Icrypex Nedir? Nasıl Kullanılır?

Icrypex Nedir? Nasıl Kullanılır?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·18:18 Haziran 19, 2021

Icrypex bazı kripto paraların alım satım işlerinin yapıldığı bir Türk Kripto Para borsasıdır. Platform, Türkiye’de Gökalp İçer aracılığıyla kurulmuştur. İşlem çeşitliliğine baktığımızda hacmi en geniş kripto paralardan olan Bitcoin ve Ethereum dahil fazla sayıda coin bulundurur. Ayrıca platform üyelerin tüm varlıklarını yurt dışı borsalarında barındırmaksızın Türkiye içinde tutar. İşlem yapabileceğiniz para birimleriyse Türk lirası ve Amerikan dolarıdır. Ayrıca platform adını International Crypto Exchange in kısaltmasından almıştır. Kurulduğu tarihten itibaren (2018) 7/24 müşteri temsilcisi desteği sağlayan ilk Türkiye bazlı kripto para alım satım platformudur. Aynı zamanda Türkiye’de ilk kez 2019 senesinden itibaren sık periyotlar halinde (günlük, haftalık) analizlerin yayınlanmaya başladığı platformdur. Kripto paralarla ve finansal okur yazarlıkla alakalı insanların daha bilinçli ve farkındalığı yüksek bireyler olması amacıyla birçok kitap ve yayın evine sponsor olmuş bir platformdur.

ICRYPEX NEREDEN KAZANIYOR?

Kripto para alma veya satma işlemi yapmak istediğimizde bazı aracılara ihtiyaç duyarız. Bu aracılar işlemlerimizi güvenli bir şekilde kripto para zincirine dahil etme konusunda bize yardımcı olurlar. Ve yaptığımız işlemin hacmine göre oranlanarak belli bir aracı komisyonu keserler. Bu Icrypex de dahil olmak üzere tüm borsa platformlarında böyledir. Dolayısıyla Icrypex gelirini bu aracı komisyonlarından elde eder.

ICRYPEX ÜZERİNDEN NASIL İŞLEM YAPABİLİRİM?

Öncelikle Icrypex borsasına üyelik işleminizi gerçekleştirip daha sonra aktifleştirmemiz gerekmektedir. İşlem gerçekleştirmek için öncelikle hesabımıza banka havalesi, banka EFT işlemi veya papara aracılığıyla para yatırmamız gerekmektedir. Hesabımıza Amerkian doları veya Türk lirası yatırabiliriz. Icrypex şu anda Akbank, Ziraat Bankası, OdeaBank, VakıfBank ve Papara ile anlaşmalıdır. Bu bankalardan Icrypex hesabınıza her gün her saat havale yapabilirsiniz. Harici bankalardan transfer işlemi yalnız EFT yoluyla olur. Ve EFT yaparken mesai saatlerine ve resmî tatillere dikkat etmelisiniz. Hesabınıza para yatırırken transfer yapacağınız banka hesabına dikkat etmelisiniz. Çünkü 3. şahısların banka hesaplarından Icrypex hesabınıza para transferi yapamazsınız. Icrpex hesabınıza kayıtlı olan T.C. kimlik numarası ile işlem yapacağınız banka hesabı sahibinin T.C. kimlik numarası aynı olmalıdır. Ayrıca para yatırma işlemi sırasında alıcı adı kısmında Icrypex borsasının ticari unvanı yazıyor olması gerekmektedir. Ayrıca borsanın kendi sitesinde de yönlendirmeler hali hazırda zaten sizi bekliyor olacaktır. Hesabınıza yatıracağınız miktarı belirleyip yatırma işleminizi de gerçekleştirdikten sonra artık kripto para alım satımı yapmaya hazırsınız. Icrypex üzerinden yapacağınız Türk lirası para çekme ve yatırma işlemlerinde (anlaşmalı bankalar dahilinde) sizden herhangi bir ek işlem ücreti kesilmemektedir.

ICRYPEX ÜZERİNDEN YAPILAN İŞLEMLERİN ALT SINIR VAR MIDIR?

  • TÜRK LİRASI İLE İŞLEM YAPARKEN:

Icrypex üzerinden Türk lirası karşılığında kripto para alım satım işlemleri yapabilmeniz için hesabınızda minimum 5 Türk lirası bulunması gerekmektedir. Aynı şekilde kripto para satma işleminiz için satacağınız kripto para miktarının en az 5 Türk lirasına denk olması gerekmektedir.

  • AMERİKAN DOLARI İLE İŞLEM YAPARKEN:

Yapmak istediğiniz işlemi Amerikan doları ile gerçekleştirmek isterseniz de hesabınızda minimum 1 Amerikan doları bulunması gerekmektedir. Alım işlemi sırasında minimum 1 Amerikan doları ile alım yapabilirsiniz aynı şekilde kripto para satma işlemi için de satmak istediğiniz kripto paranın minimum 1 Amerikan dolarına denk olması gerekmektedir.

ICRYPEX ÜZERİNDEN YAPILAN İŞLEMLERİN ÜST SINIRI VAR MIDIR?

Çoğu platformun, borsanın olduğu gibi Icrpex’in de bir üst sınırı bulunmaktadır. Icrypex hesabınız onaylanmış hesap (kimlik ön ve arka yüzü görüntüsüyle beraber dilekçe ve fotoğraf belgelerini tamamlamış hesap) olduğu takdirde günlük 100.000 Türk lirası işleme ve aylık 1.000.000 Türk lirası bazlı işleme izin verilmektedir.

Yorum yaz