Boğa Sezonu Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

0 966

Yatırım piyasalarında işlemlerin yapılması ve süreçlerin adlandırılması çeşitli terimlerle ifade edilmektedir. Bu terimlerden birisi de boğa olarak adlandırılır. İşlem yapılan veya takip edilen emtia olsun, para birimi olsun ya da kripto para olsun bu durum boğa dönemi ya da sezonundan söz edilmesi mümkündür. Yalnızca kripto para piyasasına özgün olmayan bu ifadede piyasanın yükselişte olduğu, işlem yapılan enstrümanın değerinin arttığı anlaşılmaktadır. Daha basit bir ifade ile değerin ve fiyatın arttığı sürece boğa sezonu denmektedir. Bu sürece girilmesi için öncelikle piyasanın bir düşüş sürecini tamamlamış olması gerekmektedir. Öncesinde yaşanan değer kaybı sürecinin ardından fiyatın önce toparlanması ve sonrasında yükselişe geçerek değerinin artması süreçlerinin tamamı boğa sezonu olarak adlandırılmaktadır.

Boğa Sezonu Ne Zaman ve Neden Başlar?

Yaşadığımız çağda hiçbir şeyin fiyatlaması sabit kalmamaktadır. İllaki aşağı veya yukarı yönde hareket etmektedir. Bu hareket birçok farklı duruma ve etkene göre değişmektedir. Özellikle boğa sezonu gibi yukarı yönlü hareketler veya farklı bir anlatım ile değer kazanımları piyasada heyecan yaratmaktadır. Bir yatırım enstrümanında değer kazanımı olması ve boğa sezonunun başlaması için ilk gerekli olan etken güvendir. Kripto paralar özelinde konuşursak üzerinde en çok tartışma yaşanan konunun yine güven olduğu net bir şekilde görülmektedir. Birçok farklı kişi ve kurum çeşitli açıklamalar ile kripto paraların bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesinin güvenli veya güvensiz olduğundan söz eder. Piyasaların kripto paralara güvenli bir liman olarak baktığı dönemlerde değerinin arttığı, alış döneminin yaşandığı dolayısı ile boğa sezonun başladığı kolaylıkla söylenebilir.

Boğa Sezonları Ne Kadar Sürer?

Yükselişlerin bir dönem veya sezon olarak adlandırılması için yukarı yönlü güçlü bir trend oluşturması gerekmektedir. Bunun olması için piyasanın tüm aktörlerinin veya önemli bir kısmının güven konusunda hem fikir olması gerekir. Aşağı yönlü yani satış içeren işlemlerin tamamlanması ve kripto paraların genel değer kaybının yeteri ölçüde sağlanması durumunda işlem yapan kişi ve kurumlar artık alış işlemlerine başlamaktadır. Bir süre eldeki kripto paranın çıkarılması sonrasında düşük fiyattan alış işlemleri oldukça yüksek bir kapasite ile yapılmaktadır.

Boğa sezonunda süreyi alıcıların davranışları belirler.

  • Fiyatın en düşük seviyesi olduğu düşünülen yerden alışlar hızlı bir şekilde başlar.
  • Fiyat belirli bir yükseliş ivmesine ulaştığında boğa sezonunun başladığı anlaşılır.
  • Bu süreçte tüm yatırımcılar alış işlemlerinin hızını ve boyutunu arttırır.

Boğa sezonlarının genel olarak 6 ay gibi bir ömrü olduğu söylense de piyasa oluşan hava bu sezonun çok daha uzun olmasını sağlayabilir. Fiyat üst üste rekorlar kırsa da alış işlemleri hız kesmeden sürebilir. Bu durumlar teknik analizlerden çok piyasada oluşan hava ve piyasa aktörlerinin açıklamaları ile şekillenmektedir. En yüksek fiyatın ne olduğuna her zaman piyasanın kendisi karar vermektedir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.