Cordano CEO'su Charles Hoskinson Kimdir?

Cordano CEO'su Charles Hoskinson Kimdir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·01:00 Ağustos 15, 2021

Hoskinson, 5 Kasım 1987 tarihinde Amerika’da dünyaya gelen ünlü bir matematikçidir. Ethereum’un eski CEO’su ve IOHK’nın da kurucusudur. Charles Hoskinson, Cardano kripto para biriminin kurucusudur. Daha önce Bitshares, Ethereum gibi blockchain projelerinde yer alan ünlü matematikçi kripto para dünyasının tanınan isimlerindendir. Matematikçi olmanın vermiş olduğu avantaj ile yazılım bilgisini de kullanarak 2017 yılında Cardano’yu piyasaya sürdü. Hoskinson, Ethereum’un da önemli kurucularından ve geliştiricilerinden biri olarak kabul edilir. Yaptığı çalışmalar ile Cardano, dünyanın en iyi beş kripto para birimi arasında yer almaktadır. Cardano’nun NTF’nin en iyi platformlarından biri olmasını sağlayacak proje çalışmaları da devam ediyor.

Cardano Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Charles Hoskinson’un matematik zekasının yüksek olması kripto para dünyasına giriş yapmasındaki en büyük avantajıdır. 2013 yılında Dan Larimer ile tanıştı ve birlikte Invictus Innovations şirketine kurdular. Bu sayede Bitshares ağını da geliştirin Charles Hoskinson, kripto para dünyasına da adım attı. Yine 2013 yılında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ile tanıştı. Buterin ile birlikte Bitcoin Eğitim Projesini hayata geçirdi. Buterin ile çalıştığı dönemlerde Ethereum’un kurulmasında ve geliştirilmesinde de katkıda bulunan Hoskinson, zaman zaman Buterin ile anlaşmazlıklar yaşadı. Bir süre sonra ikilinin yolları ayrıldı ve Hoskinson ismi Cardano olacak olan yeni bir kripto para üretmeye karar verdi.

Cardano’nun Doğuşu ve Gelişimi

Charles Hoskinson, Buterin ile yaşadığı anlaşmazlık sonucunda 2014 yılında Ethereum’dan ayrıldı. Aynı yıl IOHK şirketini kurdu. Cardano çalışmalarına başlayan ünlü matematikçinin bu sanal paranın üretimindeki ilkesi, devlet kurumları, şirketlere ve akademik kuruluşlara kripto para ve blockchain oluşturma konusunda hizmet vermekti. 2017 yılında çalışmalarını tamamlayan Hoskinson, Cardano kripto para birimini piyasaya sürdü. Ethereum’a rakip olabilecek nitelikle olan Cardano, ilgi görmeye devam ediyor. Cardano’nun gelişimi merkezi İsviçre’de bulunan Cardano Vakfı tarafından denetlenmektedir. Gelişimine akademisyenlerin ve mühendislerin yer aldığı bir ekip katkıda bulunmuştur.

Neden Cardano?

Cardano kripto para birimi, merkeziyetsiz ve açık kaynaklı bir platformdur. Piyasalara merhaba dediğinden bu yana gelişim gösteriyor. Sahip olduğu teknolojik alt yapı ve blockchain teknolojisini çok iyi kullanması onu ön plana çıkartıyor. Şimdiden 20 yıl sonraki gelişmeleri tahmin etmeye ve öngörmeye çalıştıklarını söyleyen Charles Hoskinson, platformun en iyisi olabilmek için proje çalışmalarının bulunduğunu ifade etti. Uzun vadeli planlar yapan Hoskinson, Cardano yatırımcılarının her sene artış gösterdiğin ve ileride yatırımcılarıyla birlikte daha büyük bir aile olacaklarını belirtiyor.

Yorum yaz