Gate.io Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gate.io Nedir? Nasıl Kullanılır?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·17:41 Haziran 19, 2021

Gate.io, 2013’ten beri Çin’de faaliyet gösteren en eski kripto para borsalarından birisidir. İlk kurulduğu zaman borsanın adı Bter.com olan bu borsa, daha sonradan 2017 yılında Gate.io olarak değiştirilmiş ve bu yeni ismiyle de devam etmiştir. Daha sonra önde gelen İlk Borsa Arzı (IEO) platformuna sahip en hızlı büyüyen kripto platformlarından birisidir. IEO nedir derseniz de yeni çıkmış olan bir kripto paranın borsaya ekledikten sonra borsa tarafından yönetilen yeni nesil bir fon toplama biçimidir. Çok sayıda kripto para birimi, kaldıraçlı marj ticareti ve marj kredisi veya borçlanma gibi diğer gelişmiş finansal hizmetlerinde borsanın içerisinde kullanmanıza olanak sağlar. Güçlü bir altyapıya sahip olmasına rağmen, deneyimsiz yatırımcılar için genellikle en iyi başlangıç yeri olmadığı için daha çok borsa ile içlidışlı kişilerin kullanması önerilir. Çünkü borsa işlemlerinde yeni olanlar için ara yüz kısmı karışık gelecektir.

ARTILARI

 • 180’den fazla para birimi ve yaklaşık 400 market hacmine sahiptir.
 • 10x kaldıraçlı marj işlemleri dahil birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz.
 • İçerisinde IEO bulundurması.
 • Mobil uygulamalar arasında en güçlü ve popüler olması
 • İyi müşteri destek hizmeti sunması.

EKSİLERİ

 • Fiyat mevduatı bulunmamaktadır.
 • Ara yüz diğer platformlara göre karışık oluşu.
 • Takas işlemleri net olarak takip edilememesi de eksi yönleridir.

ANA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 • Gate.io, bir altcoin borsası olarak bilinir çünkü diğer borsalara nazaran yeni çıkan kripto paraların takibini en iyi şekilde yapıp borsaya dahil etmesi ana amaçlarından birisidir. Toplam 180 farklı madeni para ve yaklaşık 400 farklı kripto para piyasası içerir.
 • Gate.io aşırı detaylı bir borsadır. Kripto para piyasalarında işlem yapabilir, kaldıraçlı işlemler ile marjin işlemleri yapabilir, marjin ödünç verebilir veya fon olarak ödünç alabilirsiniz. Başlangıç platformu aracılığıyla IEO’lara yatırım yapabilir ve detaylı olarak birçok sözleşmeli işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çoğu altcoin borsası gibi, Gate.io ekibi güvenlik konusunda tecrübelidir. CER tarafından siber güvenlik açısından en iyi kripto para borsalarından biri olarak seçilmiştir. Kullanıcıların hesaplarını güvence altına almalarının birden fazla yolu bulunmaktadır. Ve platformun birçok yerleşik güvenlik mekanizması da bulunmaktadır. En belirgin güvenliklerinden birisi de 2FA bulunmasıdır. Kullanıcının borsada işlem yapabilmesi için en az kişisel bilgi barındıran 2 adet şifre almasını talep etmektedir. Bu da dışarıdan saldıran birisinin başarılı olabilmesi için birden fazla bilgiye sahip olması gerekmektedir.
 • Tüm kullanıcılara sunulan 7/24 canlı sohbetin yanı sıra, SSS bölümü ve Yeni Kullanım Kılavuzu içeren kapsamlı bir destek veri tabanına da sahiptir. Eğer müşteri hizmetlerinden de kayda değer bir sonuç alamazsanız destek hattına mail atıp, kesin sonuç alabilirsiniz.

NASIL BU KADAR İYİ BİR BORSA ADAYI OLDU?

