BTCUP ve BTCDOWN Sırrı nedir?

0 4.819

Binance borsası BTCUP ve BTCDOWN göstergelerini yayınlamıştı.

FTX kripto para borsasının Boğa ve Ayı tokenleriyle aynı kandan olan ve kendi kendine kaldıraçlı fiyatlandırılmış tokenlerdir. Kısa formda BLVT (Binance Kaldıraçlı Jetonlar) olarak bilinir.

BTCUP


Bitcoin fiyatı yükseldiğinde, BTCUP, fiyatı Bitcoin tırmanış oranından daha hızlı bir oranda artırarak uzun pozisyonda daha fazla kâr etmenizi sağlar.

BTCDOWN

Bitcoin Down (BTCDOWN), bitcoin fiyatı düştüğünde daha yüksek bir değerde satarak kısa pozisyonda daha fazla kâr etmenizi sağlayan bir kripto para birimidir.

Jetonların kaldıraç oranı ortalama yüzde 1,5 ile yüzde 3 arasındadır. Sabit bir değeri yoktur. Binance’e göre, bu oran borsadaki değişikliklere yanıt olarak otomatik olarak değiştirilir.

Kaldıraçlı tokenlerin en önemli unsuru, yeniden dengeleme noktası olarak adlandırılan, fiyatın yeniden dengelendiği kısımdır.

Daha önce, kayıpların çoğu Boğa ve Ayı olan tokenler veya coinler sebebiyle oldu, bu kavramların henüz sistemi kullanan kişiler tarafından tam olarak anlaşılmaması sonucu meydana geldi.

Binance kaldıraçlı tokenlerde varlıkların yeniden dengelendiği tek zaman, ihtiyaç duyuldukları zamandır; bu, piyasa uygun olduğunda karı artırabilir ve likidasyonu önlemek için piyasa olumsuz olduğunda kayıpları azaltabilir.

Aşağıda, yeniden dengelemenin daha ayrıntılı bir açıklaması yer almaktadır. Bu oran yüzde 1,5 ile yüzde 3 arasında değişebilir. İstenen gerçek kaldıraç seviyesi sürekli değişmektedir ve bu nedenle dışarıdan belirlenmesi zordur. Gerçek kaldıraç ve hedef kaldıraç olarak adlandırabileceğimiz iki oran vardır. Gerçek kaldıraç, mevcut kaldıraç oranını sağlarken, hedef kaldıraç, bir sonraki dengeli kaldıraç oranını gösterir.

Binance, kendi web sitesinde bu prosedürün nasıl çalıştığına dair aşağıdaki örneği sağlamaktadır:

1- Binance Leverage Tokens cinsinden 100 milyon dolar büyüklüğünde ve hesabınızda toplam 150 milyon dolar vadeli işlem pozisyonuna sahip bir fonunuz olduğunu varsayalım.

yatırım sepeti şeklinde hazırladığınızı hayal edelim. Bu özel durumda, gerçek artış 1.5x’tir.

2 – BTCUSDT sürekli vadeli işlemlerinin fiyatı %5 artarsa ​​vadeli işlem pozisyonlarının değeri 5 milyon dolar artacak ve vadeli işlem pozisyonlarının toplam değeri 150 milyon dolara çıkacak.

Kaldıraçlı tokenlerin değeri 5 milyon dolara, fonun toplam değeri ise 150 milyon dolara yükselecek. Buna göre, bu senaryoda fiili kaldıraç oranı yüzde 1,73’e düşecek.

Yeni oran bu noktada yüzde 1,5 ile yüzde 3 arasında olduğu için şu anda yeniden dengeleme yapılmayacaktır.

3-BTCUSDT sürekli vadeli işlemlerinin fiyatı %40 büyüdüğünde, vadeli işlem pozisyonlarının değeri 60,6 milyon dolar artarak vadeli işlem pozisyonlarının toplam değerini 214,2 milyon dolara getirecek.

Bunun sonucunda kaldıraçlı tokenlar 60,6 milyon dolar kazanacak ve fonun büyüklüğü de 150,6 milyon dolara genişleyecek. Bunun ardından gerçek kaldıraç oranı 1,43x’e düşmüş olacaktır.

4 – Gerçek kaldıraç oranı daha az olduğu için 1,5 kattan fazla gösterecek bu durumda algoritma yeniden dengelenecektir.

Gerçek kaldıraç seviyesini artırmak için, algoritma piyasada ek vadeli işlem pozisyonları satın alacaktır.

Algoritma sizin için tam olarak ne kadar süre için satın alacağını hesapladığı için, görevin bu aşamasında kafanızı karıştırmak oldukça kolaydır.

Algoritma, 49,22 milyon dolar değerinde ek bir vadeli işlem pozisyonu satın alacak ve toplam vadeli işlem pozisyonlarını 1,7x fon büyüklüğü ile 313,82 milyon dolara çıkaracak.

Örneğin, 1,43x’ten 1,7x’e yeniden dengelemek isterse, algoritma 49,22 milyon dolar değerinde ek bir vadeli işlem pozisyonu satın alacak ve toplam vadeli işlem pozisyonlarını 313,82 milyon dolara çıkaracak.

Bu noktadan itibaren, Boğa tokenlerinin kullanımı gibi yeniden dengelemenin günde sadece bir kez değil birden çok kez gerçekleşmesi mümkündür, aşırı piyasa hareketlerinde daha sık gerçekleşeceğini anlamalıyız.

Önemli Uyarı: Kaldıraçlı anlaşmalar önemli risklerle doludur. Geçmişte Boğa ve Ayı tokenlerini kullanan birçok kişi acı çekti.

Ne olduklarını anlamamalarının bir sonucudur karşılaştıkları büyük kayıplar.

Kaldıraçlı tokenlere yatırım yapmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum ve bunun yerine Binance Vadeli İşlemlerini tercih etmeniz daha tutarlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.