Elon Musk Kimdir?

0 615

28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da dünyaya gelen dünyaca ünlü teknoloji girişimcisidir. 10 yaşındayken annesi ve babası boşanan Musk, bu andan itibaren kendini bilgisayar dünyasına adamıştır. Küçük yaşlarda kodlamayı öğrenmeye başlayan Elon Musk, 12 yaşında Blastar ismindeki bilgisayar oyunu üretti. 1999 yılında X.com’u kurdu ve günümüzde güvenli ödeme sistemi olarak kullanılan PayPal’a çevirdi. Otomotiv, teknoloji ve enerji gibi birçok sektörde yatırımları ve şirketleri mevcuttur. SpaceX, Tesla Motors ve SolarCity firmalarının kurucusudur. Dünyanın en zengin iş insanları arasında yer alan Musk aynı zamanda ABD’nin teknoloji danışmanıdır. Zaman zaman ülkemizi de ziyaret eden Elon Musk görüşleri ve vizyonu ile dikkat çeken bir isimdir.

Elon Musk ve Kripto Para İlişkisi

Küçük yaşlarda başlayan teknoloji merakı ve ABD’de yaşama hayali ile dünya teknolojisinde yön veren Musk, kripto para dünyasına da ilgisiz kalmadı. Sanal dünyada ve teknoloji alanında yaşanan her ilerleme Elon Musk’ın dikkatinden kaçmıyor. Tüm dünyada yeni bir akımın başlangıcı olan ve geleceğin para birimi olarak görülen dijital paralar ile Elon Musk’ın kurmuş olduğu şirketlerde bitcoin ile alışveriş yapmak mümkündür. Özellikle Tesla Motors ve SpaceX firmalarında bitcoin sıklıkla kullanılıyor. Dünya sermayesinin büyük bir bölümüne hâkim olan ünlü girişimci bu sayede kripto para dünyasında yaşanan gelişmelere büyük oranda etki ediyor. Elon Musk kişisel olarak da dijital para birikimi yapıyor.

Kripto Para Dünyasında Elon Musk Etkisi

Kripto para, yeni dünyanın para birimi olarak öngörülüyor. İleriki yıllarda kâğıt ve madeni paraların tedavülden kalkmasına neden olacak olan sanal paralar için birçok ülke ulusal dijital para stratejilerini oluşturmaya başladı. El Salvador, dünyada dijital parayı yasal olarak kabul eden ilk ülkedir. Devlet başkanı memur ve işçi maaşlarının bitcoin ile verilmesi için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Böylesine önem arz eden bir sektörde Elon Musk’ın da yer alması dijital para dünyasını daha da harektlendiriyor. Geleceği öngörebilen Musk, şimdiden büyük meblağlarla bitcoin ve diğer sanal para birimlerinden satın almaya başladı.

Elon Musk Nasıl Etki Ediyor?

Elon Musk, yaptığı hamleler ile coinlerin birim satış fiyatlarını bile etkileyebilen bir isimdir. Dijital para dünyası ile ilgili olumlu veya olumsuz yapabileceği her açıklama birçok yatırımcıyı etkiliyor. Daha önce Tesla’da kullanılan bitcoin, Musk’ın kararıyla kaldırıldı. Bu da coin değerini olumsuz etkiledi. Crypto Council for Innovation kuruluşunun organize ettiği sanal konferansta Musk bazı açıklamalarda bulundu. Tesla’nın yakın zamanda tekrar bitcoin kullanımına geçeceğini ve SpaceX’in hesabında da bitcoin olduğunu açıkladı. Ayrıca şahsi olarak Bitcoin ve Ethereum biriktirdiğini ifade etti. Bu açıklamalardan sonra Bitcoin %5, Ethereum %7 değer kazandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.