Kripto (Sanal) Para Cüzdanı

0 451

Kripto veya bir diğer ifadeyle sanal para cüzdanı, internet üzerinde yatırım ve ödeme işlemi gerçekleştirdiğimiz bir dijital para olarak ifade edilir. Kripto (sanal) para cüzdanları, halka açık olup bünyesinde özel anahtarları depolayan, kripto para transferine olanak sağlayan fiziksel, yazılım ya da donanımsal araçlar olarak tanımlayabiliriz.

Sahip olduğunuz herhangi bir kripto para birimi ile alım satım işlemi ya da yatırım işlemi için ilk evvela bu paraları saklayacak ortama ihtiyacınız vardır bu ortama kripto para cüzdanı ya da dijital cüzdanı adı verilir ve Kripto para birimleri fiziksel değildir.

Kripto paralarda yer alan bu cüzdanlar halka açık bir anahtar olup, tıpkı bankalar aracılığıyla müşterilerine tahsis edilen IBAN benzeri bir yapıya sahiptir. Böylece bu sayede kullanıcılar ödeme kabul edebilmek amacı doğrultusunda kullanabileceği rakam ve sayılardan meydana gelen bir adrese sahip olur. Kısaca ifade edecek olursak kripto para cüzdanı, sanal para kullanıcılarının sahip oldukları dijital varlıklarını depolama ve almasına olanak tanıyan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

PEKİ SANAL PARA CÜZDANI NEREDEN SATIN ALINIR?

Öncelikle kripto paraya yatırım yapmak isteyen kişiler ilk olarak kripto para cüzdanı oluşturması gerekir. Sanal para cüzdanları sahip olduğunuz dijital paralarınızı muhafaza eden bir nevi sanal cüzdanlar olarak ifade edilir. O yüzdendir ki kripto paraya yatırım yapmak isteyen yani Bitcoin hesabı tutmak isteyen kişilerin Bitcoin (BTC) cüzdanına sahip olması gerekir.

Ethereum coin için hesap tutmak isteyen bir kişi ise ETH cüzdan adresine sahip olmalıdır, çünkü her coin kendisine ait olan bir alt yapıya ve kendisine ait olan bir sanal cüzdana sahiptir. Kripto paraların yapısında yer alan tokenler ise bu cüzdanların alt yapısını kullanarak coinleri cüzdanlarında muhafaza ederler. Kripto para cüzdanını dilerseniz web üzerinden dilerseniz de mobil uygulamalar üzerinden rahatlıkla oluşturmanız mümkündür.

KRİPTO PARA CÜZDANI NASIL OLUŞTURULUR?

Bitcoin ve benzeri diğer kripto paralardan birine sahip olmak niyetinde iseniz ilk olarak kripto para borsalarından herhangi bir kripto parayı satın almanız gerekir. Satın almış olduğunuz bitcoinleri dilerseniz borsa hesabınızda tutabilir ve anlık al/sat işlemlerinizde kullanabilir dilerseniz de uzun vadeli yatırım amacıyla oluşturmuş olduğunuz sanal cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Sanal cüzdanlar özellikle uzun vadeli yatırımlarda daha çok kullanılmaktadır, sebebi ise bitcoinleri kendi cüzdanınızda saklama avantajına sahip olmanızdır. Ayrıca uzun vadeli olarak gerçekleştirilen yatırımlarda borsanın ne olacağı tam olarak bilinemez.

Bitcoin sanal cüzdanı oluşturmanın birden fazla yolu ve uygulaması bulunmaktadır. Ancak burada en güvenilir ve en çok kullanılan mobil uygulamayla nasıl cüzdan oluşturabileceğinin anlatılmaktadır. Burada bahsi geçecek olan sanal cüzdanda güvenlik üst düzey olduğundan dolayı ekran resmi dahi çektirmemektedir.

İşte adım adım sanal cüzdan oluşturma:

  1. Blockchain uygulamasını indirin.
  2. Ardından uygulamaya giriş yapın.
  3. Uygulamada yer alan “bir cüzdanı oluştur” seçeneğine tıklayın.
  4. Eposta adresinizi yazın ve şifre oluşturun.
  5. Açılan ekran üzerinden pin kodu oluşturun.
  6. Dilerseniz burada parmak izi kısmını atlayabilirsiniz yalnız burada sizden E-mail doğrulaması da istenecektir dilerseniz bu işlemi de daha sonra yapabilirsiniz.
  7. Sol menüde olan “Parayı Yedekle” butonuna basın ve yedekleme işlemini başlatın.
  8. Para Yedekleme işlemi esnasında sistem size 12 tane kelime verir. Size verilmiş olan 12 kelimeyi dikkatli bir şekilde not aldıktan sonra sistem rastgele 3 tanesini sizden talep edecek ve bu üç kelimeyi yazarak yedekleme tamamlanmış olur.

Halka açık özel anahtarlar, blok zincir üzerinde kayıtlı olan bir kullanıcı hesap kimliğidir. Bu kimlik sayesinde kişiler eşler arası iletişim sağlayarak birbirlerine Bitcoin vb. diğer kripto para transferlerini gerçekleştirebilir. Kripto para üzerindeki bu özel anahtar, yazılım ve donanım cüzdanlar gibi farklı kripto para cüzdanı türlerinde depolanır. Ayrıca bu cüzdanlar kullanıcının sahip olduğu özel anahtarı ile blockchain üzerinde transfer işlemlerinin gerçekleştirmesini sağlar. Bitcoin’de yapılan işlemler tek seferlik olduğu için Bitcoin ağında onaylanan para transferlerini geri çevirmek mümkün değildir. Ancak madenciler tarafından onaylanmamış olan para transferleri, daha yüksek transfer ücreti ödeyerek transfer işlemini geri çevrilebilirsiniz.

