Kraken Borsası’nın Verdiği Önemli Karar!

Kraken Borsası’nın Verdiği Önemli Karar!

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·22:34 Haziran 16, 2021

Kripto para borsasını oldukça kolaylaştıran San Francisco merkezinde kurulan Kraken, müşterilerin kripto para birimlerini kullanarak ticaret yaptığı kripto para borsasıdır. Kraken Borsası Euro hacmi ve likidite konularında en büyük Bitcoin Borsası olduğunu ifade etmektedir. Aynı zamanda Kraken Borsası kripto yatırımcıları için Bitcoin alıp satmanın yanı sıra dijital token gibi kapsamlı hizmetleri sunmaktadır. Kraken, birçok ülkede kullanıma açıktır lakin bazı ülkelerde kullanılamamaktadır. Bu ülkeler:

 • İran
 • Irak
 • Afganistan
 • Japonya
 • Kuzey Kore
 • Tacikistan ve
 • Küba’dır.

Marjin Ticareti Ne Demektir?

Yatırım işlemi yapmadan önce belirli miktarda yatırılan teminata marjin denmektedir. Marjin ticareti ise üçüncü kişi tarafından sağlanan fonlarla yapılan varlık alım satım yöntemine denmektedir. Marjin ticaretinin en büyük avantajı, daha büyük karların elde edilmesini sağlamasıdır.

Marjin alım satım yapmak isteyip de riski göze alamayan yatırımcılar için de kaldıraçlı ticaret yöntemlerinden kar etmenin yolu bulunmaktadır. Bu yol bazı ticaret platformlarının ve kripto para borsasının sunduğu, marjin fonlama özelliğidir. Marjin fonlama, kullanıcıların kendilerine ait paralarıyla başka kullanıcıların marjin alım satımlarını fonlamasıdır. Bu süreç dinamik faiz oranları içermektedir.

Kraken Borsası’nın Artı ve Eksileri Nelerdir?

Kraken Borsası’nda işlem yapılmak istenildiğinde artı ve eksileri araştırılmaktadır. Kraken Borsası’nın artılarını ele alacak olursak bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Düşük ücret var.
 2. Güçlü güvenlik önlemleri bulunmaktadır.
 3. Yüksek likidite var.
 4. Kripto para birimlerinde işlem yapılabilir.
 5. Fiyat para birimlerinde işlem yapılabilir.

Eksilerini de inceleyecek olursak burada şunlardan söz edebiliriz:

 1. Kredi ve banka kartı depozitosu yoktur.
 2. Para yatırmak zaman alabilir.
 3. Doğrulama zaman alabilir.
 4. Gizlilik isteyen yatırımcılara uymamaktadır.

Kraken Borsası’nın Bazı ABD Müşterileri İçin Verdiği Karar

Kripto para borsalarından biri olan Kraken’in yaptığı son açıklamalara göre 23 Haziran’dan itibaren gereksinimlere uyum sağlamayan bazı ABD müşterilerine artık marjin ticareti imkânı sunulmayacaktır.

Kraken Borsası bu konu hakkında gerekli müşterileri e-posta yoluyla bilgilendireceğini açıkladı lakin bu gereksinimlerin ne olduğu hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Aynı zamanda düzenleyicilerle ilgili sorunlar yaşadığından ötürü kaldıraçlı trade işlemindeki kısıtlamaları güçlendirdi. Borsanın yaptığı bu işlemlerin her biri kaldıraçlı dijital varlık işlemleri konusundaki düzenleyici rehberle beraber gerçekleştirildi.

Yorum yaz