IOTA Nedir Ne İşe Yarar?

0 760

IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisi adından anlaşıldığı üzere internet vasıtasıyla nesnelerin birbirleriyle iletişim halinde kalması veya sektörde gerçekleşen ödemelerde kullanılmak maksadıyla oluşturulmuş olan bir altcoindir. Günümüzde ilerleyen teknoloji, beraberinde teknolojik nesnelerin takip ediliyor olması ayrıca işlemlerin rahatlıkla yapılabilmesi de internet kullanımı zorunlu hale gelmiştir.Böylece saniyeler içerisinde nesneler birbirleri ile iletişim halinde kalıp veri transferi gerçekleştirebiliyor. Bu gibi işlemler için özel olarak tasarlanan ve bir kripto para olan IOTA coin diğer bir ifadeyle nesnelerin interneti; blockchain teknolojisini kullanarak günümüzde pek çok kolaylık sağlamakla beraber insanlara daha yenilikçi ve ayrıca gelecek vadeden bir bakış açısı sunuyor.

Yalnız nesnelerin geliştirilen bu teknoloji için birtakım kriterlere uyum sağlamaları gerekir. Bu kriterler ise;

 • Kendine özel bir isme sahip olması,
 • Sensörlü olması
 • Bağlanabilir özelliğe sahip olması gerekir.

Tüm bu özelliği sağlayan nesneler aracılığı ile, ödeme alımı, veri veya para transfer işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca ödeme kolaylığı sağlaması açısından oldukça avantajlıdır.

Günümüzde ise;

 • Fijutsu
 • Bosch
 • Samsung
 • Microsoft
 • Deutsche Telekom
 • Airbus Huaweı Group

 gibi dünyaca ünlü markalar da bu teknolojiyi  kullanan firmalar arasında yer almaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bu teknolojiyi Türkiye’deki şirketlerin %80’inden fazlası kullanır hale gelmiştir.

Türkiye de bu teknolojiyi kullanan şirketlerin başlıca faaliyet gösterdiği alanlar ise

 • Finans
 • Konaklama
 • Telekomünikasyon ve
 • Sağlık sektörleridir.

IOTA Coin, blok zincir teknolojisi yerine Tangle teknolojisini kullandığı için transfer ve ödeme işlemleri için sistemde en fazla iki işlemi seçip doğrulama hakkına sahipsiniz.

Peki IOTA Foundation Nedir?

IOTA Foundation ise, IOTA sistemini izlemekle görevli olan kurumdur.

Ayrıca hiçbir kâr amacı gütmeyen bu kurum, kurumuyla iş birliği içerisinde olmak isteyen mevcut firmalara da ücretsiz olarak lisans imkanı sunar. Bununla birlikte bünyesinde:

 • Cisco
 • Bosch
 • Usbank

 Gibi diğer kurumları da barındıran ve Trusted IoT Alliance firmasının da kurucu üyeleri arasındadır.

Tangle Teknolojisi Nedir?

Hedef odaklı, ölçeklenebilir ve devrim niteliğine sahip olması ile bloksuz dağıtımlı teknoloji olarak ifade edebiliriz. Böylece hiçbir işlem ücreti ödemeden varlık transfer işleminiz gerçekleştirilebilir.

IOTA’nın sağlamış olduğu bir diğer özellik ise Tangle sistemi vasıtasıyla veri transfer işlemlerinizde gerçekleştirilmiş olur. IOTA veri transferi işleminin gerçekleşmesi için kullanıcılarına çeşitli seçenekler sunar. Sistem bu transfer işlemi sırasında iki cihaz seçer ve bu cihazları doğrulanmış ve son derece güvenli olan iletişim kanalları kurarak birbirine bağlar. Böylece bağlantı üzerinden gerçekleştirilip transfer edilecek tüm veriler doğrulanır yanı sıra meydana gelecek olan muhtemel saldırıları da sahip olduğu bu koruma protokolleriyle güvence altına alır.

Peki Iota Alınır Mı?

IOTA Coin müşterilerine mikro ölçekte ödeme kolaylığı sağlamasının yanında müşterilerinden herhangi bir transfer ücreti de almaz

Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte, gün geçtikçe IOTA’nın daha fazla alanda kullanılacağı da bir gerçektir. IOTA Coin bu alanda büyük bir yenilik gibi görünse de halen kripto para birimi olarak beklenen seviyeye ulaşamamıştır.

Nasıl Satın Alınır?

Eğer bu para birimini Türkiye’deki kripto para borsalarından satın almak istiyor iseniz sizin için oluşturulmuş alternatif seçenekler de mevcuttur. Dünya kripto para borsalarından da bu para birimini kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Bu para birimini satın almak istiyor iseniz öncelikle Bitcoin, Etherum veya USDT almanız gerekmektedir.

Sonrasında ise aldığınız bu kripto paraları IOTA Coin para birimine çevirerek hem satın almış olur hem de işlemlerinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Eğer satın alma işlemini dünya kripto para borsaları üzerinden geçekleştirmek istiyor iseniz

 • BTC/IOTA
 • ETH/IOTA ya da
 • USDT/IOTA

alternatiflerinden herhangi birini seçerek IOTA Coin sahibi olabilirsiniz.

IOTA Coin

Bugünkü fiyatı : $0,755628

24 saat içerisindeki ticaret hacmi: $74.048.713

Buna göre son 24 saat içerisindeki fiyatı ile %5.6’lık bir artış seyretmiştir.

Piyasa Değerindeki Sıralaması: #50

Piyasa Değeri: $2.100.289.980

Hacim / Piyasa Değeri: 0.0353 ve

Piyasa Değer Hakimiyeti ise: %0,14 olarak tespit edilmiştir.

Peki Iota Coin Ne Kadar Güvenilir?

IOTA Coin şifreleme tekniği olarak karma tabanlı şifreleme sistemini kullanır. Bu şifreleme sistemi eliptik eğri kriptografi sistemine göre hem daha hızlı hem de meydana gelebilecek saldırılara karşı da yüksek korumalıdır. IOTA Coin yapısında yer alan doğrulama sistemi ile de işlemleriniz sırasında gerçekleşecek olan güvenlik zafiyetlerini de ortadan kaldırmaktadır.

IOTA’yı güvenilir yapan diğer bir özellik ise:

Bu para birimi kuantum dayanıklılığı hesap edilerek oluşturulmuştur. Bu yöntem sayesinde herhangi bir saldırı olduğunda IOTA adresini ele geçirmek imkânsız hale gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.