Dogecoin CEO'su Billy Merkus Kimdir?

Dogecoin CEO'su Billy Merkus Kimdir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·01:00 Ağustos 13, 2021

Billy Merkes’un biyografisi hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. IBM firmasında yazılım mühendisi olarak çalışmış biridir. Billy Merkus, kripto para birimi Dogecoin’in kurucusudur. Elon Musk’ın da desteklediği kripto para birimi olan Dogecoin’i Billy Merkus arkadaşı Jackson Palmer ile kodlamıştır. 1972 doğumlu ünlü girişimci şimdilerde Amerika’da bir eğitim firmasında yazılım mühendisi olarak çalışıyor. Billy Merkus sıradan mütevazi bir hayat yaşıyor. Dogecoin ilk zamanlarda beklenen ilgiyi görmedi. Elon Musk’ın son zamanlarda Dogecoin için yaptığı destek açıklamaları sayesinde coinin değerlerinde artış yaşandı. 6 yıl önce işinden ayrıldığı için elindeki tüm Dogecoinleri satan Merkes, ani yükselişin şaşkınlığını yaşıyor.

Billy Merkus ve Dogecoin

Billy Merkes, daha önce IBM firmasında çalışmış ve şu an bir eğitim firmasında yazılım mühendisi olarak çalışan bir bilgisayar bilimcisidir. Kodlama konusunda oldukça yetenekli biri olan Billy Merkes, bir gün arkadaşı Jacskon Palmer ile kafa kafaya vererek bir kripto para fikrini ortaya çıkardılar. Dogecoin, klasik bankacılık uygulamarından farklı olarak bankacılık ücretlerinden muaf bir ödeme sistemi oluşturmak amaçlı kodlanan bir kripto para birimidir. Bitcoin’den daha geniş bir topluluğa ulaşılması hedeflenmiştir. 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürülen Dogecoin, anlık eğlence amaçlı da kullanılıyor.

Dogecoin Zaman İçerisindeki Gelişimi

2013 yılında piyasaya sürülen, Billy Merkes ve Jackson Palmer’in ürettiği kripto para birimi son yıllarda artış gösteren bir grafik sergilemektedir. Piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda merak konusu olsa da beklenen ilgiyi göremedi. Resmi sitesi Dogecoin.com ilk bir ay içerisinde bir milyon kişi ziyaret etti ancak beklenen popülariteyi sağlayamadı. Mevcut kripto para birimleri Luckycoin ve Litecoin üzerinden programlanmıştır. 19 Aralık 2013 tarihinde %300, 2021 yılında %800’lük bir değer artışı yaşamıştır. Dogecoin’im son yıllardaki değer artışı Elon Musk’ın 2019 yılından beri kripto para birimi için yaptığı açıklamalar sayesinde oldu.

Elon Musk Dogecoin Açıklamaları

Dünya sermayesine yön veren önde gelen isimler kripto para piyasaları üzerinde de etki sağlıyor. Ünlü iş adamlarının yaptığı açıklamalarla yatırımcıların kararlarını etkilemekte ve coin değerlerinde artış veya azalışa neden olabilmektedir. Yaşanan anlık değişimler yatırımcıları kimi zaman mutlu ederken kimi zaman da üzüyor. SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk da dijital paralara kayıtsız kalmıyor. Kripto paralara olan inancını her zaman dile getiren Musk, Dogecoin’e olan desteğini de esirgemiyor. Billy Merkus ve Jackson Palmer’in ürettiği Dogecoin, Musk’ın açıklamaları ile dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi oldu.

Yorum yaz