Kripto Varlıkları Güvende Tutmanın Yolları Nelerdir?

0 657

Son yıllarda dünya çapında birçok insan kripto paralara yönelme artmıştır. . Kripto paralar günümüzde sıkça tercih edilen yatırım türlerinden biri haline gelmiştir. Yasal dayanağı olmayan kripto paralar yatırımcılar için oldukça risk taşıyor. Bazı yatırımcılar bu piyasada her şeylerini kaydedebilmektedir. Nitekim Thodex gibi olaylar yüzünden birçok yatırımcı kripto varlıklarını güvende tutmaya çalışmaktadırlar. Bu varlıkların güvende tutulması bu nedenle olukça önemlidir. Kripto varlıkların güvende tutmayı sağlamak için 5 tavsiye ise şunlardır:

  • Kripto varlılarınızda kullandığınız tün cihazların güvenilir olması çok önemlidir. İşletim sistemlerini ele geçiren zararlı yazılımlar kripto para varlıkları için büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu tip risklerin en aza indirilmesi için cihazların uçtan uca şifrelenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca yatırım yapılırken kullanılan cihazların düzenli aralıklarla güvenlik kontrollerinden geçirilmesi gerekmektedir.
  • İki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak kripto varlıklarını güvende tutmanın bir başka yollarından biridir. İki faktörlü kimlik doğrulaması kripto para cüzdanlarında ekstra bir güvenlik sağlayacaktır. Şifrelerle yetinmeyen kullanıcılar, ayrıca e posta ya da telefon numarası kullanarak iki türlü güvenlik sağlayacaktır. Bu sayede şifre kullanmanın yanında bu doğrulama yönteminin kullanılması kullanıcılara maksimum güvenlik sağlayacaktır.
  • Herkesin kullandığı kamuya açık olan internetler kripto yatırımlarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Kafe, restoran gibi kamuya açık olan yerlerde bulunan ücretsiz wifileri kullanmak kripto para yatırımcıları için olduk
  • ça risklidir. Bu nedenle bu internet ağlarından kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Herkesin kullanabildiği internet ağları saldırganların açık hedeflerindendir. Bu tarz internetler kullanılarak yapılan kripto para işlemleri güvenilir değildir ve bu nedenle güvenilir internet bağlantıları kullanılarak kripto para işlemleri yapılmalıdır.
  • Kullanıcı bilgilerinizde ve yaptığınız her işlemde şifreler kullanarak güvenliğinizi üst seviyelere çıkarın. Kripto para piyasasında yatırımcılar giriş bilgilerini bilgisayarlara indirerek bir dosyada saklarlar. Bilgisayarda saklanan bu dosyalar kötü niyetli saldırganların hedefine açık hale gelebilir. Bu tip istenmeyen durumların önüne geçebilmek için şifreler kullanarak güvenliği artırabilirsiniz. Opsiyonel olarak kaliteli olan bir USB belleği kullanmak ve dosyaları bu bellekte saklanmak saldırganları önleyerek güvenliği üst düzeye taşımaktadır. Bu sayede kripto para varlılarının güvenliği sağlanır.
  • Kripto para borsası değişimlere oldukça açıktır ve herkes farklı yorumlarda bulunur. Bu yorumlar her zaman doğru olmayabilir. Bu nedenle her söylenene inanılmalı ve bu söylentilere göre hareket edilmemelidir. Bir işlem yapılacağı zaman iyi analizler yapılmalı ve alınacak kararlar iyi düşünülmelidir. Aksi takdirde yatırımcılar zarara uğrayabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.