Mum Grafiği Nasıl Okunur?

0 477

Mum grafikleri, değerli bir varlığın, belirli bir zaman dilimi içerisinde en yüksek, en düşük açılış ve kapanış fiyatlarının gösterilmiş olduğu grafik modelinin adıdır. Mum çubuklarının her biri, belirli bir zaman aralığında bir varlığın fiyatına dair birden fazla bilgi sunmaktadır. Bu sayede kripto paralar hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. Mum çubukları kripto para fiyatlarında fiyat düşüşü yaşandığında kırmızı, yükseliş olduğunda ise yeşil renkte gösterilir. Mumlar genel olarak gövde ve fitil (kuyruk) olarak adlandırılan kısımlardan oluşmaktadır.

Fiyat yükselişlerinde mum grafiklerinde yeşil gövde alt çizgisi açılış fiyatını, üst çizgisi ise kapanış çizgisini ifade etmektedir. Eğer belirli bir zaman aralığında fiyat düşüyorsa kırmızıçizgi tam tersini ifade etmektedir. Yani; gövdenin alt kısmı kapanış fiyatını üst kısmı ise açılış fiyatını ifade eder.

Kuyruk ya da fitil olarak adlandırılan ince çizgiler ise en alt nokta, zaman aralığında yaşanan en düşük fiyatı ifade eder. İnce çizginin en üst seviyesi ise maksimum seviyeyi göstermektedir.

Mum grafiklerinin okunması için mum çubuklarının tek tek incelenmesi gerekir. Bu sayede kripto para piyasasındaki tüm olasılıkları yorumlanabilir. Mum çubukları belirgin destek ve direnç seviyelerinde tepeden ve dipten dönüş sinyalleri verir.

Mum çubuğunu önceleyen trendin yönüne her zaman dikkat edilmesi gereklidir. Mum çubukları tepe ve diplerden güvenilir sinyaller üretir. Bu nedenle teknik bir analiz yapılacağında kesinlikle mum çubuklarına bakılması gerekecektir.

En Sık Görülen Mum Grafikleri

Mum grafikleri oluşum şekillerine göre farklı isimlerde kullanılır. Her mum grafiği farklı şekillerde okunur. Mum grafiği, gövdenin uzunluğu, gölgelerinin olup olmaması veya gövdelerinin boyutlarına göre farklı türlerde ve farklı isimlerde olabilmektedir. Günlük fiyat hareketinin gücünü gösteren gövde kısa, uzun ya da normal olarak adlandırılır.

Topaç: Gövde uzunluğu kısa olan mum grafiğidir.

Doji: Gövdesi olmayan mum çubuğudur. Bu mum çubuğunda piyasada dengesizlik gözlemlenir.

Düz Doji:  Günün açılış, en yüksek ve en düşük fiyatlarının hepsinin birbirine eşit olduğu mum grafikleridir. Bu grafik genellikle işlem yapılmayan günlerde ve veri hatalarında oluşur.

Mum grafiğinde gövge rengi beyaz ya da siyah renkte olabilir. Gövde beyaz renkte ise; piyasaya alıcılar hakimdir, siyah renkte ise piyasada satıcıların hakimiyeti söz konusudur.

Çekiç: Bu tip mum grafiğinde fiyat dibe inmiştir ve daha sonra alım yaşanması durumlarında fiyatta tekrardan yükseliş yaşanmıştır. Mumum altında görülen kuyruk, fitilden daha uzun olur. Zaman dilimi içinde satış daha fazla yaşanmıştır fakat fiyatı yükseltmek isteyen yatırımcılar alımları artırmışlardır.

Ters Çekiç: Yukarı fitil mumum altındaki kuyruktan daha uzun seviyede görülür. Yani fiyatta düşüş gözlemlenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.