İşte Kripto Para Piyasasındaki Ünlü İsimler

0 668

1-Elon MUSK

Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin CEO’su ve dünyanın en zengin üçüncü insanı olarak tanınan Elon Musk, son dönemlerin popüler altcoinleri arasında yer alan Dogecoin piyasasındaki büyük yükselmeden sonra altcoinler arasında yer alan DOGE altcoininin, Bitcoin ve Ethereum’dan daha üstün olacağını açıklamıştır. Bitcoin ve Ethereum gibi coinlerin Dogecoin’in ile başa çıkamayacak güçte olduğunu ve hem Bitcoin hem de Ethereum’un yavaş ve pahalı olduğunu iddia ederek kripto para hakkındaki fikirlerini öne sürmüştür.

Dogecoin altcoin şirketi, bir taraftan maliyetlerini en aza indirirken bir taraftan da temel katman işlemlerinin hızını en üst düzeye çıkarmayı planlıyor. Musk, kripto para birimi hakkındaki en son görüşü ile kripto para birimi topluluğu tarafından bazı eleştirilere maruz kalmış hatta sosyal medya da “StopElon” (Elon’u Durdur) gibi ibareler yer almıştır. Elon Musk’un dile getirdiği bazı ifadeler büyük yankı uyandırmış bu ifadelerinin ardından kripto para piyasaları sıçrama göstermiştir.

0,196 dolar seviyelerinde olan DOGE, bu sıçrama ile 0,218 dolara kadar çıktı. Bu rakamlar ise altcoin piyasalarında yüzde 11’lik bir artışa işaret etmektedir.

Elon Musk’ın son ifadelerinin ardından Dogecoin (DOGE) fiyatı, yüzde 8’lik bir yükselme kaydetmiştir.

Elon Musk geçtiğimiz aylarda kurucusu olduğu Tesla şirketinin ödemeleri için bitcoin ile ödeme yöntemine gitmiş fakat daha sonra yaptığı bir açıklama ile bu düşüncesinden vazgeçtiğini belirterek bu durumu (madenciliğin çevre dostu olmayışı) gibi fikirleriyle ifade etmiştir. Musk, bitcoin yatırımlarıyla da gündeme gelmiştir.

2-Jack DORSEY

 Elon Musk’un kendi twitter hesabından Bitcoin ve Ethereumcoin hakkında düşüncelerini belirtmesinin ardından Elon Musk’un Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey ile, 21 Temmuz da düzenlenecek olan ‘The B Word’ isimli bir bitcoin etkinliğinde karşı karşıya geleceği duyuruldu.       Jack Dorsey ve Elon Musk düzenlenecek olan bu etkinlikte, Musk’ın Bitcoin ve Ethereum coin hakkındaki fikirlerini tartışacaklar.

Dorsey ayrıca Bitcoin kripto parasına güvenen büyük yatırımcılar arasında yer almaktadır.

3-Warren BUFFETT

Buffett, Amerikan Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’sudur. Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların değer kazanmasıyla bitcoine olan ilgi de günden güne artmış, bitcoin birçok kişi için yatırım aracı haline gelmiştir. Warren Buffett’ ın ise bitcoin’in bir yatırım aracı olup olamayacağı konusundaki şüpheleri ve sert eleştirileri bulunmaktadır.

Buffett, değersiz bir yanılsama olarak değerlendirdiği bitcoin’i ve benzeri diğer kripto paraları değersiz bir yatırım aracı olarak gördüğünü, ayrıca riskli olduğunu belirtmiştir.

Buffett ifadelerine ek olarak kripto paralarla ilgili kötü bir son beklediğini, bitcoin ve diğer kriptoları da reddettiğini açıklamıştır.

Warren Buffett ayrıca bitcoin’e savaş açan adam olarak tanınmaktadır.

4-Vitalik BUTERIN

Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin merkezcil olmayan uygulamalar (DAP) blok zincirini geliştirerek kripto para dünyasına giriş yapmış böylece 2017 yılında inanılmaz bir yükseliş göstererek toplam Pazar payı 30 milyar doları aşmıştır.

Kendisi aynı zamanda Bitcoin Magazine’in kurucularından olup ethereum blok zincirini geliştirmeye devam ediyor.

