İtibari Para Ve Kripto Para Gönderme İşlemleri

0 372

Burada ilk belirtilmesi gereken itibari para ve kripto paranın ayrımının yapılmasıdır. Kripto paralar bilindiği üzere dijital para olarak bilinmekte ve belirli bir devlet ve hükümetin basım yetkisi dışında olan dijital paralardır. İtibari paralar ise günlük hayatta en fazla kullandığımız ve cebimizde taşıdığımız devletlerin kendi para birimleridir.

Para gönderim işlemleri itibari paralarda da artık bankaların uygulamaları üzerinden yapılmaktadır. Kripto para gönderim işlemleri de dijital cüzdanların kullanımı ile yapılmaktadır. Aslına bakılırsa günümüzde iki para biriminin de gönderilmesinde dijital ortamlar kullanılmaktadır.

İtibari Para Gönderim İşlemleri

İtibari paralar büyük oranda bankalarda tutulmaktadır. Günümüzde herkesin birden fazla hesabı bulunmakta ve bunlara özellikle mobil uygulamalarından girerek tüm işlemlerimizi birkaç tıklama ile yapmaktayız. Havale ve EFT olarak bilinen yöntemler ise hesaplar arasında para gönderme işlemleri yapılabilmektedir. İtibari para bu işlemler dışında da gönderimi yapılan bir para birimidir. Ülkeler arası gönderimlerde ve ATM’ye kişi adına yapılan gönderimler ile postanelere yapılan gönderimler bunlar arasında sayılabilmektedir.

Kripto Para Gönderim İşlemleri

Genel olarak itibari parada olduğu gibi dijital ortamda yapılmasına karşın daha az gönderim şeklinin bulunduğu bir yapıya sahiptir. Özellikle Kripto para harcamalarının yapılması ve alışverişlerde kullanımının artması ile piyasada dolaşımı oldukça artan kripto paraların p2p gönderimleri de çok fazla tercih edilmektedir.

Kripto paranız olduğunda bir dijital cüzdanınızın da olması gerekmektedir. Bir dijital cüzdanınız varsa tıpkı hesap numarası gibi bununda bir adresi olması gerekmektedir. Bu dijital cüzdanınızın adresi kullanılarak istediğiniz kişiye kripto para göndermeniz mümkün olacaktır.

Burada yapılması gereken Dijital cüzdan uygulamanızdan para gönderme ve alma işlemlerini uygulamanızdır. Birisine kripto para göndermek istediğinizde o kişinin veya şirketin dijital cüzdan adresini bilmeniz gerekmektedir. Kripto para işlemlerin kişilerin adları belirtilmemektedir. Bu nedenle elinizdeki tek veri bu adres olacaktır. Bu adresin doğru olduğundan emin olmanız ve doğru şekilde yazmanız oldukça önemlidir. Bu işlemi yaptıktan sonra dijital cüzdan uygulamanızdan istediğiniz rakam kadar para gönderme işlemini yapmanız mümkün olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.