Ethereum (Eth) Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

0 3.230

Ethereum mining kazancı hash gücüne göre belirlenmektedir. GPU’yla Ethereum madenciliği yaparken güç tüketimini veya Ethereum (ETH) fiyatı, madencilerin kazancını doğrudan etkilemektedir. Tahmin edilebileceği gibi Ethereum (ETH) türünden ödül alan madencilerin Ethereum (ETH) fiyatları artınca kazançları ülke para birimlerine göre arttırırken, güç tüketimi ve Ethereum (ETH) üretimi arasında kurulmaya çalışan denge de madencilerin kazancını etkilemektedir. Değişkenlerden de anlaşılacağı gibi Ethereum (ETH) madencilik kazancı ile ilgili kesin bir işaret ortaya koymakla beraber, madencilerin sahip oldukları hash gücü doğrultusunda kazancın hesaplanması gerekmektedir.

Kripto paraların popülerleşmeye başlamasıyla birlikte GPU madenciliğine duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır. Son zamanlarda popüler hale gelen kripto para madenciliği Bitcoin in yükselişinin ardından daha da ilerlemeye başladı. Kripto paralara duyulan ilginin artmasıyla bir diğer popülerleşen madencilik türü ise Ethereum madenciliğidir. Son zamanlarda popülerleşmeye devam eden Ethereum madenciliği GeForce RTX 30 serisinin duyurulması ardından bambaşka bir boyuta yükselmektedir. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Techarp’ın 80 adet RTX 3080’den oluşan bir Ethereum madenciliği düzeneği sosyal medya üzerinden paylaşılmaktadır. Bugünse bahsi geçen bu madencilik düzeneğinin aylık ne gelir elde ettiğini gözler önüne koymaktadır.

Bahsedilen bilgilere göre söz konusu madencilik düzeneğinin ortalama maliyetinin 100 bin dolar seviyesinde olduğu söylenmektedir. Minerstat’ın elde ettiği verilere göre RTX 3080 modelinin günlük Ethereum geliri 6.35 dolar ile 9.20 dolar arasında olduğu söylenmektedir.

Techarp’ın kurduğu bu madencilik düzeneğinin aylık 15 bin ve 21 bin dolarlık bir gelir sağladığına şahitlik edersiniz. Tabi bu gelirin elektrik ve soğutma maliyetlerinin de göz önünde bulundurularak hesaplandığı söylenmektedir. Bu da 80 adet RTX 3080’den yapılan bu sistemin hemen hemen 7 ayda maliyetini çıkartabileceği anlamına gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.