Kişi merkezli değil bilgisayar merkezli olduğu için insan kaynaklı hatalar sıfıra indirilir. Kullanıcıların hata ile karşılaşma ihtimali bulunmamaktadır.
  • Blockhain sistemine bağlı cihazların karışık ve dağınık bir yapıda olmasından dolayı sisteme yapılan müdahaleler engellenmekte ve kullanıcılara şeffaflık sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.