Coinbase Nedir? Coinbase Nasıl Kullanılır?

0 801

2012 yılında Coinbase Global şirketi adı altında Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından kurulmuş, kripto borsası içerisinde alım satım işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlayan platformdur. Günümüz 2021 yılında ise Amerika’da en çok alım satım işlemi gerçekleştirilen borsalardan bir tanesidir.

Amerika’da birçok kripto para borsasının erişimine kısıtlanmış olmasının da etkisiyle rakip borsalara nazaran daha fazla işlem gerçekleştirilen borsalardan bir tanesi olmuştur. Coinbase borsası içerisinde 40 farklı kripto para ile işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum, platformun kabul ettiği 47 dijital para birimi arasında yer alıyor. Bitcoin, 2021 yılının başından itibaren neredeyse 25 bin Türk lirası kadar bir düşüş yaşadı. Bununla birlikte hala günümüzde kullanılan en yüksek hacme ve piyasa değerine sanal para birimidir.

Piyasa değerine göre en yüksek ikinci sanal para birimi olan Ethereum ise 2021 yılının başından itibaren tüm kripto para borsalarında yaşanan düşüşün aksine yıla oranla hala yıl başına göre değeri %120 artmıştır.

Coinbase platformu nereden kar ediyor?

Coinbase, alım satım ve para yatırma işlemleri için küçük bir kesinti uygular. Bu bireysel bazlı yapılan işlem kesintileri diğer kripto para borsalarında olduğu gibi şirketin ana gelir kaynağından birisidir.

Coinbase üzerinden nasıl para çekilir?

 Borsada olan paranızı çekebilmek için Coinbase Commerce hesabınızda oturum açın ve Bakiyeler bölümünde ilgili kripto para biriminin yanında bulunan “Para çek” alanına tıklayın. Açılan pencerede ne kadar çekmek istediğinizi ve bu fonların nereye gitmesini istediğinizi soracaktır.

Şu anda Coinbase Commerce, yalnızca kripto para birimi hizmetidir, yani banka hesabınızı doğrudan Commerce hesabınıza bağlayamazsınız. Ancak, paranızı USDC’ye çevirebilir veya Coinbase hesabınıza çekebilirsiniz. Oradan bağlı banka hesabınıza para çekebilirsiniz.

Para çekmek için neden işlem ücreti ödemem gerekiyor?

Standart ağ ücretlerine ek olarak kriptonuzu fiat’a dönüştürmek ve çekmek için %1 ücret vardır. İşleminizin merkezi olmayan kripto para birimi ağı tarafından işlenmesi için bir ağ ücreti gereklidir. Bu ücret, ağı güvence altına almak ve işleminizi blok zincirine dahil etmek için teşvik olarak Coinbase’e değil kripto para madencilerine gider.

Bir para çekme ücretini hesaplamak için kullanılan, ağa bağlı bir dizi faktör vardır, bu da para çekme girişiminde bulunmadan önce bu ücretleri tahmin etmeyi zorlaştırır. Bununla birlikte, Bitcoin için para çekme ücretleri 1,00 – 5,00 ABD Doları ve diğer kripto para birimleri için ücretler 1,00 ABD Dolarının altında olma eğilimindedir. Genel olarak, daha fazla ödeme alındığında bu ücretler daha yüksek olacaktır. Bu ücretler, kripto ağı tarafından belirlendiği için Coinbase ücretleri değildir.

Coinbase üzerinden çekebileceğim maksimum ve minimum değer var mı?

Evet, ancak fonlarınıza her zaman erişebilmenizi sağlamak için minimum miktar küçüktür. Bu minimum değer döviz kurlarıyla dalgalanır, ancak genellikle 0,10 doların altındadır. Coinbase Commerce’de maksimum para çekme limiti yoktur; tüm paraları istediğiniz zaman istediğiniz miktarda çekebilirsiniz.

Coinbase Hisse Fiyatı Neden Düşüyor?

Coinbase (NASADQ) hisse senedi fiyatı, Bitcoin’ in fiyatı ile yakından ilişkilidir. Bitcoin’ de gerçekleşen herhangi bir düşüş ya da yükseliş anında NASADQ hissesine de etki etmektedir. 2021 yılının ocak ayında brüt değeri 12.400 dolar iken, günümüz haziran ayında ise %15 değer kazanarak, 14 bin dolar seviyesine gelmiştir.

Coinbase ve Cathie Wood İlişkisi

Yatırım şirketlerinin olmazsa olmazı balina diye tabir ettiğimiz yatırımcılardır. Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood, finans sektöründe kendisi popülerdir.

Ark Invest, şirket hisselerinin %3’ünü ve Coinbase’ in toplam hissesinin yaklaşık %10’unu oluşturuyor. Bu büyük bir oran. Hisse senetlerinde bir kişiye bu kadar birim hisse bulunması şirket tarafından hoş karşılanmaz. Çünkü hisse senedini alan kişi tüm hisselerini satmaya kalkarsa, hisse senedinin birim değeri çakılacak ve diğer yatırımcıları da korkutacaktır. Bu da kartopu etkisi yaratıp şirketinizin batmasına sebebiyet verecektir.

Coinbase Pro Nedir?

Coinbase Pro, bireysel satıcılar ve kripto meraklıları için detaylı bir güvenilir alım satım hizmeti sunar. Coinbase Pro hesabı açmanız için ekstra bir ücret alınmamaktadır. Gerekli adımları izleyip, Coinbase Pro üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Coinbase Pro üzerinden stop, limit ve market hizmetlerini hızlı bir şekilde kullanarak borsaya girebilirsiniz.

Coinbase ile Coinbase Pro Arasındaki Fark Nedir?

  • Özellikleri: Coinbase müşterilerine sade arayüz ile kısıtlı bir alım satım işlemi gerçekleştirmenizi sağlarken, Coinbase Pro ile alım satım gerçekleştirmeniz için daha detaylı bir arayüz sağlar.
  • Ücretler: Coinbase içerisinde işlem başına %0,50 kesinti uygulanmaktadır. Banka hesabı üzerinden ya da Coinbase Cüzdan üzerinden gerçekleştirdiğiniz alımlar için ek olarak %1,49, kredi kartı ile yapılan alışverişlerinizde ise %3,99 kesinti uygulanır.
  • Coinbase Pro içerisinde ise, kredi kartı, Coinbase Cüzdan da dahil, işlem başına sadece %0 ile %0,50 kesinti uygulanır.
  • Desteklenen Kripto para birimleri: Coinbase arayüzü içerisinden 44 farklı kripto para birimi ile işlem alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Coinbase Pro arayüzü içerisinden ise ek olarak 3 kripto para da dahil 47 farklı kripto para birimi desteklenmektedir.
  • İşlem Türleri: Coinbase platformu üzerinden alım, satım, kripto paralar arası değişim, başka bir cüzdana transfer etme ve alma işlemlerini sağlayabilirsiniz.
  • Coinbase Pro ile Coinbase platformunun sağladığı ayrıcalıklar yanı sıra, işlemleriniz için stop, limit ve verilen emirlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.