Kripto Borsasıyla Hayatımıza Giren Bazı Terimler

0 369

Kripto borsası son zamanlarda hem ödeme hem de yatırım aracı olarak çoğu insan tarafından kullanılmaktadır. Kripto borsası para birimlerine sahip olmanın birçok yolu bulunmaktadır. Kimi zaman madencilik yöntemi ile sahip olunurken kimi zamansa gerçek paralarla satın alarak sahip olunabilir. Kripto borsasının son zamanlarda hayatımızda oldukça yer kaplamasıyla beraberinde getirdiği terimler şunlardır:

 • Kripto para
 • Bitcoin
 • Altcoin
 • Ayı piyasası
 • Boğa piyasası
 • Balina
 • Trade
 • Trader

Kripto Para Nedir ve Analizi Nasıl Yapılır?

Şifreleme alt yapısı kullanılarak üretilen ve alt yapısı matematiksel hesaplama yöntemiyle oluşturulan dijital paraya kripto para denir. Gündem ve grafiklere bakarak yapılan analizlere ise kripto para analizi adı verilmektedir. Kripto para grafik analizinin yapım aşamaları şunlardır:

 1. Piyasanın genel durumu gözden geçirilir.
 2. Arz ve talep durumu kontrol edilir.
 3. Destek noktalarıyla direnç noktaları bulunur.
 4. Psikolojik noktalar bulunur.
 5. Geçmiş tarihte olanlar tekrar edebilmektedir.

Bitcoin ve Altcoin Nedir?

Bitcoin dünyadaki ilk kripto para olarak değerlendirilmektedir. Kripto paraların en değerli olanıdır.  Belli bir merkezi bulunmamaktadır. Altcoin ise Bitcoin’den sonra alternatif olarak piyasaya çıkan tüm kripto paralara denir. Bazı altcoinler şunlardır:

 1. Ethereum
 2. Litecoin
 3. XRP
 4. XLM
 5. EOS vb.

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, bütün coinlerin düşüşte olduğu zaman ortaya çıkan duruma denmektedir. Boğa piyasası, bütün coinler yükseliş dönemindeyken yatırımcıların işlemlerini yaptıkları piyasa ortamıdır. Bu piyasadan sonra bütün coinler ciddi bir düşüş yaşamaktadır.

Ayı piyasası denildiğinde ortaya yeni bir terim olarak ayı tuzağı çıkar. Ayı tuzağı, kripto para borsasında yüksek miktarda coinleri elinde bulunduranların bir anda tüm coinleri satarak piyasada yaşattığı düşüştür. Bu kişiler daha sonra da düşük fiyatlardan coinleri toplarlar.

Kripto Borsası Balina Nedir?

Kripto para birimleri ve büyük kripto paraları kullanarak piyasayı manipüle eden yatırımcı grubuna balina denmektedir. Aslında balina terimi kripto para piyasasında yer alan güçlü yatırımcıları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Balina olarak nitelendirilen bu yatırımcılar kripto para birimlerinin düşüş ve yükselişinde rol almaktadırlar. Aynı zamanda bu piyasadan kazandıklarını genel olarak saklayarak piyasaya verdikleri kararlarla yön vermeyi hedeflemektedirler.

Trade ve Trader Ne Demektir?

Trade kripto para borsasında yapılan kısa süreli al sat işlemlerine verilen isimdir. Trade işleminde kısa süreçte kazanç yapmak önemlidir. Trader ise kısa süreli al sat işlemlerini yapanlara verilen genel isimdir.

Yatırımcı ve traderlar arasında farklar bulunmaktadır. Bu farklar:

 1. Zaman farkı
 2. Risk farkı
 3. Hedef farkı
 4. Portföy farkı
 5. Bilgi ve beceri farkıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.