Litecoin’in CEO’su Charlie Lee Kimdir?

0 628

2008 yılından bu yana birçok kripto para birimleri ve üreticisi adından söz ettiriyor. Bunlardan biri de Charlie Lee’dir. 1983 yılında Fildişi Sahili’nde dünyaya gelmiştir. Bir süre Fildişi Sahili’nde kalan Charlie Lee, 13 yaşından itibaren ailesi birlikte ABD’ye taşındı. İlk ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Üniversiteyi MIT’de okuyan Lee Bilgisayar Bilimleri bölümü mezunudur. 1999 yılında MIT’de yüksek lisansını bitirdi. İş hayatının ilk on yılında Google, Microsoft gibi teknoloji devlerinde çalıştı. Daha sonra kripto para dünyasına adım attı. 2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin’i üretti.

Charli Lee’nin Kripto Para Dünyasına Girişi

Charli Lee, kısa adı LTC, uzun adı Litecoin olan kripto para biriminin kurucusudur. İş hayatının ilk yıllarında birçok firmada yazılım mühendisi olarak çalıştı. 2007 yılında çalışmaya başladığı Google’da Chrome OS, Youtube Mobile gibi projelerde yer alan Lee, Chrome OS projesinde faaliyet gösterirken Bitcoin ile tanıştı. Hayatının dönüm noktası olan bu andan itibaren kripto paralar ilgisini çekmeye başladı. Bitcoin’i araştırdığı dönemde Bitcoin’in sunduğu olanaklardan etkilendi ve bu topluluğa dahil oldu. Ünlü yazılımcı bilişim ile ilgili olduğu kadar ekonomiye de ilgisi vardır. Google’da çalıştığı sürede altın ticareti ile ilgileniyordu.

Litecoin’in Doğuşu

Silk Road’da yayınladığı makale ile kripto para dünyasına ilk adımını atan Charli Lee Bitcoin alarak yatırım yapmaya başladı. Bitcoin core programlayıcısı Mike Hearn ile tanıştı ve Hearn’den bu konuda çok değerli bilgiler edindi. 2011 yılının Eylül ayında ilk kripto denemesi olan Fiarbix projesinde yer aldı. Fiarbix projesi Lee için başarısız bir deneme olsa da bu projeden edindiği tecrübe ile 2011 Ekim’de Litecoin’i piyasaya sürdü. Lee’nin LTC üretimindeki prensibi şeffaflık ve adil olmaktır. Zaman üzerinde Litecoin üzerinde yaptığı çalışmalar ile Blockchain platformunda en adil sistemlerden birine sahip oldu.

Litecoin Bitcoin’in Alternatifi Mi?

Dünyanın en başarılı yazılımcılarından biri olarak kabul gören Lee, ürettiği kripto para birimi Litecoin ile adından söz etttirmeye devam ediyor. Başlangıçta Bitcoin temelinde kullanılan kodlarda düzenleme yapılarak ilk hali oluşturuldu. Daha sonraki kod güncellemeleri ile zaman içerisinde gelişti. Litecoin’de ortalama işlem süresi 2.5 dakika ilen Bitcoin’de ortalama 10 dakika’dır. Bu nedenle uzmanlar LTC’nin Bitcoin’i tahtından edeceği görüşünde. Ancak Charlie Lee bu konuda farklı düşünüyor. Yaptığı açıklamada Bitcoin altın ise litcoin gümüştür ifadelerini kullandı. Ayrıca LTC’nin Bitcoin’e rakip olması için üretilmediğini aksine tamamlayıcısı olabileceğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.