Değeri Büyük Kripto Paralar

0 384

2000’li yıllar ile hayatımızda varlığını daha şiddetli şekilde göstermeye başlayan kripto paralar özellikle son yıllarda çok popüler olmuş durumdadır. Yakın zamanda önemli bir değer kaybı yaşadıkları döneme girseler bile günümüzde başladıkları toparlama evrelerinden yeniden yükselişe geçecekleri görülmektedir. Sayıları 4 binin üzerine çıkan kripto paralar içerisinde elbette bazıları oldukça değerlidir. Aşağıda günümüzde en değerli olan 10 kripto para birimini inceledik.

Bitcoin

2009 yılında Stoshi Nakamoto tarafından başlatılmış olan BTC kısaltmalı Bitcoin merkeziyetiz blok zinciri üzerine işlem yapılabilen bir kripto para birimidir. Günümüzde en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto paranın piyasa değeri 920 milyara ulaşmış durumdadır. Dolar karşısındaki değeri ise günümüzde 49 bin birime kadar ulaşmıştır.

Ethereum

Vatalin Buterin tarafından tanıtılmış olan Ethereum bir altcoin olarak görülse de günümüzdeki işlem hacimleri ve değeri ile oldukça popüler durumdadır. Kripto para piyasasında sunduğu sistemler çözümler ile de adından söz ettiren Ethereum’un piyasa değeri 380 milyara ulaşmış durumdadır. Dolar karşısındaki değeri ise 3 binin üzerinde seyretmektedir.

Cardano

İsviçre merkezli Cardano vakfı tarafından denetlenmek olan bu kripto para birimi akıllı sözleşmeler yaparak halka açık bir şekilde blockchain oluşturan bir platform sunmaktadır. Güncel piyasa değeri 83 milyarı bulması ve dolar karşısındaki değeri 2 binin üzerinde seyretmesi ile en güçlü kripto paralar arasına girmesini sağlamaktadır.

Binance Coin

Kripto para borsası platformu sunan Binance şirketi tarafından ERC-20 tabanlı oluşturulan bu kripto paranın piyasa değeri 75 milyarın üzerine çıkmış durumdadır. Dolar karşısındaki değeri ise 450 birimin üzerinde olması kendisini güçlü kripto para birimleri arasına sokmuş durumda.

Tether

2014 yılında piyasaya çıkan bu kripto para biriminin amacı USD dolarına denk bir değerde olmasıdır. Günümüzde piyasa değeri 60 milyarın üzerinde olan bu kripto para biriminin dolar ile aşağı yukarı değeri aynıdır.

XRP

2012 yılında Ripple Labs şirketi tarafından geliştirilerek piyasa sürülen XRP günümüzde güçlü ve değerli kripto para birimleri arasında yerini almış durumdadır. Piyasa değeri 57 milyarın üzerinde olan bu kripto para birimi dolar karşısındaki değerini 1 doların üzerine çıkarmış durumdadır.

Dogecoin

2013 yılında maskotu ve adı ile internet mimlerinden esinlenerek parodi amaçlı ortaya çıkmış bir kripto para birimidir. Günümüzdeki piyasa değerinin 40 milyarın üzerinde olması onu büyük kripto para birimleri arasına sokmaktadır. Dolar karşısındaki değeri ise 0,3 civarına ulaşmış durumdadır.

Polkadot

İsviçre bir vakıf olan WEB3 vakfının projesi olan Polkadot 27 milyarlık piyasa değerine ulaşmış durumdadır. Dolar karşısında değeri ise 25 birimin üzerinde olması onu değerli ve güçlü kripto para birimleri arasına sokmaktadır.

USD Coin

Üretici olan Centre şirketi tarafından değerinin 1 dolara sabitlenmiş şekilde olduğunu duyurduğu bu kriptp para projesine ABD’li Circle şirketi sunduğu destek ile piyasa değerinin 25 milyarın üzerine çıkmasını sağlamış durumdadır.

Solana

ABD Kaliforniya eyaletinde bulunan Solano County’den adını alan kripto para biriminin piyasa değeri 20 milyarın üzerine çıkmış durumdadır. Dolar karşısındaki değeri ise 75 birimleri zorlamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.