KRİPTO PARA CÜZDANLARI NASIL ÇALIŞIR?

Kripto cüzdanların çalışma mantığı, blok zincir işlemlerine yönelik sanal para almak ve göndermeye yönelik gerekli olan bilgilerden oluşur. Özel anahtarlar vasıtasıyla kullandığınız cüzdandan bağımsız kripto paralarınıza erişebilmeniz mümkün olmaktadır. Eğer akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınız başkalarının eline geçerse, bu özel anahtarlar cüzdanınızın güvende kalmasını sağlar.

SOĞUK VE SICAK SAKLAMA

Sıcak cüzdan, çevrimiçi ortamda aktif olan bir cüzdandır. Soğuk cüzdanda ise herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç yoktur çünkü soğuk cüzdanda anahtarları çevrimdışı şekilde saklamanız için fiziksel bir araç kullanılır. Soğuk cüzdanın en önemli avantajı çevrimiçi ortamdayken cüzdanınızı hackeleme girişimlerine karşı korur. Genellikle uzun vadeli yatırımcılar tercih eder.

Web/çevrimiçi cüzdanlar

Genellikle kripto para borsalarında bulundurulur ve satın alınan kripto paraları saklamak maksadıyla kullanılır. Son derece kullanışlıdır ve farklı yaş grubuna sahip olan insanlar içinde kullanım kolaylığı imkanı sunar.

Mobil cüzdanlar

En önemli avantajı taşınabilir olmasıdır fakat teknolojik altyapı olarak diğer cüzdanlar ile aynı altyapıya sahiptir.

Masaüstü cüzdanlar

Yazılım tabanlıdır ve bir program dosyası olarak saklanabiliyor olması açısından mobil cüzdanla benzer bir özelliğe sahiptir.

Kimilerine göre masaüstü cüzdanların mobil cüzdanlara istinaden çok daha güvenli olduğunu savunur. Elbette ki savunulan bu görüşün de haklı yönleri vardır. Ancak, taşınabilir özelliğe sahip olan mobil sistemler yaygın olarak kullanıldıkları için daha fazla teknolojik saldırıya maruz kalırlar, masaüstü cüzdanlar ise kuruldukları makine ile sınırlıdır.

Kâğıt cüzdan

Bitcoin’in ilk günlerinde çok popüler olan kağıt cüzdanları üzerinde açık adres ve özel anahtarın basılı olduğu bir kağıt olarak tanımlayabiliriz.  

Pek çok dezavantajı nedeniyle kağıt cüzdanların kullanımı artık önerilmiyor aksine tehlikeli bir cüzdan olarak kabul ediliyor. Buna rağmen kullanmak istiyorsanız, birtakım risklerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Herkese açık ve özel anahtarlar

Blockchain’e sahip olan tüm kripto paralar hem açık hem de özel anahtarlarla çalışır. Eğer açık anahtara sahip iseniz cüzdanınız güvenli değildir ve kripto paranızı kullanma hakları yalnızca özel anahtarlar vasıtası ile kontrol edilmektedir.

Çoklu para birimi cüzdanları

Bünyesinde birçok farklı kripto parayı aynı anda saklama imkânı sunan cüzdanlardır. Bu özelliği ile kullanıcılara pek çok fayda sağlamakta ve kullanıcıların birbirinden farklı olan coin’lerini tek bir yerde bulundurarak daha kolay erişmesini sağlamaktadır.

Çoklu imza cüzdanları

Çoklu imza cüzdanları temelde iki ayrı özel anahtara sahiptir ve farklı kişiler ve gruplara sahip olan cüzdanlardır. Bu cüzdanları birer kasa olarak görebilirsiniz ve eğer kasa açılmak istenirse, iki kişi de anahtarlarını aynı oranda bulundurmalıdır ayrıca kullanıcılardan birisi diğerinin açık rızası olmadan kasanın içeriğine ulaşamaz.

StormGain cüzdanı

StormGain hesabınızı açtığınız anda, sizlere altı ayrı kripto para cüzdanı sunar. Bu cüzdanlar Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ripple, Litecoin ve USDT Tether’dir.

StormGain’in cüzdanlarıyla paranıza 7/24 her zaman ulaşabilme avantajına sahip olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bununla birlikte sanal cüzdanınızı istediğiniz cihazdan yönetebilirsiniz ve hızlıca kayıt olabilirsiniz; böylece kripto paraya rahatlıkla sahip olabilir, saklayabilir ayrıca yatırım yapabilirsiniz.

StormGain’in sahip olduğu güvenlik, kolaylık ve işlevsellik özellikleri onu rakiplerinden ayıran önemli bir özelliktir.

StormGain çevrimiçi soğuk depolama teknolojisini kullanır, bu soğuk cüzdan sayesinde tüm güvenlik avantajları sıcak cüzdana erişim kolaylığı sağlar. Ayrıca şifreleme özelliğine sahip olması ile, coin hırsızlarının kripto paranızı ele geçirmesini engellemiş olursunuz.

Böylece bu güvenlik tedbirleri sayesinde kullanım kolaylığı olumsuz etkilenmemektedir. Sanal cüzdanınız hem iOS, hem de Android uygulaması olarak entegre edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.