Chainlink Nedir, Neler Vaat Ediyor?

Chainlink Nedir, Neler Vaat Ediyor?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·17:07 Kasım 9, 2021

Chainlik nedir sorusuna bir merkezi olmayan ama dünya çapında işlem gören dijital bir ağ diye cevap verilebilir. Blockchain ağındaki verilere akıllı sözleşmeler sayesinde ağ dışındaki verilerle bağlanma gibi bir özelliği vardır. Dijital para birimindeki ismi ise LINK olarak geçmektedir.

Chainlink Özellikleri ve Avantajları Neler?

Chainlink özellikleri ve avantajları neler sorusu bu kripto para birimiyle uğraşan insanların aklında bir soru işaretidir. 2017 senesinde SmartContract isimli bir şirket tarafından kurulmuştur. Projenin arkasında bu SmartContract isimli şirketin CEO’su ve CTO’su yer almaktadır. Chainlink (LINK) coininin toplam arzı ise 1 milyarla sınırlandırılmıştır.

Avantajları ise akıllı sözleşmeler ile blockchain sistemlerine entegre olduğu için çoktur. Bu entegre olma işlemi sayesinde Chainlink (LINK) coinine güvenilirlik sağlamaktadır. Bununla birlite API tabanlı şirketlere de avantaj sağlar. Chainlink (LINK) başka şirket üzerinden kendi blockchain sistemini kurmayı zorlaştırdırdığı için de güvenilir bir coindir.

Chainlink Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chainlink madenciliği nasıl yapılır diye merak eden ve madencilik yapmak isteyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Chainlink (LINK) coini maalesef madencilikle para üretim işlemini desteklememektedir. Kısacası bu coin üzerinden madencilik yapılmamaktadır. Çünkü içeriğinde maksimum 1 milyar olarak Chainlink (LINK) sınırlaması yaptığı için madenciliği destekleyen bir coin değildir. Fakat güvenilir ve arkasında önemli bir şirket olduğu için alım satım yapma işlemlerini dünya çapında pek çok kişi yapar.

Chainlink Nasıl Alınır ve Gönderilir?

Chainlink nasıl alınır ve gönderilir sorusu bu coinin güvenliğine inanarak satın alma işlemlerini gerçekleştirmek isteyenlerin merak ettiği sorular arasındadır. İçerisinde Chainlink (LINK) coinini bulunduran bir kripto para uygulamasına kayıt olmak yeterlidir. Güvenli olan uygulamalara kayıt yapılırken pek çok güvenlik işlemlerinden geçilir. Bunları ve parolaları bir kenara not ederek almak önemlidir. Daha sonradan uygulamaya yeniden girişte sıkıntı çıkmaması adına dikkat edilmelidir.

Uygulamalara kayıt olunduktan sonra buraya para yükleyerek uygulama üzerinden satın alma işlemlerinin takip edilmesi gerekir. Her uygulamanın satın alma işlemi farklı olduğu için uygulamalarda bulunan yardım kısmından öğrenilebilir. Bununla birlikte satım yapma işlemleri de uygulamalara göre değişiklik gösterecektir. Sosyal medya hesapları üzerinden ya da uygulamanın kendi sitesinden detaylı açıklamalar bulmak mümkündür.

Yorum yaz