Kripto Borsasında Ayı Sezonu Nasıl Başlar?

0 796

Kripto para piyasası uzun bir süre düşüş trendinde kaldığı, piyasanın karamsarlığa büründüğü süreyi ifade eder. Ayı sezonunun ne kadar süreceği dünya gündemine, piyasa yapıcıların müdahalelerine ve beklentilere bağlıdır. Ayı sezonu başladığında bir varlığın değeri gün içerisinde %20 ve daha fazla düşebilir. Sonrasında balinalar olarak isimlendirilen büyük yatırımcıların piyasadan kaçışıyla beraber süreç hızlanır. Zararı kabullenen küçük yatırımcıların bir bölümü piyasadan uzaklaşırken büyük çoğunluğu piyasanın kısa bir süre içinde düzeleceği beklentisiyle zarara karşı yatırımını muhafaza etmeye devam eder.

Ocak 2018 senesinde ayı sezonu başlamış ve bir yıl kadar sürmüştür. Ayı sezonunun başlayacağı zamanı tahmin etmek bir hayli zordur. Piyasada bulunan karar alıcılar geri çekilmeye başladığı zaman ayı sezonu başlamaktadır. Talep azaldığı için kripto para uzun süre düşüşte olacağı beklentisi oluşturur.

Ayı Sezonu Borsayı Nasıl Etkilemektedir?

Bir ayı piyasası sırasında, yatırımcılar paralarını hisse senetlerinden ve sabit getirili menkul kıymetlerden çekmeye başladıkları için borsada pozitif bir hareket beklerken piyasa hissiyatı da negatiftir. Özetle; borsa fiyatlarındaki düşüş yatırımcının güvenini sarsmakta ve bu da yatırımcıların paralarını piyasadan uzak tutmasına neden olmaktadır. Tüketicilerin yeterli harcamayı yapmamasıyla beraber bir firmanın kâr edememesi zayıf bir ülke ekonomisine işarettir. Bu da ayı piyasasıyla ilişkilidir. Kârdaki bu düşüş, piyasa değerlerini direkt olarak etkiler. Piyasa normal seyrinde ilerlerken alım taleplerinin bir kripto para birimi için bir hayli düşmesi, o kripto para biriminin ayı sezonuna giriş yapmasına neden olur. Çünkü azalan talep fiyatı aşağı çeker. Eğer bu kripto para birimi Bitcoin gibi işlem hacmi yüksek ve piyasada etkili bir birim ise etkileri piyasa geneline yansır. Ayı sezonu oluştuğunda aşağı çekilen fiyat değerleri, kazanç sağlamak isteyen ve acemi olan yatırımcılar üstünde paniğe sebep olabilir. Daha fazla fiyat değer kaybı ile zarar girmek istemeyen panikli yatırımcılar, fiyat düşüşü ile satışlara yönelebilirler. Bu durumda ise ayı piyasası daha fazla güç kazanır.

Ayı Sezonu Sebepleri Nelerdir?

Bu nedenler değişmekle beraber yavaşlayan veya durgun olan ekonomi muhtemelen ayı sezonunun başlangıcına işarettir. Ekonomiyi yavaşlatan durumlar; düşük istihdam, az harcanabilir gelir düzeyi, üretkenliğin az olmasıdır. Ayı sezonu oluşmasına etki eden müdahaleler olabilmektedir. Vergi oranları ve faiz oranlarında yaşanan değişikliklerin yanında hem de yatırımcıların güven düşüklüğü nedeni de ayı sezonunun başlamasına sebebiyet verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.