Gate.io, 2013 yılında Lin Han tarafından kurulan en eski Çin Bitcoin borsalarından bir tanesidir. 2015 yılında, borsaya yapılan saldırı ile 7.000 adet BTC’nin çalınmasına sebebiyet verdi. Bu 7.000 adet BTC soğuk cüzdanlardan çalındı. 2017 yılına kadar borsaya Bter.com adı verildi. Ancak Çin hükümeti 2017’de madeni paralardan kripto paraya transferi yasakladığından sonra Gate.io’da markalaşmak zorunda kaldı. Eski alan adını kapattı, madeni paradan kripto paraya yapılan transfer yerine kripto paradan kripto paraya transferlerin yapılmasına olanak sağladı.

Günlük aşağı yukarı 3500 BTC hacmine sahip bir borsa olmayı başarmıştır. Son haberlerde ana şirket olan Gate Technology Inc., yakında ortaya çıkması kararlaştırılan Merkezi Olmayan Değişim (DEX) projesi için 64 milyon dolarlık kripto para topladı ve başarılı bir IEO platformu Gate.io Startup olarak kurulmuş oldu. Ve bu başarısıyla da ortaya çıkardığı borsa, katlanarak yatırımcıların gelmesine sebebiyet vermiştir.

Borsa, aşağıdaki eyaletlerin sakinleri ve vatandaşları için kullanıma yasaktır:

 • Washington (ABD)
 • New York (ABD)
 • Küba
 • İran
 • Kuzey Kore
 • Sudan
 • Suriye
 • Pakistan
 • Venezuela
 • Kırım

Gate.io ÜCRETLERİ

Çoğu kripto borsalarında olduğu gibi Gate.io’da her yapılan işlem için küçük bir komisyon almaktadır. Platforma para yatırma işlemi için hiçbir ek ücret talep edilmemektedir. Sadece yapılan spot ve marjin işlemleri için %0,2 işlem ücreti kadar kesinti yapılmaktadır. Kripto para çekim ücretleri de diğer borsalara nazaran altcoinlerde diğer borsalara göre en az miktarda çekim yapma imkânı sunar. Fakat BTC, XRP, XMR gibi kripto paralarda çekim ücret sınırı biraz daha pahalıdır.

Kriptodan kriptoya olan borsalarda işlem yapmak, madeni paradan kripto paraya içeren borsalara göre daha fazla ücret alınmaktadır. Binance, HitBTC, KuCoin gibi işlem hacmi yüksek olan borsalarda daha uyguna işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz fakat yine de Bittrex gibi kripto para borsalarından daha uyguna alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Gate.io, en aktif yatırımcılarına karşı çeşitli ödüller sunmaktadır. Bu en aktif sıralaması da nasıl oluyor derseniz, VIP 0, VIP 1, VIP 2 gibi VIP 10’a kadar gitmektedir. İşleminizi yaparken gerçekleştirilen komisyon oranını ne kadar aktif olursanız o kadar düşük olmasını aktif yatırımcılarına sağlamaktadır. Örneğin VIP 10’uncu sınıfında 5000 BTC üstü işlem gerçekleştiriyorsanız, size olması gereken kesintinin %50’si yapılmaz. Yüzde 50 indirim almış oluyorsunuz.

Gate.io’da PARA YATIRMA VE ÇEKME YÖNTEMLERİ NASIL YAPILIR?

Her şeyden önce, Gate.io itibari para yatırma işlemlerini kabul etmez. Alım satım işlemi yapmak istiyorsanız önce kripto para biriminizi borsaya aktarmanız gerekir. Kripto borsası olarak bünyesinde en fazla kripto parayı barındırdığından bu ‘-‘özellik olarak düşünülmemelidir. Ancak yeni başlayanlar için ilk deneyiminizde zor olabilir fakat daha sonradan ne kadar kolay olduğunu göreceksinizdir.

Para yatırma işlemleri ücretsiz olsa da her token için farklı olan bir para çekme ücreti ödersiniz. Yatırımcılar ayrıca Gate.io tarafından uygulanan para çekme limitlerinin de farkında olmalıdır. Örneğin, günde maksimum 100BTC çekebilirsiniz. Ancak, kaydolurken gereken tüm belgelerinizi eksiksiz şekilde gönderirseniz daha yüksek para çekme limitleri talep ederseniz bu isteğiniz e posta yoluyla desteğe iletirseniz limitinizi yükseltebilirsiniz.

Yorum yaz