5-Charlie LEE

Litecoin kripto parası ile kripto para dünyasına adım atan Charlie Lee kripto para dünyasına girmeden önce Google ve Guidewire Software gibi şirketlerde de mühendislik yaptı.

Charlie Lee yakın   zaman içerisinde elindeki bütün Litecoinleri sattığını duyurdu şimdi ise bitcoin projeleri üzerine çalışmaktadır.

6-Brian ARMSTRONG

Coinbase ile kripto para dünyasına giriş yapmış olup bitcoin borsası ve cüzdan hizmeti veren bir şirket haline gelmiştir.

Fakat bunun öncesinde Brian Armstrong lisans eğitimini Rice üniversitesi ekonomi ve bilgisayar bilimleri alanında tamamlamış ve yine aynı üniversitede bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Ayrıca Armstrong dYdX, Aella, Credit, Binti ve Openvote’un yatırımcısıdır.

7-Roger VER

Roger Ver Bitcoin – Cash’in savunucularından olup bitcoin ile ödeme kabul eden ilk perakendeci ve bilgisayar parçaları satan MemoryDealers ‘ ın sahibidir.

Roger Ver ayrıca bitcoin ve bilgisayar girişimlerine ilk yatırım yapan kişidir. Bitcoin.com, Z. Cash, Purse.io, blockchain.com ise başlıca yatırım yaptığı şirketler arasında yer almaktadır.

8-Don TAPSCOTT

Blockchain Araştırma Enstitüsü’nün kurucu ortaklarındandır. Tapscott ayrıca icra direktörüdür.

Kripto paralar ile ilgili politikalarda daha net ve temiz politikalar üretmeyi hedeflemiştir.

Şu an 70 yaşında olan Tapscott ayrıca Blockchain revolution kitabı ile adı en çok satanlar listesinde yer alan bir yazardır.

9-Nick SZABO

Szabo kripto para ve blokchain’in öncüsü olup aynı zamanda blockchainler üzerindeki akıllı sözleşmeleri bulan kişidir. Kendisi bitcoin’in ana mimarisini ortaya atan ve ayrıca BitGold kripto   parasının da yaratıcısıdır.

10-Jiyan WU

Bitmain kripto paralarının kurucusudur. Lisans eğitimini Pekin Üniversitesi ekonomi ve Psikoloji alanında tamamlamıştır. Wu ayrıca bitcoin madencileri için ASIC yongalarını üretmiştir. Bu girişimi ile madencilik cihazlarının yüzde 70’ini üretmiştir.

Bitmain kuruluşu aynı zamanda Sequoia Capital ve IDG Capital Partners’ten 50 milyon dolarlık bir yatırım almıştır.

11-Andreas M. ANTONOPOULOS

Andreas, Mastering Bitcoin ve The Money of Internet isimli iki ayrı kitabın yazarıdır. Kitaplarında ise Bitcoin’in neden küresel ölçekte önemli olduğunu anlatan konulara değinmiştir. Andreas aynı zamanda ileri düzeyde bitcoin savunucusudur.

Bu görüşleriyle de dünya çapında düzenlenen birçok bitcoin seminerine konuşmacı olarak çağrılıyor.

Bitcoin hakkındaki ileri düzeydeki savunuculuğu ile de birtakım denetim ve mahkemelerde kripto para üzerine bilirkişilik de yapmaktadır.

12-Gavin ANDERSEN

İlk kripto para bitcoinin kurucusu olan Satoshi Nakamoto bir süre bu alanda çalışmalar yaptıktan sonra 2010 yılında görevini Gavin Andersen’e devrederek ortadan kaybolmuştur. Andersen o günden beri bu görevi yürütmektedir.

Son olarak Andersen bir taraftan kriptografinin savunuculuğunu yaparken bir taraftan da kendi kurduğu Bitcoin Vakfı’nın kuruculuğunu üstlenmektedir.

13-Laura SHIN

Colombia Üniversitesi’nde master eğitimini gazetecilik alanında tamamlayan Shin, Forbes dergisinin blockchain ve kripto paralar kısmında da kıdemli editörlük görevini üstlenmektedir.

