Jeff Bezos Kimdir?

0 802

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde doğmuş dünyanın en önemli teknoloji önderlerinden birisidir. Amazon şirketinin de kurucusudur. Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulu’nu bitirmiştir. Daha sonra üstün yetenekliler lisesinde okuyan Bezos, liseden birincilikle mezun olmuştur. Öğrenimine Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinde devam eden ünlü girişimci 1986 yılında bölümünü birincilikle bitirmiştir. Aynı yıl Fiten firmasında çalışmaya başladı ve müdür yardımcılığına kadar yükseldi. İlerleyen zamanlarda mevcut işinden ayrılan iş adamı 1995 yılında devrim niteliğinde bir karara imza attı. 16 Temmuz 1995 tarihinde Amazon şirketini ve dünyanın en fazla alışveriş yapılan internet sitesi amazon.com’u piyasaya sürdü.

Jeff Bezos ve Kripto Para İlişkisi

Dünyanın bilişim ve teknoloji dahilerinden biri olan Jeff Bezos, dijital para dünyasından yaşanan gelişmeleri yakından izliyor. Amazo’nun kurucusu Bezos, kripto paraların servetine olumsuz etki yapacağını düşünenlerden biri olduğu için dijital paralara mesafeli bir duruş sergiliyor. 2019 yılında Forbes dergisine göre 130 milyon dolarlık değeri ile dünyanın en zengin iş adamı seçilen ünlü girişimci, kripto paralara güvenmediğini ve kripto paraların servetini düşüreceği konusundaki görüşlerini daha önceki konuşmalarında dile getirmişti. Jeff Bezos, bu nedenle bitcoin yatırımına sıcak bakmıyor. Amazon’un alışverişlerinde dijital para kullanacağı iddiası daha önce medyada yer alan haberler arasındaydı. Bezos bu iddiaları net bir dille yalanladı.

Bezos’un Görüşleri ve Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi

2007 yılından bu yana bilişim dünyasının en çok konuşulan konularından biri olan kripto paralar ile ilgili en zenginlerin ortaya koyduğu görüşler sektörü etkiliyor. Milyonlarca yatırımcı bu görüşlerden etkileniyor. Ünlü zenginlerin birbirinden farklı uç görüşleri yatırımcıda kafa karışıklığına neden olmaktadır. Üstelik iş adamlarının değişen anlık görüşleri de bitcoin birim fiyatlarında tutarsız düşüş ve yükselişlere neden oluyor. Jeff Bezos, dijital paralar konusunda en başından beri net bir tavır sergilemektedir. Mesafeli duruşunda herhangi bir değişiklik olmamıştır. Jeff Bezos’un takipçileri de onun görüşünü benimseyerek mesafeli yaklaşım sergileyebiliyor. Ancak ileriki yıllarda kripto paralar ile ilgili olabilecek olumlu gelişmeler Bezos’un görüşlerinde değişikliği sebep olabilir.

Farklı Görüşler Kafa Karıştırıyor

Geçtiğimiz yıllarda Elon Musk, Bill Gates gibi ünlü isimler kripto paralar ile ilgili yaptığı agresif görüşler değer kaybına neden oldu. Bu da birçok yatırımcıyı zarara uğrattı. Daha sonra Musk ve Gates’in yaptığı olumlu açıklamalar dijital paralarda yüzde beş ve yüzde yedi oranında değer artışı sağladı. Yapılan tutarsız açıklamalar nedeniyle yatırımcı tereddütte kalıyor. Bunda henüz daha sektördeki düzenin oturmamış olmasının etkisi de var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.