Destek Ve Direnç Noktaları Nelerdir?

0 782

Kripto para piyasasında işlem yapan yatırımcılar için temel terimlerden biri de destek ve direnç noktalarıdır. Destek ve direnç noktaları kripto para grafiklerinde yatay ya da açılı çizgiler olarak gösterilen çizgilerdir. Bu terimler kripto para piyasasında kullanıldığı gibi altın, hisse senetleri gibi piyasalarda da geçerlidir.

Destek terimi en kolay tabirle; fiyat aşılamayan bir seviyeye ulaştığında bu seviyenin engeli olarak hareket edilmesidir. Destek, bir kripto paranın fiyatında düşük dönemi yaşandıktan sonra tekrar yükselme eğiliminde olduğu fiyat seviyesini ifade eder. Bu seviyede kripto para alıcıları kripto para almaya daha istekli olurlar ve kripto para satıcıları ise kripto parayı satmak istemeyerek parayı ellerinde tutmaya çalışırlar. Böylelikle piyasada talep yükselir ve kripto para fiyatlarının düşmesi engellenir. Destek seviyesinin tutmaması durumlarında ve fiyat düşmeleri devam ederse burada bir düşüş hissi attığını göstermektedir. Destek durumlarında fiyat ‘’taban’’ seviyesinde direnç durumlarında ise ‘’tavan’’ değerini ifade eder.

Direnç unsuru ise desteğin tam tersini ifade etmektedir. Kripto para piyasasında fiyat dirence ulaşırsa kripto para yatırımcıları kripto para almaya istekli değillerdir ve satıcılar ise elindeki paraları satıp elinden çıkarmak isterler. Direnç seviyesi görüldüğü dönemlerde kripto para yatırımcıları tahmin edilen bir varlığın maksimum fiyatı olduğu söylenebilir.

Kural olarak destek alanında kırılmalar yaşandığında bu durum direnç alanına dönüşmektedir. Destek ve direnç çizgileri kripto para biriminin eğilimini belirler. Yükseliş terendinde destek ve direnç çizgileri yukarı yöne doğru bakar ve her yüksek tepe de bir önceki tepeden daha yüksek seviyede gözlemlenir. Düşüş trendlerinde ise tam tersi bir durum yaşanmaktadır.

Destek ve Direnç Noktaları Nasıl Takip Edilir?

Teknik analizler ve geçmiş fiyat hareketlerinin takibi yapılarak destek ve direnç noktalarının hesaplanması yapılır. Destek ve direnç seviyeleri fiyatın daha önce zirve yaptığı veya yükselişinin hızlandığı seviyelerde dip yapması düşüşünü hızlandırdığı seviyeler incelenmektedir. Bu seviyelerde destek ve direnç noktaları ana ve kavram olarak 2. Derece destek ve direnç seviyeleri olarak izlenmektedir. Destek ve direnç noktalarının etkili bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak amacıyla öncelikle varlık fiyatlarının nasıl hareket ettiklerinin bilinmesi gerekir. Böylelikle destek ve direnç noktaları bu noktadan yorumlanabilir. Destek ve direnç noktalarının bulunabilmesi için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Önceki destek ve direnç noktaları incelenmelidir.
  • Mum grafiklerinin iyi okunup incelenmesi gereklidir.
  • Hareket ortalamalara bakılarak
  • Trend çizgilerinin takibinin yapılması ile
  • Bollinger Bantları
  • Fibonacci geri çekilmeleri ile destek ve direnç noktaları saptanabilmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.