Ayrıca Forbes dergisinin fintech 50 listesinin de editörlerinden olup Shin’in tüm yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

14-Erik VOORHEES

Coinapult girişiminin kurucu ortaklarından olan Voorhees ayrıca kripto paralar arası hızlı değişim hizmeti veren ShapeShift’in de CEO’ sudur. 2013 yılında Satoshi Dice isimli bir siteyi 11.3 milyon dolar ile bitcoin karşılığı satmıştır. 

15-Thomas POWER

Şu ana kadar 7 kitap yayınlayan ayrıca 56 ülkede binin üzerinde konferans vermiş olan, işletmeler için açık bankacılık hizmeti sunan, 9Spokes şirketinin de yönetim kurulu üyesi olan Power, aynı zamanda blok zinciri ve bitcoin üzerine odaklı pek çok şirkette de yönetim kuruluğu üyeliği ve danışmanlık hizmetleri gibi görevleri üstlenmektedir.

16-Tyler WINKLEVOSS

2013 yılında 11 milyon dolarlık yatırımla tüm dikkatleri üzerine çeken Tyler bu yatırımıyla da tanınan ilk bitcoin milyarderidir. Winklevoss ayrıca Winklevoss Capital’in müdürü olmakla beraber Gemini isimli Bitcoin borsasının da CEO’su ve kurucularındandır.

17 -Barry SILBERT

Birçok blockchain şirketlerinin kurulumunu üstlenen DigitalCurrencyGroup’un CEO’su ve kurucusu olan Silbert, aynı zamanda dünya çapında yer alan pek çok blok zinciri şirketine de yatırım yapmaktadır. Silbert ayrıca BitcoinInvestment Trust isimli fon kuruluşunun da yaratıcısıdır.

18 -Tuur DEMEESTER

Bitcoin ile çok erken tanışan ve bu alanda yatırım yapan Demeester, bitcoin üzerine dünyanın çeşitli şehirlerinde Bitcoin konferansları vermeye devam ederken aynı zamanda akademik bir düşünce kuruluşu olan Belçika Rothboard Enstitüsü’nün kurucusu ve bitcoin ve blockchainler üzerine makro yatırımları değerlendiren Adamant Resarch’ın da genel yayın yönetmenidir.

19 -Vinny LINGHAM

Vinny , Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Genç Global Lider olarak seçildikten sonra bitcoin ve diğer kripto paralara ilişkin fiyat tahminleri ile Bitcoin dünyasında Bitcoin medyumu olarak isimlendirilmiş son dönemde ise kimlik yönetimi girişimi ile CIVIC ‘ i kurarak burada  blok zinciri üzerinde çalışmalar yürütmektedir.

20-Charlie SHREM

Bitcoin Vakfı’nın kurucusu ve ileri düzeyde bir kripto para savunucusu olan Shrem, son dönemde blok zinciri cüzdan girişimi olan “Shrem” isimli girişimin Topluluk ve iş geliştirme yöneticiliğinde görev almaktadır. Shrem ayrıca BitInstant isimli bitcoin girişimine de katkı sağlamıştır.

21-Adam BACK

Exer Üniversitesinde Dağıtılmış sistemler üzerine ve Bilgisayar Bilimleri alanında doktorasını tamamlayan Back, pek çok anti-spam arka plan yazılımı olan Hashcash’in de yaratıcısıdır.

Bununla birlikte kendisi aynı zamanda blockchain geliştiricilerine özel protokoller hazırlayan BlockStream şirketinin CEO’su ve kurucularındandır.

22-Peter TODD

Kripto para alanında birtakım incelemeler yapan kriptografi üzerine danışmanlık görevleri üstlenen Todd, başta bitcoin olmak üzere diğer kripto para birimlerinin daha esnek bir şekilde yönetilmesi gerekliliğini savunmaktadır. Todd aynı zamanda bitcoin’in en göze çarpan geliştiricilerindendir.

23-Tony VAYS

Wall – Street’te tanınmış bir broker olarak daha sonrasında ise JP Morgan’da yöneticiliği yardımcılığı olarak görev alan Vays CryptoScam Podcast’inin ana sunuculuğunu yapan Tone, aynı zamanda The World Crypto Network ‘e de katkı sağlayarak “Magic Money” isimli bir bitcoin belgeselinde de oynamıştır.

24-Justin SUN

Günümüzde Kripto para dünyasının en ünlü ismi olarak bilinmektedir. Ayrıca Tron kripto parasının kurucusudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.