Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Kimdir?

0 763

Vitalik Buterin, 31 Ocak 1994 tarihinde Rusya’da doğmuştur. Kripto para birimi olan Ethereum’un kurucusudur. Daha küçük yaşlardayken ailesi Vitalik Buter’in daha iyi iş imkanları bulabilmesi için Kanada’ya yerleşti. İlkokulu burada tamamlayan Vitalik Buterin, 3.sınıftayken üstün zekalıların yer aldığı bir sınıfa yerleştirildi. Matematik ve yazılıma olan ilgisi onu gelecekte başarılı insanlardan biri olacağının habercisiydi. Liseyi Abelard School Lisesi’nde tamamladı. Liseden sonra Waterloo Üniversitesi’nde öğrenim hayatına devam eden Buter, Ethereum için 2014 yılında üniversite öğrenimine ara verdi.

Ethereum Nedir?

Vitalik Buterin tarafından Blockchain teknolojisinden esinlenerek üretilen bir kripto para birimidir. İlk defa Kuzey Amerika Bitcoin konferansında tanıtımı yapılan Ethereum beklenenden fazla ilgi görmüştür. Buterin Ethereum’u özel bir yazılım ile kodlamaktadır. Yazılımın kullanıldığı işletim sisteminde merkezi olmayan alternatifler geliştirilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca uygulama üzerinde binlerce coin ve token oluşturmak mümkündür. İlk çıktığı zamanlar Bitcoin’in alternatifi gibi görülse de Bitcoin’den farklı özelliklerde dijital para birimidir. Ayrıca isteyen firmalar Ethereum üzerinden kendi kripto paralarını da oluşturabiliyorlar. Dileyen herkes yatırımlarını Ethereum üzerinden de yapabilir.

Ethereum’un Doğuş’u Nasıl Oldu?

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, matematik ve bilişim zekasına sahip olan biridir. Çocuk yaşlarından beri ekonomi, matematik ve yazılım alanlarına ilgisi ve yeteneği vardır. 17 yaşındayken Bitcoin ile tanışması Ethereum’un keşfinin ana nedenidir. Bu alanda bir çalışma yapmak isteyen Buterin, dünya üzerinde birçok yazılımcı ile kodlama üzerine görüşmeler yaparak fikir alışverişinde bulundu. 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatlarında kazandığı bronz madalya ile kendine olan güveni daha da artan Buter, 2014 yılında iş adamı Thiel Fellowship’ten aldığı 100.000 Dolarlık destek nedeniyle üniversite eğitimini yarım bırakarak Ethereum çalışmalarına hız verdi.

Ethereum’un Gelişimi

Üniversitede Tor Projesi’nin mucidi olan kriptografi uzmanı Golderg’in yardımcılığını yapan Vitalik Buterin, bu dönemde kripto paralar konusunda kendini daha da geliştirdi. 2014 yılında tamamıyla Ethereum’un kodlaması için çalışan Buter, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında Ethereum’u tüm dünyaya tanıttı. Oldukça ilgi gören bu kripto para birimi, Bitcoin’e rakip olabilecek potansiyelde ve hatta Bitcoin’i tahtından edebilecek niteliktedir. Daha önce Vitalik Buterin Ehtereum’un Bitcoin alternatifi mi sorusuna üzerine verdiği cevap oldukça etkileyiciydi. Yaptığı açıklamada her bir kripto para birer maden ile kıyasladı. Bitcoin Altın, Letcoin Gümüş ise Ethereum Petrol’dür ifadelerini kullandı. Çünkü Ethereum alt yapısındaki teknolojinin dünya internet sistemi için enerji olarak kullanılabileceğini belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.