Kripto Para Madencilik Şirketleri

0 436

Kripto paraların hayatımıza iyice yerleştiği ve değerinin sürekli olarak arttığı günümüzde değeri artan bir başka unsurda kripto para madenciliği yapan şirketler. Kripto paranın bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi olan madenciliğinin yapılabilmesi, bireysel olarak bu işlemi yapmanın yanında şirketleşerek madencilik yapılmasını da sağladı. Bu durum ilk zamanlarda riskli bir yatırım olarak ya da hayalcilik olarak nitelendirilse de günümüzde geldiğimiz nokta hiçte öyle olmadığını kanıtladı.

Kripto paraların son yıllardaki büyük değer kazanımları madenciliğinde değer kazanımını arttırdı. Yüzde 4500 gibi değer artışının yaşandığı kripto paralarda olduğu gibi bu işin madenciliğini profesyonel şekilde şirket olarak yapan firmaların değer kazanımını da bu ölçeklere getirdi. Başlarda borsalardaki hisselerinin 1 dolarlık olduğu yönündeki alaycı yaklaşımlar yapılsa da günümüzde bu değerin 1 milyar doların üstünde olduğu bilinmektedir.

En Çok Değer Kazanan Para Madencilik Şirketleri

Madenciliğin bireysel olarak amatör şekilde yapılmasının yanında büyük tesislerde profesyonel ekipmanlar ile yapılması 2000’li yıllar ile başladı denilebilir. En yüksek değer kazanımı yapan kripto para madenciliği şirketleri içerisinde en bilinenlerinden birisi olan Riot Blockchain 2000 yılında kurulan bir şirkettir.

Kurulduğu yıllarda 1 dolar civarında seyreden değerini son dönemdeki kripto para değerlenmesi ile oldukça yüksek oranda katlamıştır. Halka arz edilerek borsada hisseleri bulunan şirketin 2020 yılında hisse değeri 60 sent civarında seyretmekteydi. 2017 yılında hisselerini halka arz etmeye başlayan şirketin 2021 yılı mart ayındaki hisse değeri ise 70 doların üzerine çıkmış durumda.

Bir başka değerini katlayan madencilik şirketlerinden birisi de Marathon Patent Group adıyla karşımıza çıkmakta. Las Vegas merkezli olan bu şirket 2020 yılında 42 sent olan hisse değerini 2021 yılında 44 dolar civarına çıkartarak yüzde 10 bin gibi akıl almaz bir değer kazanımıza imza atmıştır. Şirket 100 binin üzerinde olan cihazı ile kurulduğu günlerdeki günlük 2 Bitcoin üretim hızını 60’a çıkartmayı başarmış durumdadır.

Avrupa’da da Büyüme Hızlı

İngiltere, Londra merkezli olan Argo Blockchain ise 2020 öncesinde 3 sterlinin altında olan hisse değerini 2021 yılında 282 sterline kadar çıkartmayı başarmıştır. 2017 yılında kurulan ve oldukça hızlı bir şekilde büyümekte olan şirketin piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde.

Şirket madencilik hızını ve kapasitesini daha da arttırmak için ABD’nin Teksas eyaletinde 100 hektarın üzerinde bir alan alarak büyük bir madencilik tesisi kuracaklarını açıkladı. Günümüzde elinde 501 Bitcoin olduğu bilinen şirketin yapacağı atılım ile bu rakamı çok daha yukarı çekeceği ve değerini katlayacağı tahmin edilmekte.

Kanada Bitcoin Zengini Şirkete Ev Sahipliği Yapıyor.

Kanada, Toronto’da 2011 yılında kurulan kripto para madencilik şirketi Hut 8 Mining adından çokça söz ettiren şirketlerden birisidir. Halka arz edilip borsada yer aldığı yıllarda hisse değeri 1 dolar civarında olan şirketin 2021 yılı hisse değeri 10 doların üzerine çıkmış durumda.

Şirketin en büyük özelliği ise günlük 6 Bitcoin’in üzerinde bir üretim kapasitesine sahip olmasının yanında elinde 3 binin üzerinde Bitcoin bulundurması. Şirket büyüme konusundaki planlarından söz ederken yakın gelecekte ellerinde olan coinleri satmak zorunda kalmadan madencilik işlemlerini sürdürebilecekleri bir planlama yaptıklarını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.