FED Nedir?

FED Nedir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·07:30 Eylül 4, 2021

Özellikle para piyasalarında işlem yapan yatırımcılar ve ekonomistlerin en fazla kullandığı terimlerden birisi olan FED en basit anlatımla ABD Merkez Bankasıdır. Fedral Reserve System kısaltması olan FED ABD para politikasını yönetmektedir. En önemli görevi ise ABD mali sisteminde sürdürülebilir istikrarın sağlanmasıdır.

FED 1913 yürürlüğe giren Federal Rezerv yasası neticesinde kurulmuştur. Günümüzde finansal kuruluşlar içerisinde en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Yaptığı açıklamalar ve aldığı kararlar ile dünya piyasalarına yön verebilme yeteneğine ve gücüne sahiptir. FED nedir sorusuna doları piyasaya süren ve faiz oranlarını belirleyen kurum olarak da yanıt verilebilmektedir.

FED’in Amacı Nedir?

Yukarıda genel hali ile söz ettiğimiz gibi FED en önemli amacı ABD mali sisteminde istikrarı sağlayabilmektedir. Ülkedeki bankacılık sisteminin işlemleri ve hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda ABD dolarının seyrini çizerek ülkede ekonomik istikrarı sağlamayı amaçlamaktadır.

  • İnternet sitesinde açık bir şekilde görevleri ve amaçları belirtilmekte olan kurum orta uzun vadelerde ekonomik planlar yapmakta ve bunları belirli toplantılar ile karara bağlayarak açıklamalar yapmaktadır.
  • Ekonomik ve finansal sistemin istikrarı teşviklerde bulunmak ve sistemde oluşan riskleri en aza indirmeye çalışmaktadır.
  • ABD dolarının kullanımını sağlamak, Bankacılık sistemi ve ABD hükümetine dolar ile yapılacak işlemlerin kolaylaşmasını sağlayan hizmetlerin geliştirilmesi ve verimliliğini teşvik etmektedir.

FED’in Yapısı Nasıl?

FED merkezi Washington’da bulunsa da bazı eyaletlerde bölgesel FED’ler bulunmaktadır. Tamamı koordineli bir şekilde FED yapısında, 12 bölgesel FED’in bağlı olduğu bir üst kurumlar ve en tepede bulunan FED Yönetim Kurulunun bulunduğu merkez yer almaktadır. FED yönetim kurulu belirli aralıklar ile FOMC adı verilen toplantılar yapmaktadır. Bu toplantılara belirli sayıdaki FOMC üyeleri katılmaktadır. Yapılan toplantılar sonrasında alınan kararlar sözlü ve toplantı tutanakları olarak ABD hükümetine ve dünyaya yayınlanmaktadır.

Yorum yaz