Ethereum Madenciliği (Ethereum Mining) Nedir ve Nasıl Üretilir?

0 360

EthereumCoin (ETH) Nedir?

İlk olarak Kuzey Amerika’da gerçekleşen Bitcoin Konferansında, kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı gerçekleştirilmiştir. ETH aslında alt coin statüsünde gibi görülmüş olsa da esasında blokzincir teknolojisinin gelişmesi ve kullanım alanını geniş tutmayı amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir diyebiliriz.

Ethereum kavramını kısaca ifade edecek olursak, kripto para birimi arasında yer alan bir kripto İşletim Sistemidir. Amaç Bitcoin’inde bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara sağladığı bu özgürlük sayesinde birçok alt coin çıkarılmasına olanak sağlar.

Ethereum sisteminin en temel amaçlarından bir tanesi, kişisel verilerin üçüncü kişiler tarafından kayıt altına alınıp, depolanması ve bu verilerin farklı amaçlar doğrultusunda kullanımının engellenmesidir. Çünkü günümüzde internetten yaptığımız bütün işlemler (banka işlemleri, alışveriş, sosyal medya kullanımımız, internet geçmişimiz vb.) sahibi olduğumuz birçok veri data banklarda kayıt altına alınıp depolanmaktadır. Buradaki tek sıkıntı sahibi olduğumuz bu verilerin hangi amaçlar için kullanılacağı ise bir muamma.

Ethereum çalışma sistemi ile yapmış olduğunuz işlemler tamamen dağınık ve anonim bir yapıya sahiptir ve bu işlemler farklı cihazlar üzerinde saklanmaktadır. Bu sayede bilgilere erişim imkansızlaşır.

Değişen dünya ile beraberinde paralar da dijital dönüşüme uğradı, hal böyle olunca da dijital para birimlerinin de popüleritesi artış gösterdi. Öyle ki bazı dijital para birimleri, dünyanın pek çok ülkesinin resmi para biriminden çok daha kıymetli hale geldi. Bahsedilen bu dijital dönüşüm içerisinde yerini koruyan para birimi arasında ETH ‘ de yer alıyor.

Ether, kısaca ETH olarak bildiğimiz bu kavram dijital para birimi elde etmek için kullanılır ve Ethereum madenciliği (ethereum mining) olarak adlandırılır. Ethash olarak adlandırılan kendine özgü algoritması sayesinde uygun işlemleri yaparak blockchain üzerinden sizler de Ether sahibi olabilirsiniz.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ayrıca Ethereum madenciliğinde Bitcoin sisteminde yer alan ASIC, yani kısaca özel devre kullanımı zorunlu değildir. Ethereum’un çalışma prensibine göre Standart bir Windows kullanıcısı bile olsanız Ethereum madenciliği yapabilme hakkına sahipsiniz. Buna rağmen yine de dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Bu husus ise oldukça yüksek GPU gücüne sahip olmanız gerektiğidir.

EthereumCoin ve Bitcoin Arasındaki Fark

• Bitcoin üzerinden yapılacak işlemler sınırlı olsa da, Ethereum da farklı yazılımlar sayesinde yeni sistem yeni alt coin üretebilme imkanına sahip olursunuz.

•Ayrıca Ethereum sistemi, Bitcoinde yer alan blokzincir sistemine göre daha yenilikçidir.

• Bitcoin madenciliğinde esas olarak işlemci gücünüz, Ethereum madenciliğinde ise üreticiler arası denge esas alınır.

• Bitcoin sisteminde blok oluşumu 10 dakika sürerken Ethereum sistemin bu süre 15 saniyedir ve onaylama süresi bitcoin’e göre çok daha kısadır.

Peki Ethereum Madencilği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliğinde sistemin sürekliliği ve güvenliği en önemli 2 faktördür. Ayrıca ethereum madenciliğinin herkes tarafından rahatlıkla yapılabilmesi için sistem gereksinimi olan ekran kartı (GPU) ihtiyaç vardır.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi yapmak için ilk olarak Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Burada gerekli olan programları yükledikten sonra ethereum üretimi yapabilirsiniz.

Ethereum madenciliği için gerekli donanımlar neler?

Ethereum madenciliği yapmak istiyorsanız öncelikle en az Intel i3 işletim sistemi, en az 4 GB ram ve güçlü bir SSD karta ve 64 bit’e sahip bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Eğer Windows 10 kullanıcısı iseniz en az 4 GB belleğe sahip olan grafik kartına sahip olmanız gerekir. Ayrıca burada çok fazla GPU gücüne ihtiyaç duyacağınız için bahsedilen bu donanımları birlikte tutacak bir kasaya ve soğutma sistemine ihtiyacınız vardır.

Ethereum madenciliğinde en çok tercih edilen markalardan birisi ise AMD ekran kartlarıdır. Yüksek fiyatlara sahip olan bu ekran kartları ise:

  • AMD Radeon VII
  • AMD Radeon RX 580 modelleridir.

Peki Ethereum madenciliği nasıl yapılır?

1.Adım: İlk olarak MyEtherWallet internet sitesini giriş yapın.

2.Adım: Ana sayfada yer alan “New Wallet “ (yeni cüzdan) butonuna tıklayın.

3.Adım: Burada Size uygun olan yöntemi tercih ettikten sonra kendinize özel bir Ether cüzdanı oluşturun.

4.Adım: Oluşturmuş olduğunuz cüzdan bilgilerinizi güvenli bir şekilde yedekleyin.

5.Adım: Sonrasında Claymore Dual Miner programını indirin.

6.Adım: Burada sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurun.

7.Adım: İşleminizin ardından bilgisayarınıza yeni bir dosya inecek.

8.Adım: İlk indirdiğiniz program dosyasını dosyanın içine ekleyin.

9.Adım: Klasörde yer alan start.bat isimli dosyadan kendinize ait olan cüzdan numaranızın yazılı olduğundan tam olarak emin olun.

10.Adım: Ve İşlem tamam. Ethereum madenciliğini artık gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.