Çindeki Binance Olayı

0 793

Çin Halk Cumhuriyeti’nin, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance kripto para şirketini kara listeye almasının ardından Çin Hükümeti borsa işlemlerini de yasakladığını duyurdu. Sitenin erişime kapalı olması ve Baidu, Weibo, Zhihu ve Sogo gibi Çin’de internet hizmeti sağlayan pek çok site de popüler olan kripto para borsalarına erişim sağlayamadı. Fakat buna karşılık Binance’in rakipleri olan OKEx ve Huobi kripto para şirketleri halen Çin’de çalışır vaziyette.

Çin yönetimi ise siteye erişimi Çin’in ekonomisi için sermaye çıkışlarını kontrol etmek maksadıyla kripto para birimine yönelik düzenlemeleri yeni yürürlüğe koyduğunu belirtiyor. 2017 yılına kadar Çin, dünyanın en büyük kripto para borsasının merkezi iken, 2017 yılında yaşanan bu hadise ile her şey biranda değişmiştir.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın kara listeye alınmasının ardından, Çin Hükümeti’nin bu kararı kripto para borsalarını kontrol etme çabası olarak görülüyor. Çin Hükümetinin Binance kripto para borsasına yapmış olduğu bu yasakla beraber Binance kripto para şirketi çok ciddi incelemelerle karşı karşıya kalmıştır. Hatta birçok İngiltere Bankası, Binance kripto para şirketinin müşterilerine, Binance yönelik yapılan ödemeleri engelleme kararı aldılar. Kripto para dünyasındaki gelişmeler bu şekilde ilerlerken bir diğer büyük kripto para olan Bitcoin ve yanı sıra diğer kripto para kuruluşlarına da yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ve tacirlerde aynı endişe içerisine girmişlerdir.

Kanada Hükümeti tarafından da yasaklanan Binance kripto para şirketi ayrıca bankalar tarafından da köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor.

Yüzde 2.2’lik bir değer kaybı ile kripto para piyasalarındaki piyasa değeri 1.42 trilyon dolara inerek 0.78 ‘lik değer kaybı yaşamıştır.

Önceki dönemlerde yaklaşık %90 oranında bir hash gücüne sahip olan Çin, bu durumla birlikte %40-50 civarında bir hash gücüne sahip olduğu ve hash gücünün önceki duruma göre düştüğü gözler önüne seriliyor.

Küresel anlamda Bitcoin (BTC) kripto para ağının bu durumda etkilenmesi pek olası görünmüyor. Nedeni ise Çin’in yavaş yavaş bölgeyi kapatması ve buradaki madencilerin muhtemelen göç ediyor veya yerlerini değiştiriyor olmasıdır. Kuzey Amerika ve Avrupa tarafından da son teknoloji olan Bitcoin gibi bilişim endüstrisinin de bu göçten önemli ölçüde yararlanacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.